Speltips: Skrivet material till V86 Xpress på Jägersro & Solvalla 5/11.
V86 Xpress på Jägersro & Solvalla 5/11.
Omgången & banorna.
V86 Xpress är med ordinarie spelstopp vid 20:30 och jag gillar Xpress-formatet där man saxar den här veckans omgång mellan Jägersro och Solvalla. Där Jägersro har kvar sin vinklade startbilsvinge som ger ekipagen en bit ut bakom vingen lite större chans att ladda från start. Något som kan vara viktigt på en utpräglad spetsbana där andelen segrar från ledningen ligger långt över snittet mot övriga tusenmetersbanor i Sverige. 190 meter långt upp lopp på Jägersro och 200 meter på Solvalla och Solvalla är ligger runt snittet på det mesta vad gäller spårstatistik och placeringar lopp vinns mest från osv.
Omgången har en del stora favoriter, där jag spikar en av dem och försöker gardera övriga. Jag har en intressant kompletterande spik i avslutningen så hoppas att jag fällt ett par av dom stora favoriterna när man sitter infär sista loppen och kan ha ett vettigt värde dit. Kul omgång.
Bästa Spiken!
I tredje avdelningen är det lopp på Jägersro där 6 Kissed By Rain var riktigt bra som tvåa bakom en bra häst för klassen senast och möter inte tuffare nu. Dessutom bättre läge än värsta konkurrenterna här och inte ens favorit i loppet gör detta till en klart spelvärd spik i annars öppet lopp. Ska ha bra chans att komma till ledningen direkt här och på den banan är det mycket värt så vettig chans för spets och slut för den här som inte ens är favorit på tidiga systemen.
Gå Kort!
I hög klass i avdelning fem där det är fördel ston i propositionen väljer jag att stänga loppet på två streck då jag tycker favoriten drar lite för mycket streck och låset känns bra.
8 Jalapeno K. känns som lite för hårt streckad och jag tänker att kanske 7 Glorius Rain kan komma till ledningen efter en bit här och borde bli svårslagen då. Favorietn har bar statsistik i biken som åker på nu så som stark och rejäl kan han säkert vinna loppet från dödens men spets är guld värt på Jägersro så kanske kan Glorius Rain stjäla loppet från spets så att säga.
Tänkbart också att gå kort i sista avdelningen där jag stänger loppet på tre streck från bra lägen se sista avdelningen för vilka jag spelar med där och ska man gardera vidare i det loppet kan man nog strecka precis alla så ett bra lopp att ta ställning för några få i.
Inspelade tips & Andelar.
Vi gör inspelade tips till V85 på YouTube som du hittar länk till på trav.se och på FaceBook i både gruppen Sverige Spelar och FB-sidan Trav.se. Vi spelar oftast in torsdag och brukar släppas under torsdagen på Youtube men också i ljudformat där poddar finns.
Andelsspelsspel hittar ni länkar till under fliken ‘Andelar’ på hemsidan och det spelas numera en del butiksandelar från våra spelläggare hos dagensbastaspel.se Mitt andelsspel heter är pausat en period till där men vi har tidiga poddsystemet där som vi bygger i inspelade genomgången. Det brukar kosta ca 100-150:- per andel och säljs i 20 andelar så okej att köpa ett par andelar om man vill ha större del i systemet.
Avdelning 1.
5 Nepenthe Boko är nedstruken till fjärdspår så från ett bra läge ska han kunna köras till spets och då stallformen är vass och körsvennen är mycket bra för den här typen av amatörlopp.
6 Iziah Zet är också han nedstruken ett spår till fina spår fem och den här har körts av orutinerd körsven på slutet och får lite kuskplus hit där många andra växlar ner lite på kuskfronten i loppet. Den här duger bra här och ska streckas tidigt.
8 Moni Talks har fördel av invändig strykning så klart och med vinklad startbilsvinge kanske man kan köra offensivt. Vann STL-Stodivisionen i augusti och har varit bra efter det med så måste stå bra inne i loppet här. Gått bra i biken så plus mot senast.
11 Maranichi är bra för klassen och då han ofta är tränarkörd blir det inte något kuskminus här direkt med en duktig amatör som höll sig till exakt 150 körda lopp i fjol för att kunna köra den här typen av lopp.
1 Intregante låter man uppåt kring och här vill man ladda för fullt och köra i spets men inte alls givet att man kan svara men han kan ställa till det för favoriten att komma till ledningen.
9 Staro Next Move är den av dom betrodda som jag tror mindre på men givet att det är en kusk med vassa meriter som kommer upp mot amatörer här men ska tilläggas att Takter har faktiskt inte vunnit lopp på flera år och har hunnit med 65 lopp i år sedan sin comback. Detta rör sig om en nioåring som inte kör in mycket pengar per år och har lite pengar inkört på väldigt många starter så tror inte hästen räcker helt enkelt.
Avdelning 2.
Kort distans och stora favoriten 2 Good Reads tror jag inte är så mycket bättre än flera andra här där det är treårigt sto i öppen klass. Favorit i fara helt enkelt.
1 Römossan kan nog hålla upp sitt innerspår initialt och kanske körs i spets men kan vinna loppet från vinnarhålet med.
3 Budbee Pellini höll bra med första gången i bike näst senast och i förra starten blev det galopp så nu med kortare distans kan den här rusa på lite och kanske håller hela vägen, speciellt om man kommer till spets. Men är liksom favoriten ett treårigt sto i öppen klass som gör att det rent statistiskt kanske borde bli svårt men då det är låg klass kan båda verkligen räcka.
4 Okocha Boko är rejäl häst som var trea från bakspår i ett STL-försök bakom Flying Finn så när man är kvar i låg klass och fått två lopp i kroppen efter frånvaro så måste den här duga bra även från dödens i det här loppet. Stallformen senaste veckorna har ändå varit ett rejält frågetecken för så även om jaga får för mig att den här kan bara vara bäst här så vill jag inte gå på honom fullt ut och garderar loppet.
8 Drag Racing är väldigt startsnabb och innan MAD körde i ett STL-försök senast så har det varit enklare körsvenner upp så givet att det är bra Jepson här. NU är det lite enklare mot än senast så ner i rätt klass och kan vinna trots spåret. Intressant till bara 5%.
11 Daybreak Dream har varit ute i en del tuffa lopp innan man startade i ett lite enklare lopp senast och fick vinna då. Borde kunna skrälla här då formen är på topp.
Avdelning 3.
Se ”Bästa Spiken”
9 Gemstone Ace är bra för klassen men har gjort bort sig ett par lopp och från bakspår kan det bli lite tredjespår i svängar så jag är inne på att det är en favorit i fara.
Jag tror mest på 6 Kissed By Rain som var struken för transportproblem senast men i sitt förra lopp rekordsänkte han rejält då han gästade Jägersro och kan säkert gå ännu Snabbare nu. Dessutom växlar man upp med bike hit och han borde ha bra chans att spetsa och leda loppet runt om. Jag tycker det ska vara en klart spelbar spik här. Mötte dessutom en riktigt bra höst senast som vann det loppet och inte tuffare mot nu så spets och slut är troligt nu.
11 Whos Funky har utvecklats på slutet och duger bra här då han gör jämna bra tider och har en rejäl långspurt att tillgå så tidig trots läget, för den som garderar loppet.
7 Ethan Face kommer med ett lopp i kroppen efter strykning och kan vara framåt till den här starten. Hemmaplan och ska kunna öppna bra så kanske körs offensivt och räknas tidigt vid gardering.
Avdelning 4.
6 Ursina är bra för det här loppet och i en spårtrappa med spår en bit ut är det verkligen ett bra läge att köra offensivt från så här bombar man nog mot ledningen och blir väldigt svårslagen. Procent är dock väldigt hög så även om jag spikar på matematiskt system så måste man nog tycka att spelvärdet är verkligen i underkant på den här spiken. Men det är ändå hästen i omgången med absolut högst segerschans så jag spelar med den som kompletterande spik.
Favoriten möter inte mycket men 5 Cruising Altitude har sina två segrar tagna med resa i ledarryggen och kan få det loppet här om man spetsar och släpper till favoriten. Bra form men svårt att ha tur med lucker en tredje gång på kort tid kanske. Men då segrarna kommit från vinnarhålet är det mycket troligt att man släpper till favoriten här.
11 Tangelo är nog liksom favoriten riktigt bra för den här låga klassen men den här har varit struken för halsinfektion sedan senast så frågetecken för formen. Skulle favoriten komma bort så är ju två strukna med bakspår och den här får betydligt färre att runda från bättre läge så när det är en spårtrappa och det blir så är det verkligen intressant.
12 Gustav Lynx duger i loppet och har varit ute i tuffa gäng i ett par av sina lopp i höst så som nedstruken ett par spår ska han räknas vid gardering. Han är så klart missgynnad av spåret som startsnabb men har bra fart i benen och fick en del sparat i bra konkurrens senast.
3 Falcon duger nog med i loppet från ett bra läge men frågetecken för stallformen och det var ett tag sedan den här vann lopp så bara tänkbar om favoriten stryks eller likanande.
Avdelning 5.
8 Jalapeno K. är nog för stor favorit i loppet men givet att det är fördelaktigt med en invändig strykning och att biken åker på hit som han har ruggigt bra statistik i senaste två åren. Han kommer med riktigt bra form och kanske bara kliver runt dom men jag vill gardera loppet och stänger på två streck.
7 Glorius Rain kan öppna och är nedstruken ett spår så kan komma till ledningen vid laddning här. Det är fördel ston i loppet och hon tillhör stoeliten och var ute i Sto-SM näst senast för att sedan visa form i förra starten då hon var före flera Guldhästar i öppen klass som tvåa. Nu är det enklare mot än på slutet och hon hade staket i raden i somras så hon vinner mycket lopp och kan spåra detta loppet runt om men framförallt vara före favoriten i starten och få ett enklare lopp oavsett upplägg.
5 Black Fire drar en hel del streck och var bra vid STL-försök för några starter sedan så som stark och rejäl tål den här en del och fortsätter att utveckals. Nu blir det barfota runt om men man går upp två klasser då man matchas mot en Silver-, Guld- och Stoelithästar här så det blir rejält kliv från att stått i höga odds i Bronsdivisionen till att tillhöra hårt betrodda här. Visst kan det gå från ett bra läge men aldeles för hårt streckad.
9 Gabi Kyvsgård duger bra här och i ett litet fält behöver inte bakspåret vara så illa som gynnad av stofördelen i propositionen och hon kommer med visad form hit.
4 Yuvaraj står bra till för att komma ner till plankan och släppa till Glorius Rain kanske så kan få ett bra lopp i vinnarhålet. Formstall och man har siktat lite mot loppet med honom så man kanske går för det i spets och det kan vara en tänkbar skräll vid bredare gardering. Är nog tredjehästen och det ser ut som den stiger på strecken på slutet.
2 Marbou Brodda har hunnit bli åtta år och vinner ett lopp om året så med tveksam form borde hon få svårt trots fint läger. 1 Remember Me D.E. blir väl över från start och får hoppas på tur så borde inte räcka här.
Avdelning 6.
Nurmos har två hästar till start där man satt upp MAD på 7 Facetime Queen som var överraskande bra i regidebuten näst senast för att sedan få galopp i förra starten vid laddning i voltstart. Tål offensivt upplägg och är min förstahäst i loppet då hon blivit nedstruken ett spår. Orutinerat treårigt sto i öppen klass som kommer från galopp är så klart inget att hålla i handen och jag garderar loppet en del.
Stallkamraten 12 So Far So Good Zaz fick sämsta läget men ska nog gå framåt med ett lopp i kroppen efter träningsperiod och ska nog lättas i balansen hit så intressant om den kan höja sig med det ihop med ny körsven.
10 L’Ultrason är loppets favorit men från det här läget är det chansartat som mest streckad. Han rankas tidigt på fin stallform och att hästen nog är riktigt bra för så här låg klass. Men med det sagt så var han struken inför det här för en karledsinfektion och kan behöva lopp i kroppen för att vara på topp efter att så klart fått stå över en del jobb.
2 Jerome Zet drar en del streck från ett bra läge och kan vara före övriga betrodda för att ta över ledningen här och då kan mycket vara vunnet. Han är stor och rejäl och tränaren varnar för att han lätt drar på sig mjölksyra som storväxt. Han kan leda loppet runt om eller få bra resa i främre träffen så ska räknas tidigt.
5 Oxford Boko kommer med form efter seger från svårt läge där han gick bra ute i spåren. Han är inte så startsnabb men tål att göra en del jobb men han har heller inte haft ett så här bra spår länge och kan hamna bra på det här. Han går hela vägen in, får bra körsven upp och är streckad till 2% så ett givet fynd i ett lopp där kanske en handfull hästar sticker ut.
8 Global Freedom är för lågt streckad och visat form på slutet så med ett lopp i kroppen efter en månad mellan starterna inför det ska hon vara framåt nu. Finntack-vagn på och bara slagen av en ganska bra häst för klassen senast.
1 Eire tror jag blir över från sitt innerspår så även om den här varit ute i ett par hårda lopp och ska stå bra inne i klassen så tror jag det krävs mycket tur och borde bli svårt.
Avdelning 7.
Untersteiners har tre hästar till start och Johan väljer att köra bästa hästen som dessutom lottades till fint utgångsläge men 2 Regina Håleryd har inte gått lopp sedan i våras och det kan absolut saknas lite för att vara på topp. Till väldigt hög procent väljer jag att gardera henne, men håller henne högst i loppet.
Stallkamraten 10 Trifli Vix visade höjning på första barfota runt om vid segern näst sist för att sedan bete sig lite konstigt senast men man hittade inga fel och tror det var humörsgrej och hon ska kunna studsa tillbaka efter det nu. 9 Magic Jewel var ute i Oaks-kval i sin förra start så slipper delar av kulltoppen hit och borde duga bra här.
11 Fontasia Schermer har näst mest pengar tjänat i spårtrappan, kommer med stigande form med två lopp i kroppen efter strykning så intressant här. Spåret spelar mindre roll för henne då hon inte är så snabb ut med framspår ändå så en spårtrappa är perfekt för henne. Mycket bra segerstatistik så givet att hon ska räknas tidigt med två lopp i kroppen inför detta.
8 Cantal kan öppna snabbt så med vinklad vinge kanske man laddar trots spår långt ut och det är hästen med mest pengar i loppet så en del enklare invändigt även om det inte skiljer jättemycket just i den här trappan. Fast med sparat i STL-försök senast och inte tuffare mot nu så snarare ner i klass hit.
4 Peak of Cake kan öppna men är osäker och spår fyra är så klart bra bakom bilen så vid felfritt lopp kan den här spetsa och släppa. Bra kusk nu och bike mot senast är två bra plus utöver läge och kunnande.
Avdelning 8.
3 Parish Crook V.S. hade vi som täänkbart spikförslag i materialet inför STL-försöket han vann senast och är riktigt bra för klassen så när han inte möter mycket tuffare nu och har ett bättre läge måste det vara absolut toppchans att han vinner igen. Tänkbart spikbud igen.
5 Wellerman är väldigt intressant som kom i bra skick till nya regin och man låter uppåt även om man inte maxar allt hit så blir det nog en del ändringar ändå. Har varit ute i en del tuffa lopp på tidigare hemmaplan och ofta tränarkörd av amatör så blir rejält kuskplus hit från toppspår och jag köper grisen i säcken och rankar den här tidigt då han ska stå bra inne i klassen.
8 Irwin Zet ser jag som överstreckad från risigt läge och han var efter både 12 The Little Plug och 4 Henessie Humble men blir ändå mycket mer streckad än den duon och jag tycker det är felstreckat. Jag tycker absolut att The Little Plugg ska ha bättre chans än under en procent som kollektivet bedömer och nu är han nedstruken ett spår. Men jag tror betydligt mer på Henessi Humble som satt fast i det loppet med sparat och spurtade bra i starten före så från ett bra spår kan den här hamna riktigt bra för det. Intressant med kuskbyte nu med.
7 My Creation fick snabba pengar senast och duger här med så klart men jag tycker hon drar för mycket streck då det är tufft mot här och risk att man bli hängande här.
2 Max Montana vann STL-lopp för tre starter sedan och ute i tuff final senast så från ett bra läge står han väl bra till här. Lite kuskminus nu när det är tränarkört mot Ulf O på slutet så borde bli tufft.
10 Lemon Bar Mearas vann STL-försök i somras och kommer med ett lopp i kroppen efter att ha varit struken inför det, så borde gå framåt med loppet och vara bra hit.
Spelförslag.
- 5-6-8-11.
- 1-2-3-4-8-11.
- 6 Kissed by Rain
- 6 Ursinia
- 7-8.
- 2-5-7-8-10-12.
- 2-4-8-9-10-11.
- 3-4-5.
5.184 rader som kostar 1.296:-
Åldersgräns 18 år. Spela ansvarsfullt. Särskilda villkor kan tillämpas för bonusar. Spelar du för mycket? Besök eller ring stödlinjen.se, 020 - 81 91 00
Våra bästa travbonusar