Speltips: V86 Xpress på Bergsåker & Solvalla 21/1.

V86 Xpress på Bergsåker & Solvalla 21/1.

Banorna & Omgången.

V86 Xpress går den här veckan på Bergsåker och Solvalla med som vanligt, spelstopp 20:30. Medelbanor vad gäller det mesta där Bergsåker har lite enklare att komma iväg bra från innersta spåren bakom och då blir yttersta spåren lite mer lidande men i övrigt inga konstigheter med banorna.

Omgången har ett par par B-tränarlopp och något Kallblodslopp i hög klass men totalt sett är det lite få hästar i loppen och en del varierande kvalitet på hästarna i loppen så lite väl skiktat. Med det sagt så är det inte några väldigt stora favoriter och det kan hyggligt om det bara faller några favoriter, då många kanske sprider sina spikar en del den här veckan.

Inspelade tips & Andelar.

Vi gör inspelade tips till V75 på YouTube som du hittar länk till på trav.se och på FaceBook i både gruppen Sverige Spelar och FB-sidan Trav.se. Vi spelar oftast in torsdag och brukar släppas under torsdagen på Youtube men också i ljudformat där poddar finns.

Andelsspelsspel hittar ni länkar till under fliken ‘Andelar’ på hemsidan och det spelas numera en del butiksandelar från våra spelläggare hos dagensbastaspel.se

Bästa Spiken!

7 Oppgårdsdrängen får bike på nu mot senast och visar fortsatt bra form på skor så han ska ha riktigt hög segerchans nu när han slipper att gå länge ute i tredjespår i ett mindre fält. Han tål offensiva upplägg och ska kunna knäcka det här gänget idag. Värsta motbudet gör comeback och kan behöva loppet för att vara på topp, jag tror att favoriten är bara bäst så till under 60% måste han vinna minst lika ofta som procenten antyder, jag tror absolut han vinner loppet lite oftare än 6/10 så det blir spik för mig i avdelning tre.

Gå Kort!

I andra avdelningen känns det skitat och favoritduon sticker ut rejält i segerchanser där 2 Email Address kanske blir för hårt streckad som klar favorit, men visst går han säkert framåt med ett par starter i sin nya regi. Han skulle kunna bli släppt till spets tidigt med få hästar där framme och en strykning vid sidan, så väl i ledningen är han väl hästen att slå.

11 Nordic In är väl en mer härdad häst som mött STL-motstånd på slutet och går ner rejält i klass i det här loppet så givet att han kanske visar sig vara bara bäst här och kan slå favoriten från dödens om det behövs. Han har bra springspår på tillägget så kan hamna bra på det men skulle det bli för länge ute i spåren så är han så klart sårbar och låset känns väldigt starkt.

Avdelning 1.

9 Galleon är favorit och kanske bästa hästen men favoriter från bricka nio bilstart är ofta överstreckade och favoriter bränner lite oftare från just det spåret så rent statistiskt är det kanske inte en så bra favorit. Mats E upp och gick bra i dödens senast men långt mellan starterna nu och var ändå inte som bäst senast så när han dessutom kört en hel del galopper så är det ingen favorit att hålla i handen.

2 Lore Lane vann från dödens på Bergsåker senast som skräll och visst möter man bättre men form och läge gör väl att hon ska streckas vid gardering. Hon sjunker lite på strecken dessutom så blir nog mer streckvärd senare, då det är lite streck i överkant på tidiga systemen.

1 Perez Mora Boko har gått bra i Finntack-vagn senaste två loppen och lite ändring i huvudlaget då hon vunnit två raka och fortsatt så. Mest positivt har det nog varit att halsen fungerat bra och kanske är det en bra årstid för just henne. Kan öppna bra och kanske kan spetsa här.

4 Yay gick bra i tredjespår hela sista varvet senast från omöjligt läge och nu är det toppspår så borde få ett bättre lopp den här gången.

7 Vinci Vici T.P. kan öppna snabbt men spår så här långt ut bakom vingen är sämre här än på många andra banor. Obesegrad men bara två lopp totalt innanför västen gör att läge och mer rutinerat motstånd kan ställa till det för den här, men svårt att inte strecka en som aldrig förlorat lopp.

5 Lejo har toppspår och satt fast med väldigt mycket sparat senast så går framåt med loppet i kroppen med och ska kunna vinna det här loppet.

10 Candy Lady var förbättrad senast efter att ha gått med öppet huvudlag ett tag men senast blev det stängt huvudlag och hon vann från dödens. Kanske fortsatt höjning och i så här litet fält spelar väl bakspåret mindre roll så till låg procent kan hon vara en skräll i ett lopp jag tycker är öppet.

Avdelning 2.

Se ”Gå Kort!”

2 Email Address blir för hårt streckad favorit som har smickrande rad men samtidigt går han säkert framåt med två lopp i nya regin och vann från dåligt läge senast. Här kan man kanske bli släppt till spets och då är han hästen att slå.

11 Nordic In är bästa hästen i loppet som varit ute i STL-försök på slutet och går ner i klass till den här starten. Han har bästa springspåret på tillägget och ska kunna hamna bra på det direkt i starten här så ska rankas tidigt.

Favoritduon höjer sig en del här och har svårt att se det gå utanför dom två så jag stänger loppet istället för att ta ställning här men skulle man tvingas ha en förstahäst så är det nog den senare då det är klart bättre spelvärde på det strecket och han är förmodligen bästa hästen.

Avdelning 3.

Se ”Bästa Spiken”

7 Oppgårdsdrängen kan bra tider med skor och nu åker biken på som han fick vara utan från dubbla tillägg senast och han möter en del hästar som ibland får starta 20 meter före honom här och ska vara bara bäst då det är ett litet fält. Han kan lägga upp det lite hur som helst här och borde vinna loppet minst sex gånger av tio. Lite bortkörd näst senast och i förra starten blev det bara för långt fram, han visar fortsatt bra form och är en bra spik till under 60% här.

6 Tekno Jerven har alltid visat hög kapacitet men haft svårt att vinna i tuffare gängen och nu är det comeback och han kan behöva loppet för att vara på topp. Han behöver nog vara på topp för att slå favoriten här men är klart första utmanaren i loppet och litar man inte på favoriten så kan man låsa loppet med den här. Den här och favoriten är lite Snabbare än övriga helt enkelt.

3 Svarte Petter knackar på dörren till högsta klassen får man väl säga och har väl inte riktigt räckt mot yttersta eliten ännu men visar ofta bra inställning och kunnande mot hästar snäppet under eliten. Nu stöter han på två som borde vara huvudet högre och är tredjehästen i loppet och det krävs att båda snabbare hästarna har en sämre dag för att han ska vinna loppet.

Avdelning 4.

9 Katzenjammer är åter en favorit i omgången som har bricka nio med bilstart och det är överskattat spår på betrodda även om det så klart är bästa bakspåret men mer intressant för hästar som behöver få smygresor och ändå inte kan öppna snabbt. Den här favoriten har dessutom bränt tre gånger i rad som hårt betrodd och även om det varit mot bra hästar och han inte gjort bort sig helt och är bra för klassen så är jag helt inne på att gardera loppet ganska brett här.

5 Hidalgo Simoni fick mycket sparat senast och kan tända till på täta starter nu så får han chansen ska han kunna vara långt framme den här starten för formstall som vinner mycket lopp för dagen.

1 Quattro Håleryd gör intressant comeback här och kan vara bra direkt som fräsch för formstall där det körs in mycket pengar för dagen. Bra läge och kusk så ska räknas riktigt tidigt här.

10 The Bank Account var ute i stenhårda lopp under sensommaren och början av hösten för att sedan vinna ett av loppen där han mötte något enklare. Nu har det åter varit försök och final i STL så ner i rätt klass hit och som härdad som tål att gå i spåren så kan han vara klart bra här.

3 Anacot Steel är en intressant storskräll som var dålig senast och har en kall formrad men blixtrar till när man minst anar det och hon körde in över en halv miljon i fjol under första säsongen som äldre. Nu blir det stort kuskplus mot senast och bra utgångsläge så MAD kanske kan få fart på henne hit till låg procent i öppet lopp där det är fördel för ston i propositionen så hon står riktigt bra inne.

2 Great Knowledge drar en del streck och kanske i överkant till och med så jag tror inte det är så bra spelvärde i henne hit men ändå bra ändring i bike nu mot vanlig vagn senaste två loppen och fint läge för Goop upp så streckar man även henne känns loppet heltäckt.

Avdelning 5.

3 What a Magic är en av omgångens största favoriter och det är i ett B-tränarlopp med en del lärlingar och amatörer som kör hästarna och hårt att göra en kusk som körde nio lopp totalt i fjol och inget i år till så här stor favorit här. Visst kan man vinna loppet men på tok för hårt streckat ekipage.

4 Catchtwentytwo är väldigt startsnabb men senast broddade man fel och hon fick inte fäste nog så man ser nog till att ha bättre förberett nu. Hon kommer med form då hon vann näst senast och laddas för att komma ner på innerspåret här och kan leda runt om eller få ett perfekt lopp i vinnarhålet på favoriten kanske.

10 Candy Celebration galopperade som storfavorit senast och stod för en bra upphämtning, utan galoppen hade hon npg gjort upp om segern och varit betydligt mer streckad nu. Var bra gången före som tvåa i ett V85-lopp och ska duga bra i det här loppet så tidig här.

11 Da Vinci Face gick snabbt i tidgare regi där han startade i treåringseliten på elitloppshelgen och sedan tog pengar i en Breeders Cource-final och matchats en del mer mot absoluta kultoppar. Nu är det inget sådant motstånd i ett B-tränarlopp en bit upp i landet. Han bytte regi i höstas och har fått några lopp i kroppen för sin nya tränare och Ulf Eriksson som både tränare och körsven, är liksom sin häst, väldigt meriterad för ett lopp som detta och ska räknas riktigt tidigt.

Avdelning 6.

14 Spirit of Love startar med yttersta springspåret på tillägg där det är springband med dubbelvolt där framme så absolut risk att bli hängande ute i spåren i fullt fält här. Favorit i fara även om man går ner lite i klass efter att komma från seger på V85, men det var inte riktigt STL-försök och man skrällde rejält så ingen favorit att hålla i handen här, främst med tanke på det bökiga läget.

Springspårshästarna där framme borde ha vettig chans att komma till bra positioner direkt i det här loppet och jag streckar både 6 Make the Night och 7 Dicks Money tidigt här.

Tidig galopp som störd av bilen senast för 6 Make the Night men bättre starten före som två med voltstart då och Goop upp från bästa springspåret kan innebära spets här. Nu har man provat rycktussar i träning med bra effekt och det blir första gången i lopp med det så i spets och rycktussar till slut kanske den här bara rinner undan.

7 Dicks Money är tränarkörd men vann lopp så bland proffsen på Solvalla 10/12 och håller fortsatt form så skulle Gopp komma bort så kan den här sitta i spets istället.

12 Eagle Trot får stort kuskplus och kommer med två lopp i kroppen så stigande formkurva, och ska utrustas med norskt huvudlag första gången sedan elitloppshelgen, då han var för trött mot för hårt motstånd då den rycktes. Kan bli bättre effekt nu mot lämplig konkurrens i någon form av Yankee-hybrid med MAD upp.

9 Aprila Zoot har ett fint andraspår på tilläggsfållan och kan köras rakt fram för vettig position i andraspåret. Hon kan behöva loppet men gick snabbare än man tänkt i ett banjobb inför det här och kanske utrustas med rycktussar hit.

Avdelning 7.

9 Fabulous Boy tror jag bara är bäst och loppet med tillägg blev bra för honom då det inte är fullt fält där dessutom ett par av motståndarna är stallkamrater så lär det vara färre än det kunde varit som kan ställa till det för honom här. Han har vunnit på hög 12-tid på medeldistans och fler tider på låga 13 och nån till på höga 12, så mycket mer fart i honom än alla andra här, och jag ser det som klart lämplig uppgift. Måste vara riktigt hög segerchans på den här som går ner i klass mot att varit på pallen i en stenhård Klass 1-final på annandagen och forstatt Mats E upp på häst från formstall.

5 Timotejs NiceTime har besvärligt spår fem i volten och kan kosta en del att köra sig till spets från just det spåret men han lär köras offensivt och kommer han billigt till ledningen är han så klart en tuff nöt att knäcka.

3 Grand Safari drar över tio procent på tidiga spelen och det måste vara i överkant då han tagit sina segrar i betydligt enklare gäng och går upp i klass hit så han måste få svårt.

Ska man spela med någon skräll där framme så tycker jag att 2 Barolo Gene kan vara intressant som gjorde ett par bra lopp i STL-försök precis för ett år sedan och kan vara uppåt i form nu igen. Långt mellan starterna både näst senast och inför förra starten så tätare starter nu och det blir småjusteringar i både balans och annat inför den här starten.

Favoritens stallkamrater i 1 O.P’.s Katrin och 10 One Chanse Moore är kanske aktuella vid gardering då den förstnämnda har bästa spåret där framme och kan få ett bra lopp i vinnarhålet medan den senare ska vara i bättre form än raden antyder, och man testar första gången med norskt huvudlag hit.

Avdelning 8.

4 Steady King blir väldigt stor favorit och har haft en lång formtopp och tjänat snabba pengar så upp i klass för i princip varje start och nu möter han ganska tufft motstånd för klassen. Han kanske bara är bäst då han själv utvecklas med loppen så klart och kan vara ännu bättre nu men jag chansar på att gardera honom som väldigt stor favorit i sista avdelningen den här gången.

5 Ray Of Sunshine spetsade och vann en final i Solvallaserien näst senast och jag varnade för henne då och hon kan slå hingstar och valacker här igen om hon skulle lyckas spetsa igen. Perfekt spår och vanlig vagn senast byts ut mot en bike så det skulle kunna gå för en vass bike-kusk i Sjöström.

3 Ready Creation har varit mer betrodd än ROS då man möts men man har vunnit varsin gång och nu är det bra spår för den här och kanske är det han som sitter i ledningen och blir hästen för övriga att slå här.

7 Valencia kan komma in i matchen om det är körning mellan 3 och 5 om spets och sedan får favoriten göra jobbet i dödens så kan det sitta i benen på dom betrodda till slut här. Comeback avklarad och när andra klagar på sämre träningsförhållanden kan Westholms hästar träna intervaller på bra underlag i hans ‘takraka’ så med ett lopp i kroppen och Goop upp så kan den här vara betydligt bättre än kollektivet tycks tro.

Spelförslag.

  1. 1-2-4-5-7-9-10.
  2. 2-11.
  3. 7 Oppgårdsdrängen
  4. 1-2-3-5-9-10.
  5. 3-4-10-11.
  6. 6-7-9-12-14.
  7. 9 Fabulous Boy
  8. 3-4-5-7.

6.720 rader som kostar 1.680 kronor.






Åldersgräns 18 år. Spela ansvarsfullt. Särskilda villkor kan tillämpas för bonusar. Spelar du för mycket? Besök eller ring stödlinjen.se, 020 - 81 91 00



Våra bästa travbonusar

100% upp till 2000 kr
9.1
18+. Gäller nya spelare vid första insättningen. Regler & villkor gäller. Spela ansvarsfullt:stodlinjen.se | spelpaus.se.
100 kr gratis utan insättning
7.2
18+ Regler & villkor gäller | Spela ansvarsfullt: stödlinjen.se
100% upp till 500 kr
8.6
18+ | Regler & villkor gäller. Spela ansvarsfullt: stodlinjen.se | Spelpaus
100% upp till 600 kr
9.7
18+. Endast nya spelare. Min. insättning 100 kr. 6x Omsättningskrav. 100% bonus upp till 600 kr. Min. 1,80 odds. Giltigt i 60 dagar från att villkor uppfylls. Regler & villkor gäller. stodlinjen.se - spelpaus.se. Spela ansvarsfullt.
100 kr gratisspel
8.3
18+ | Fullständiga regler & villkor gäller. Spela ansvarsfullt: stodlinjen.se | Spelpaus

Privacy policy - Villkor

Jag har läst och accepterar villkoren
Jag vill ha veckovis nyhetsbrev

Privacy policy - Villkor

Återställ lösenord
Avbryt

18+. Gäller nya spelare vid första insättningen. Regler & villkor gäller. Spela ansvarsfullt:stodlinjen.se | spelpaus.se.

100% upp till 500 kr

+ 100 freespins

18+ Regler & villkor gäller. Spela ansvarsfullt: stodlinjen.se