Speltips: 23 Miljoner i V86-Jackpot på Jägersro & Solvalla 29/4.
Omgången & banorna.
Hela 23 Miljoner i Jackpot på V86 den här veckan då 14,5 miljoner rullade vidare från förra veckans både sexor och sjuor som frös inne. Den här onsdagen går V86 Xpress på Jägersro och Solvalla med starttiden 20:30, som vanligt. Vad gäller banorna så har Jägersro kvar sin vinklade startbilsvinge som ger ekipagen en bit ut bakom vingen lite större chans att ladda från start. Något som kan vara viktigt på en utpräglad spetsbana där andelen segrar från ledningen ligger långt över snittet mot övriga tusenmetersbanor i Sverige. 190 meter långt upp lopp på Jägersro och 200 meter på Solvalla och inga konstigheter i övrigt.
Bra omgången med extra värde tack vare jackpotförstärkt och varannan vecka är det så svårt att ingen får alla rätt för att sedan vara så enkelt att både sjuor och sexor fryser inne efter en rejääl favoritparad. Nu är det ju som bekant en bana med som har väldigt svårt att få fulla fält, så även den här veckan men det ser ändå inte lättlöst ut så jag räknar med att man ska kunna få vettig utdelning den här onsdagen.
Inspelade tips & Andelar.
Vi gör inspelade tips till V75 på YouTube som du hittar länk till på trav.se och på FaceBook i både gruppen Sverige Spelar och FB-sidan Trav.se. Vi spelar oftast in torsdag och brukar släppas under torsdagen på Youtube men också i ljudformat där poddar finns.
Andelsspelsspel hittar ni länkar till under fliken ‘Andelar’ på hemsidan och det spelas numera en del butiksandelar från våra spelläggare hos dagensbastaspel.se
Bästa Spiken!
I sista avdelningen brukar jag oftast leta anledningar att strecka många för att få upp värdet där om det skulle varit lågt värde fram dit, men nu landar jag i spik där då det ser riktigt bra ut för en inte allt för hårt streckad favorit. Visst kommer säkert procenten att stiga en del på 3 Last Cool Cash men då får det bli så och jag tror att han spetsar och leder loppet runt om. Han vann direkt i årsdebuten trots bakspår och trots att många av stallets hästar behövt både ett och två lopp i kroppen för att vara först på linjen i år. Jag räknar med att han går framåt med loppet, är startsnabb och jag tror på stor chans för spets och slut, speciellt då värsta motbudet fick spår en bit ut bakom vingen här.
Gå Kort!
I andra avdelningen som går på Solvalla kanske favoriten 1 Langli kan hålla upp sitt innerspår så han kan leda loppet runt om men tycker att han blir för hårt streckad och det är inte givet att han kan försvara innerspåret. Jag tycker att en gardering är på sin plats även om formen är bra och man får kuskplus hit från ett vettigt läge.
Det är fördel för ston i propositionen och jag garderar med ett eller två ston som står väldigt bra inne i loppet där 6 Tabdone är väldigt startsnabb, har mest startpoäng och ska kunna utmana favoriten i spetsstriden. Kommer den här till spets så är det väl troligt att hon leder runt om men det kan bli rejäl öppning här och kanske bjuds en tredje in i loppet i såfall.
9 Selmina Venit har mest pengar på kontot, får bäste Jepson upp och har bara gått ett kortlopp i livet som hon vann på snabb tid.
Avdelning 1.
Breeders Course-kval där man ska placera sig bland de två främsta för att komma till final. Det gör att man kanske inte behöver köra i spets till varje pris här, då andraplatsen räcker för att gå till final.
Klar favorit är 1 Victorious Tile som kommer med lopp i kroppen där han satt fast emd sparat som tvåa i rygg på ledaren och kan kanske få samma lopp igen. Han är för hårt streckad då Nordström inte är tydlig med om han vill köra i spets ens. Hästen har gått i ledningen två gånger och förlorat båda och aldrig vunnit lopp ännu så ganska konstigt att han är så här stor favorit. Visst kan han hålla upp sitt innerspår och leda loppet runt om men inte alls givet och han är en favorit i fara som måste garderas här.
4 Revanche Boko är också startsnabb men kan bli het och han kommer väl förberedd med två kvallopp inför det här så från toppspår kanske han bara bombar till ledningen och körs där hela vägen. Men skulle han kännas het kanske man kan komma ner i rygg på favoriten och kan vinna om luckan kommer, så tidigt streck oavsett, nu när det är aviserat första gången barfota runt om i lopp. Han var favorit i Svampen i fjol och en del spelad i Uppfördningslöpningen trots bricka 12 i finalen där, så en häst som det varit bra snack kring och höga förväntningar kring. 2 All Dimensions satt fast med sparat i mål i Uppfödningslöpningens final som årets sista start och intressant årsdebut nu från ett bra läge och ska väl ha gått framåt med en vinters träning, så ska väl räknas tidigt här vid gardering. FinnTack-vagn på nu.
7 Ram Jam kan öppna väldigt snabbt och kanske laddas rejält nu när han inte har någon utanför sig och det är vinklad vinge på Jägersro så kanske kan den här komma hela vägen till ledningen. Ska vara väl förberedd med kvallopp på bra tid och körs i FinnTack-vagn.
Avdelning 2.
Se ”Gå Kort!”
1 Langli får Kihlström och vann med sparat senast och var godkänd som tvåa i STL-lopp starten innan det med bricka åtta autostart, så givet att det är bra form och den här kan öppna snabbt så kanske kan man hålla upp sitt innerspår här. Skulle han spetsa så leder han nog loppet runt om, men inte givet att han kan hålla upp sitt innerspår här och kanske kan fastna.
6 Tabdone är väldigt startsnabb, har två lopp i kroppen i sin nya regi, stigande form och barfota runt om aviserat så den här ska kunna snuva favoriten på spets och ska streckas tidigt på det så klart. Mest poäng i loppet och det skiljer för mycket i procenten här då den här står väldigt bra inne i klassen med fördel ston i propositionen och hon utgör ett bra lås tillsammans med favoriten.
9 Selmina Venit står också bra inne i loppet med fördel för henne som sto och hon har mest pengar tjänat i loppet och det brukar spela roll. Bra smygläge och bara gått ett lopp över kort distans som hon vann på 1.12,5 för just Jepson som kör nu, så trivs på ditans och med bästa körsvennen kan man vinna trots bakspår här, tänkbar tredjehäst, om man streckar en till.
3 Lion’s Roar ska också ha bra kapacitet för loppet men varit ute i lite enklare gäng och inte räckt så kanske blir tufft att slå 2-3 bättre hästar här. LÄget är dock väldigt bra och intressant med första gången barfota runt om och stallet har visat rejäl höjning i år, generellt, så det ska kunna gå med rätt lopp.
8 Satisfaction var trea i två bra lopp för klassen innan han fick vinna i lite enkare gäng senast och formen är på topp, han ska absolut duga här med. Kan verkligen hamna på vingel och lär få göra en del i loppet så kanske blir tufft att slå ett par hästar som är minst lika bra och han behöver ha tur men är absolut inte borta ur segerstriden om det stämmer en del.
Avdelning 3.
5 Nilla Lane blir väldigt stor favorit då hon är väldigt nyttig spetshäst, men då främst bland ston i lite enklare klass och nu möter hon elithästar som har dunkel form och väldigt svårt att se hur hon ska stå sig här. I ledningen borde det ändå vara toppchans men ingen att hålla i handen då det finns frågetecken för hennes form med, då hon inte gått i år ännu.
3 Big Ben Pellini möter också tuffare än han van att tävla mot, men till skillnad mot dom meriterade hästarna han ställs mot så har han visat absolut toppform då han vann för honom på kanske fel distans senast. Snabbstartade då till ledningen från dubbla tillägg och ledde runt om över tre kilometer. Han ska tåla att köras offensivt här och kanske slår form klass.
8 Barack Face är man inne på ska behäva lopp men han har så hög kapacitet att han behöver absolut inte vara på topp eller ens köras för vinst för att ändå vinna till slut här i ett ganska litet fält. Kanske är han bara bäst och sänker alla då stallet ändå håller bra form och det är den med överlägset bäst kunnande i loppet.
Flemmings duo 10 Emoji och 7 Extreme är så klart svårbedömda då den senare inte startat på över ett år och hunnit bli tio år men har riktigt hög kapacitet. Emoji kör tränaren själv och även den har fyllt tio år i år men kommer med ett lopp i kroppen och vinner fortfarande mer än var tredje lopp den startar i.
4 Danao Degli Dei var ett löfte då han sprang genom klasserna i STL för Gocciadoro men bytte tränare till Kolgjinis och då tog det stopp. Men bytt regi igen och fick inga framgångar hos Happakangas där han nu pausat i nästan ett år och fått tre lopp i kroppen. Inför comebacken lät man väldigt positiva och han hade känts riktigt bra inför det men blev för hårt motstånd direkt och sedan har man legat lite lägre men kanske kommer han i form Snabbare än tänkt och 0,5% är väldigt lågt på häst med så hög kapacitet som han ändå har.
Avdelning 4.
9 Four White E.G. och 2 Overdrive Steel delar på favoritskapet i detta lärlingslopp där den senare kan öppna vettigt så kanske kan knappa favoriten från bakspår få en vettig position i andraspår här. OS ska gå första gången med cantseeback-huvudlag här och ska laddas för att köras i spets men inte alls givet att han kan svara ett par andra startsnabba här och det kan kosta i körningen från start här. FWE.G. är nog en bra favorit som var bra innan det senast blev omöjliga bricka 12 i ett tufft STL-försök och enklare mot nu då han står väldigt bra inne på pengarna här och ska ha bra chans att vara starkast till slut.
4 King of Trotter kan nog öppna snabbare än betrodda Overdrive Steel, speciellt med spår fyra bakom bilen men man vill nog släppa spets och då kanske till OS men mest troligt är 5 Nice Run först framme för att överta för en vass körsven i sammanhanget. NR kommer från stall i form och hästen kan tända till extra på att fått ett monté-lopp i kroppen inför det här. Kan absolut bli spets och slut för NR som kommer med tre raka segrar och går barfota fram här, vilket ökar startsnabbheten.
6 Imperator Godiva har matchats en hel del i STL-lopp i fjol och varit bra som tvåa-trea bakom hästar som Fine Manners och R.K.Eagle och inget sådant motstånd här. Ofta gjort det bra från tuffa lägen så tål att göra en del i spåren i loppen och ska inte räknas bort här med två lopp i kroppen och första bike i år till den här starten.
7 Conrads Palle står tufft till men det är en spårtrappa så har bra med pengar på kontot efter att ha matchats en del mot kulltoppar som unghäst. Fått en vinterträning till i kroppen efter att ha haft lite tuff mellansäsong som äldre och kommer med årsdebuten avklarad så säkert bra hit. Stall i form och han kan öppna snabbt så kanske kan hitta en vettig position trots spår en bit ut här.
Avdelning 5.
Givet att man ogillar att spika i allt för låg klass men favoriten 2 Presley Boko var bra i sin comeback senast och borde gå framåt med loppet. Riktigt snabb för klassen och borde vara bara bäst här.
Lutfis 4 Salahdin kommer från två raka segrar men kan inte utnyttja ett bra spår här och körsvennen vann bara ett lopp på 84 starter igår så när hästen ska få göra jobbet kanske det är streck i överkant här. Inga maxningar ännu, järnskor, fast huva/bomul och öppet huvudlag.
3 Piet Schermer känns som givna motbudet men kunde inte utmana alls då man tidigare mött favoriten, men är startsnabb och kan spetsa och släppa till favoriten efter bit för att få ett bra lopp. Hittar man höjning hit då man fick för täta starter inför sist och ska vara bättre nu så givet att det är bra chans från spets eller i rygg på ledaren när man kör barfota runt om, med blinkers och FinnTack-vagn.
1 Euron Face kan duga på hemmaplan från stall i form men riskerar att bli över från innerspåret och har väl inte övertygat med bara en seger på 13 starter, men intressant med fint smygläge på innerspåret och bike på.
Övriga borde få svårt så kanske läge att spika favoriten trots att han är väldigt hårt streckad annars tar man 3-4 streck om man kan vikta lite i en reducering kanske.
Avdelning 6.
6 Lucky Silver var bra som tvåa i sin årsdebut och ska väl gå framåt med loppet innanför västen så borde vara bra nu. Westholmtränat med Mats E upp och nedstruken till perfekta spår fem bakom bilen gör att hon nog ska kunna få en bra position och ska kunna vara starkast till slut.
9 FriendofthePhantom är väldigt bra och har matchats en del mot hingstar och valacker så med årsdebuten avklarad och bara ston mot måste hon stå riktigt bra till i det här loppet och räknas tidigt trots bakspår.
2 Mellby Lovely kan öppna snabbt och kanske är den som kommer till spets här men det kan kosta för 1 Navy Zon kan med öppna snabbt och även om hon kanske inte ska köras i spets här vill man väl se till att få rygg på ledaren och då kan det gå snabbt. Snabbt kan även 3 Tui Southwind öppna som inte var som bäst senast och är behandlad sedan dess så ska vara bättre nu. Tränaren vill hels se henne i spets och kanske laddar man för fullt här, då kan det bli långt hem för betrodda Mellby Lovely om det är den som trots allt körs i spets.
12 Pretty Lil Penny har spår 12 med bilstart och gör regidebut så det känns verkligen som att ÖK kan köra för passivt med henne den här starten. Så även om det är väldigt intressant häst som nog ska hävda sig bra i klassen så borde det bli för långt fram den här gången. Med det sagt så kan det ju bli rejäl öppning på loppet och då kanske fler kommer in i matchen.
7 Cala Karamell matchades mot kulltoppar som treåring och tjänade över 800tkr utan att ta sig till någon större final. Nu kommer hon med ett lopp i kroppen hit och ska nog vara bra för loppet även om hon ställs mot äldre och har ett risigt läge så är hon ändå tänkbar vid bred gardering.
Avdelning 7.
4 Oxford Boko har gjort två lopp för Untersteiner, där han var bra från spets i regidebuten men körde galopp senast och favorit som kommer från galopp och lottas till spår fyra i voltstart vill jag inte hålla i handen. Favorit i fara och bara en av många här.
13 Epicure D.E. står så klart tufft till här med tillägg och spår en bit ut men borde väl köras offensivt i det här gänget och ska vara bra nog att runda detta fältet, när det inte ens blev fullt anmält i loppet. Under 10% känns lågt på en riktigt bra häst för loppet som går fortsatt maxat i balans och utrustning hit.
7 Radinka Vrijthout ska kunna köras till ledningen från yttersta springspåret här och borde ha bra chans i så fall men tål också att göra en del jobb. Var framåt på första barfota runt om senast och går så igen, i FinnTack-vagn med norskt huvudlag och rycktussar så maxat på alla sätt här.
1 Tanjo Lane kanske kan gå i ledningen om inte Brouwer från sjundespåret prickar sitt springspår och då kan väl TL gå i spets och leda loppet runt om. Kommer med form och får lite kuskplus hit så från bästa spåret ska han ha chans i spets eller från vinnarhålet.
8 Love Happens kan få ett fint smyglopp på innerspåret för att kunna skrälla om luckan kommer, rygg ledaren eller tredje invändigt för Rosleff och hästen var bra senast, andra gången barfota runt om då.
Avdelning 8.
Se ”Bästa Spiken”
3 Last Cool Cash vann sin årsdebut och går nog framåt med loppet innaför västen så ska ha toppchans att spetsa och leda loppet runt om då ett par av värsta motbuden fick spår långt ut bakom vingen och en annan allvarlig utmanare invändigt gör sin första start på över ett år. Det ser helt enkelt upplagt ut för spets och slut för den här favoriten och jag spikar honom.
6 Little Tony är bra för klassen med och kommer från flera bra prestationer och har varit igång en del i vinter. Man rycker inga växlar ännu och kanske kan det bli vingel med spår något steg för låmngt ut bakom vingen nu. Skulle favoriten komma bort kanske den här kan köras till ledningen efter en bit och då blir han svårslagen och given tvåa i rankingen.
2 Nagoia kan öppna och har hög kapacitet men har inte gått lopp på över ett år så man borde väl nöja sig med att komma ner på innerspåret för ett lopp i rygg på favoriten här i comebacken. Barfota runt om direkt och skulle favoriten galoppera eller något så kan den här köras i spets och vinna loppet, men kan också vinna om luckan kommer från vinnarhålet.
Det är bra lopp för klassen men det blev väldigt svåra lägen för 7 Lover Boy, som tränas av stall i form och har bäste Jepson upp och går nog framåt med ett par lopp i kroppen. Även 8 Snickup kommer från formstall men har ännu sämre läge och borde svårt att komma till i loppet, men mycket startpoäng och kommer från STL-försök, så igång och i form. 9 Mellby Nemo har startsnabb rygg i andraspåret så kanske kan hitta bra position trots bakspåret men inte gått lopp sedan i oktober och kan behöva en start i benen för att slå så här många bra hästar för klassen, även om han är bra själ med.
Spelförslag.
- 1-2-4-7.
- 1-6-9.
- 3-4-5-7-8-10.
- 2-4-5-6-7-9.
- 2 Presley Boko
- 6-9.
- 1-4-5-7-8-13.
- 3 Last Cool Cash
5.184 rader som kostar 1.296 kronor.
Åldersgräns 18 år. Spela ansvarsfullt. Särskilda villkor kan tillämpas för bonusar. Spelar du för mycket? Besök eller ring stödlinjen.se, 020 - 81 91 00
Våra bästa travbonusar