Speltips: V86-tips på Sundbyholm/Eskilstuna 16/7.

V86 på Sundbyholmstravet/Eskilstuna 16/7.
Omgången och banan.
Sommartider på V86 med spelstopp vid 19:20 i kväll, då det är en bana som kör alla åtta loppen under ett par sommarmånader, så det tar klart längre tid. Sundbyholmstravet utanför Eskilstuna är värd för omgången och det är en utpräglad spetsbana med klart fler segrar från ledningen än på genomsnittet av svenska banor. Upplopp på bara 182 meter och risk för skiktade lopp här ibland då många storstall har relativt nära hit som Solvalla-tränare så ibland kommer några lite för bra hästar för en mindre bana, helt enkelt.
Omgången ser klart spelvänlig ut med fina STL-försök kryddat med ett B-tränarlopp med 100 tkr till segraren och ett fyraåringstest med 300 tkr till vinnaren, så klart bra klass på dagens tävlingar. Inga jättelampor på strecken den här veckan och då sprids singelstrecken över alla åtta loppen så även en ganska enkel rad med facit i handen kommer att kunna betal bra pengar den här onsdagen.
Inspelade tips & Andelar.
Vi gör inspelade tips till V75 på YouTube som du hittar länk till på trav.se och på FaceBook i både gruppen Sverige Spelar och FB-sidan Trav.se. Vi spelar oftast in torsdag och brukar släppas under torsdagen på Youtube men också i ljudformat där poddar finns.
Andelsspelsspel hittar ni länkar till under fliken ‘Andelar’ på hemsidan och det spelas numera en del butiksandelar från våra spelläggare hos dagensbastaspel.se Mitt andelsspel heter är pausat en period till, men borde kunna vara tillbaka ganska snart.
Bästa Spiken!
6 Grand Circuit i avdelning sex som är ett försök i Klass 1 borde ha bra chans att visa sig vara bäst här, då man ligger lågt kring värsta motbudet på pappret. Dessutom inga kanoner som kan tänkas köras i spets där framme så man kan nog vinna loppet från dödens eller bli släppt till ledningen om man kör till rejält efter en bit här. Han har gått framåt med starterna han fått och med två lopp i kroppen efter kastration och rejäl träningsperiod så är han nog väldigt nära absolut toppform hit. Stark spik.
Gå Kort!
I sista avdelningen stänger jag loppet på troliga spetshästen tillsammans med den jag tror är bästa hästen och jag har svårt att se vinnare utanför min duo där. Ett starkt lås avslutar omgången och jag får hoppas att man kan hitta kantbollar i tidigare avdelningar för att värdet ska vara högt redan när man kommer fram mot senare loppen på kupongen.
Avdelning 1.
Ranking: A 5. B 11-1-7. C 3-2-9-10-8-4. D 6-12.
5 Gio Barosso har vunnit 5/7, kommer från Nurmos toppstall, har Mats E upp från kanonspår så givet att den här ska vara förstahästen. Men procenten är i överkant då han faktiskt kommer från ett galoppmisslyckande och man kanske kan skylla på att han inte trivdes i biken så man växlar ner till vanlig vagn men om det är annat som stört honom och formen inte är på topp så är det en väldigt stor favorit som man kanske kan hitta ett par vettiga motbud mot.
1 Apieceofcupcace har ett på banan lite ebsvärligt innerspår i bilstart men hästen kan öppna snabbt och med Kontio upp kan man absolut försvara innerspåret och skulle favoriten galoppera igen kanske den här leder loppet runt om. Fortsatt blinkers och bike men nu lättar man i balansen till barfota bak och man är inne på att han ska kunna gå under 13-tid trots lång distans redan nu.
7 Caspian Bro var bra i sitt STL-försök näst senast från bricka 8 som trea då och gick bra när galoppen kom sent senast, då hade han varit tvåa felfri och gått ur klassen. Nu står han perfekt inne i samma klass och även om läget är lurigt så går han allt som oftast bra till slut så har han bara lite tur med positionerna kan han skrälla nu.
11 Magic Bourbon gjorde det bra som tre i dödens i klassen lägre näst senast men blev ännu mer betrodd i denna klassen senast, då han var bra som tvåa från spår en bit ut bakom vingen på tiotid på kort distans. Offensiva lopp båda gångerna och kvar i samma klass som senast nu och kommer favoriten bort eller har en dålig dag så kan den här runda allihop då han verkar vara stark och oöm för positioner.
Avdelning 2.
Ranking: A 1. B 5. C 9-6-14-7-13-10-3-11-4-8-15-2-12. D -
5 Chevalier Indika är favorit i det här B-tränarloppet från ett besvärligt femtespår och visst är det bra med Jepson upp i voltstart men svårt ändå att komma riktigt bra på det från spår fem i volten.
Favorit i fara med tanke på läget då det är voltstart och bra häst från bästa spåret i 1 Top Dog men den här var ute i samma STL-försök som favoriten i förra starten. Galopp för favoriten då till 111 ggr pengarna och Top Dog var också ospelad men stod i 34 ggr från bricka 8 med bilstart så den härska väl vara mer betrodd även nu. Rankas först från toppspår och favoritduon går ner rejält i klass hit så Top Dog och Indikan ska båda ha toppchans nu.
7 Kind of Blue kommer från billigare lopp och har enklare kusk upp än favoritduon så den här känns överstreckad från yttersta springspåret som kan vara ett vingelläge om man inte prickar perfekt. Rankas ner lite på för hög procent men absolut intressant vid bred gardering då man lättar en del i balansen mot senast.
9 Mellby Lovely kommer med form och vann mot hingstar och valacker senast för att innan det varit klart godkänd i Stodivisionen på V75 mot för bra hästar. Nu blir det rejält kusk kuskplus så intressant till klart bra procent.
Alf Nordemo har två hästar till start i loppet och tror det blir tufft för 10 Byron Face att ta 20 meter på stallkamraten 6 Erland men båda kommer med form. Båda får fina kuskplus där den förstnämnda står bra inne på tillägget och möter enklare än senast. Erland har ett fint läge för offensive Forss och kanske kan komma ner till plankan och få ett lopp i vinnarhålet här, klar skrällchans då även om han går upp i klass lite.
14 Ciao Broline har testats en del på V75 mot hårt motstånd och även om läget är lurigt på tillägget här borde han ha lite mer hårdhet än många andra i fältet. Dessutom ÖK upp hit för första gången.
Nästan ingen känns helt chanslös här och det är nog inte fel att måla på rejält i det här loppet.
Avdelning 3.
Ranking: A 6. B 9. C 8-5-2-11-12-1-10-4. D 3.
Visst kan det vara tufft för ston i öppna klasser i STL-försöken men i Klass 2 händer det betydligt oftare att märrar vinner än i högre klasserna och jag är inne på att man ska kunna spika ett sto här.
6 First for Me M.H. ska kunna spetsa från ett spår mitt i banan här och det är enklare hästar invändigt och tuffare lägen för värsta kunkurrenterna så givet att den här kan spetsa och leda loppet runt om. Så klart oroande med galoppen senast men man hittar inga fel och ska göra små justeringar i utrustningen så faller det väl ut vinner hon nog bara loppet. Hon gick låg 12-tid näst senast och det är bara en till i loppet som visat sådan fart så från spets måste det vara toppchans och hon kan vinna på andra sätt med så jag ger inte upp om det inte skulle bli ledningen. Tänkbar spik men har ett vettigt lås här man kanske kan spela med.
8 Michel kan öppna vettigt med och nedstruken ett spår ökar väl chanserna för att man kör offensivt igen men jag tror inte han tar en längd på favoriten sida vid sida i starten och då kan den här bli hängande i spåren in i svängen. Ska nog inte vara andrahandare i loppet men ganska tidig vid gardering.
5 Lorenzo Cooger är den som kan fånga upp favoriten i starten men skillnad att öppna snabbt i enklare lopp på Dannero och få fuska undan i helt andra tempon mot att gå ut i STL-försök mot tuffare kunkurrens. Man borde väl var nöjda om man kan få rygg på ledaren här. Kan vinna från både spets och vinnarhålet och över tio procent kanske är lite i överkant men strax under det motsvarar kanske vinnarchanserna.
9 James Journey är nog värst mot trots bakspår men ett bra sådant att smyga från start ifrån och sedan tål nog den här att gå ganska tidigt i tredjespår för vasse Kontio. Härdad i ganska tuffa lopp på slutet och står bra inne i klassen, tidig vid gardering och tänkbart att låsa loppet med honom. Var bra med offensivt upplägg som trea på den här banan näst senast på 1.11,9 och det är tider många får svårt att matcha i det här gänget.
12 Golden Star är streckad till över 10% från bricka 12 i kortlopp på Eskistuna och det måste bli oerhört svårt att vinna loppet för det här treåriga stoet. Hon borde ha helt andra lopp i sikte och man väl ge henne lite hårdhet, men ÖK lär väl inte köra henne offensivt i tredjespår tidigt här utan tar det väl lugnt och ta vad man får så att säga, så överstreckad.
Avdelning 4.
Ranking: A 6. B 9-8-4. C 7-3-5-1-10. D 2.
Silverdivisionen möter Gulddivisionen i spårtrappa och då brukar Guld-hästarna bara vara för bra såhär är väl en av veckans mest överspelade hästar ute i 1 Great Time Trot till en bit över 20 procent och jag ser bara inte hur det ska gå till. Innerspåret på den här banan är inte så bra och det är många startsnabba hästar en bit ut i banan och den här måste bli över, så visst kanske man kan överraska om man lyckas nå rygg på ledaren eller tredje invändigt men till hög procent tas den här bort från allt.
Favoriten 9 B.A.Superhero har bakspår och kommer väl inte från någon övertygande prestation så en favorit i fara här. Man har ändå sett Gocciadoro göra små ändringar förr och få hästarna att studsa tillbaka från en plattmatch till succé. Han har två lopp i kroppen nu efter lång tävlingsfrånvaro och kan vara bra hit så tidig men ingen att gå på här.
8 Bedazled Sox ska var betrodd här trots spåret och med många startsnabba invändigt går det säkert att komma ner i banan på ett vettigt sätt och han fäller många till slut i ett litet fält här.
6 Y.Not Diamant var favorit i ett heat till Sweeden Cup då han inte alls var i form enligt tränaren och han tog sig till final med en andraplats i försöket för att vara oplacerad i finalen.Trampade upp i vagn så det blev galopp med mycket sparat på Vincennes senast och det ska vara bättre form nu så passas som bortglömd den här gången.
4 Thereisnolimit gick i mål med sparat senast och matchas i tuffa lopp mest hela tiden så med ett bra läge nu kan man nog komma ner till plankan tidigt för lopp i rygg på ledaren kanske. Bättre form än raden ger sken av och kanske barfota runt om nu mot sor på bak, oftast.
7 Phoenix Photo söker väl lite efter formen i våras och fick lite längre mellan starterna inför senast då det blev ett upplägg i ryggar och han går säkert framåt med loppet i kroppen. Han kan både öppna och avsluta snabbt och jag tycker att en procent är oerhört lågt på en så här bra häst.
3 Corazon D.B. och 5 Sourire Frö kan båda öppna snabbt och vill båda åt vinnarhålet eller spets här så med ytterligare startsnabba runtomkring kan det bli fart på loppet första biten. Båda skulle kunna vinna både från ledningen eller vinnarhålet och är tänkbara vid fler streck.
Avdelning 5.
Ranking: A 10-13. B 1-3-6-5-12. C 8-7-2-11-4. D 14-9-15.
Stodivisionen och det här loppet känns öppet även om favoriten 13 Melby Minerva är väldigt bra för klassen då hon var ute mot en del kulltoppar i Stosprinterns final senast. Matchats på kort distans så lite frågetecken för långa distansen nu och voltstart där man har spår en bit ut på tillägget kan innebära trafikproblem så det är en favorit jag vill gardera brett även om som sagt är riktigt bra för loppet.
10 Nice Steel gjorde det riktigt bra som tvåa från bakspår med en del jobb i spåren på Halmstad senast och kommer med full form där hon dessutom möter flera enklare hästar än vid förra starten. Har utvecklats med många lopp på V75 och får nu första gången Jepson upp och vissa ston kan ju tända till lite extra på kuskbyte och Jepson är väl bästa kuskbytet man få för dagen.
Jag streckar många här där 1 Anna Mae, 3 Gladys R. och 6 Joelynn har bra lägen och där alla är tänkbara ledare eller kan komma ner i vinnarhålet. Alla tre räknas tidigt där framme. 5 Whos that Girl gjorde en del i loppet senast och ursäktad att hon tröttnade lite till slut men höjt sig lite på barfota runt om senaste två starterna och kan sitta bra på det här.
12 Ellen Ripley har matchats en del mot kulltoppar och fått hårdhet så när hon nu står riktigt bra inne i propositionen måste segerchansen vara högre än procenten antyder.
Avdelning 6.
Ranking: A 6. B 1-9. C 4-3-12-11-8-5-10-7-2. D -
Se ”Bästa Spiken”
Här är Gocciadoro inne på att formen bara är 80-procentig på 1 Exuma Bi efter att ha varit sjuk så från ett innerspår i öppen klass ska det vara svårt att vinna Klass 1 utan att ha full form, då man dessutom riskrerar att bli över en del från start. Tror inte ens att man söker sig ut i banan direkt i så fall utan chansar på innerspår om man är osäkra på formen och då krävs mycket tur att det ska spricka upp. Hon var loppets tidiga favorit men sjunker rejält i strecken men kan vara bästa hästen och det kan lösa sig, men jag går emot den här gången och spikar en annan.
6 Grand Circuit har stigit en del på strecken och blir loppets klara favorit. Han kan inte öppna jättesnabbt men jag är inne på att man kör offensivt den här gången och kan komma fram vettigt här. Skulle han ställa fråga där framme kanske han till och med kan köras till spets efter en bit men i det här gänget tål han nog att gå i dödens med. Han blev valack inför den här säsongen och kommer med två lopp i kroppen där han går framåt med starterna och har bra form hit. Tror han bara är bäst för dagen här och kan vinna loppet på flera sätt. Spik.
Hästarna från bricka 2, 3, 4 och 5 kan alla öppna snabbt och har bra lägen att ladda ifrån, men minst ett par av dem kan nog tänka sig släppa, speciellt om favoriten kommer tidigt. 3 Stready Rock och 4 Bagheera Montana kan kanske båda tänkas köras i ledningen om man kommer dit.
9 I.D.Hipster One är kanske tuffast mot men han går fortsatt med skor runt om och vinner väl fler lopp på vinterhalvåret kanske. Nu kommer han ändå bra form och har matchats i ganska tuffa gäng i flera av sina lopp så han ska ju stå bra inne i Klass 1 och räknas tidigt i det här loppet.
11 Nasdaq Newport och 12 Quattro Håleryd duger båda bra i klassen med men den förstnämnda har jag varit lite besviken på även i lägre klasser och som startsnabb är det ju väldigt missgynnande läge nu. Den senare fick väl för tufft läge nu men intressant med andra barfota runt om nu efter att ha startat mest med skor.
Avdelning 7.
Ranking: A 8-2. B 9-10-4-6. C 5-1-3-7. D -
Fyraåringstest med 300 tkr till vinnaren och jag försöker stänga loppet på få streck men det är ett fint lopp och man kan absolut argumentera för att strecka fler här.
2 Dream Mineär startsnabb och loppets favorit då man borde kunna svara upp mot ganska hårt streckade 4 Feudale Degli Dei. Dream Mine kan absolut leda loppet runt om här.
Det är nog ett par hästar som är minst lika bra så även om spets är guld värt på den här banan så borde väl varken Goop eller Gocciadoro vilja lämna mycket åt slumpen här och kör nog offensivt med sina styrningar i loppet.
8 Feldenkrais Pal är riktigt bra och har fått ett lopp i kroppen på svensk mark nu så givet att den här är tidig då han kan gått framåt med loppet innanför västen.
9 Mellby Mammon kommer med två lopp i kroppen och gick väl för snabbt i förra starten så han tröttnade till slut. Nu går han så klart upp i klass men här får han visa styrka och det är väl det Nurmos-tränade unghästar brukar ha som vapen, att kunna gå snabbt länge efter att ha klarat hans tuffa backträning.
10 Phamtom Express är en absolut kulltopp som matchas mot största loppen och inte givet att man ger honom ett för tufft lopp i comebacken nu och han ska nog bara få ett lopp i kroppen i ett led i matchningen. Visst kan han vinna på sin höga kapacitet och att det är ett litet fält men när läget blev som det blev och man sparar växlar så kan det bli för svårt att nå hela vägen nu, om man skulle köra sent.
Avdelning 8.
Ranking: A 3. B 7. C 6-1-2-11-8-9-12-4-10. D 5.
Se ”Gå Kort”
Här spelar jag med ett lås på troliga spetshästen 3 Joint Chief som kunde haft mer pengar på kontot då det bland annat blev galopp i Klass 1-finalen under Elitloppshelgen i fjol med segern på gaffeln. Extremt få galopper i övrigt och har sökt lite efter formen i år men fick vinna på hemmaplan senast efter att hållit upp innerspåret och ledde runt om då. Färjestad och Eskilstuna känns som liknande banor där det kan gå snabbt i spets och den här måste ha toppchans att leda loppet runt om.
7 Yin Yang är nog bästa hästen i loppet och senast var han tvåa mellan vinnande Epic Kronos och före Eclips AS i ett tufft femåringslopp. Inga kulltoppar mot den här gången och ner i klass så även om läget är chansartat är moståndet det rätta och han skulle kunna vinna loppet från dödens. Starkt lås.
2 Domino Time Trotär en bra märr men mäter ett par för bra hingstar och valacker den här gången och hon var för hårt streckad på tidiga systemen men sjunker väl en del under dagen i procenten.
6 Cherokee Face gör regidebut här och kan ju tända till på miljöombyte och trivs på lång distans så om favoriterna kör hårt mot varandra går den här hela vägen in i mål och fäller nog många för Mats E i FinTack-vagnen här, så intressant att se om han trivs i den.
1 Selective Calling går bra mest hela tiden men riskerar att hamna för lång ner invändigt den här gången från ett besvärligt läge, men skulle man nå rygg på ledaren ska man absolut kunna skrälla.
Spelförslaget
- 1-5-7-11.
- 1-5-6-7-9-14.
- 6 First for Me M.H.
- 4-6-7-8-9.
- 1-3-5-6-10-12-13.
- 6 Grand Circut
- 2-8-9.
- 3-5.
5.040 rader som kostar 1.260 kronor.
Åldersgräns 18 år. Spela ansvarsfullt. Särskilda villkor kan tillämpas för bonusar. Spelar du för mycket? Besök eller ring stödlinjen.se, 020 - 81 91 00
Våra bästa travbonusar







