Speltips: V86-tips med jackpot, Jägersro/Eskilstuna, 21 maj

Tips till V86 på Jägersro & Eskilstuna, 21 maj
Omgången och banorna.
Då Elitloppet som bekant står för dörren så blir det en paus från V86-omgång med Solvalla som en av saxbanorna denna onsdag. Istället tar Jägersro och Eskilstuna vid och det är en småtrevlig omgång som bjuds, dessutom är det en jackpott på 15 miljoner kronor inbakad. Kan såklart glömmas bort lite grann i elitloppsbruset men en V86-jackpot är aldrig att förakta.
Tips.
Vi gör inspelade tips till V75 på YouTube som du hittar länk till på trav.se och på Facebook i både gruppen Sverige Spelar och FB-sidan Trav.se. Vi spelar oftast in torsdag och brukar släppa det sent på torsdagen eller tidigt fredag på Youtube men också i ljudformat där poddar finns.
De inspelade tipsen är vårt flaggskepp, men utöver det lanseras även skrivna tips till de stora streckspelen varje vecka.
Bästa Spiken!
Det finns ett par väldigt stora favoriter från firma Kihlström/Redén som jag tycker blir väl stora. Och då tror jag att tendensen blir att de som ligger på något lägre nivåer snarare kan trenda nedåt och få extra “spikvärde”.
En sådan kan eventuellt finnas i V86-4 i 11 Ecurie Brodda som visserligen har sin årsdebut nu men jag tycker hon möter hästar som hon är ett par huvuden högre än. Det skiljer normalt sett alldeles för mycket och hon är fortfarande i alldeles för låg klass. Hon huserade i den absoluta kulltoppen ifjol utan att riktigt få det där genombrottet. Nu kör Magnus A Djuse för första gången och jag tror ekipaget har en mycket bra segerchans.
Gå Kort!
Mycket märklig, tidig streckprocent, i den första avdelningen, där 5 Oberon Warframe är tidig favorit. En rätt enkel häst som absolut kräver sitt lopp. Här tror jag betydligt mer på 6 Sandokan som har utvecklats rejält och har en fart som ingen annan kan matcha.
Bra chans för den senare men jag kompletterar med 9 Dubai Kronos som visserligen är väldigt osäker, men det är solklart bästa hästen i fältet och nu testas barfota runt om och det är en osannolikt låg procent denna gång.
Avdelning 1.
Ranking: A 6 B 9-11-2-5 C 4-10-1-3-8-7 D
Omgången inleds med ett tilläggslopp på Jägersro, där jag tycker tilläggshästarna sticker ut. Jag ger tipset till 6 Sandokan som visserligen är fortsatt upp och ner prestationerna, men däremot är farten oerhört bra för ett sådant här lopp. Visst, innerspår på tillägg kan ställa till det, men litet fält och borde kunna hitta ut.
9 Dubai Kronos ska nu testas barfota runt om för första gången och vi får se hur det fungerar på den här oerhört struliga hästen. Absolut inte att lita på och klurigt spår, men att det är bästa hästen i fältet, det kan jag garantera!
5 Oberon Warframe får många tidiga förespråkare och visst har hästen höjt sig till i år. Men höjningen är från låga nivåer och svek rejält från ledningen senast på Lunden. Jag tror den här är betydligt bättre på rulle men är rätt enkel i grunden. Bara en av flera.
11 Global Action blandar och ger lite men jag tycker hästen har god fart för ett sådant här lopp. Ensam på springspår på tillägg och bör kunna hitta position direkt och då ska hästens fart duga bra i detta lopp.
Inte lika övertygad gällande 10 Steady Victory som visserligen är härdad på V75 men kämpaglöden den sista tiden har lämnat mycket övrigt att önska.
Avdelning 2.
Ranking: A 4 B 9-2-10-11-3-1 C 7-12-6-5-8 D
Rivigt sprinterlopp där 4 Gordon Brodde nu har två lopp i kroppen och brukar vara svår att ta emot den första biten. Två lopp i kroppen och har nu optimala förutsättningar för spets och slut. Dock inte alltid som hästen har levererat från ledningen och jag litar inte riktigt på att hästen spårar runt om.
Framförallt inte eftersom 9 Global Caps är en mycket bättre häst i grunden. Årsdebut nu och första gången som Magnus A Djuse kör. Naturligtvis svår att sätta in efter vila men räknas tidigt.
2 Bottnas Justin tycker jag är spännande. Som allra bäst i ledningen och tog faktiskt en längd på tipsettan i somras och har nu spår innanför. Loppet kommer kanske lite för tidigt då formen inte är på topp men jag vill i alla fall plocka med honom på systemet.
10 Hard Center går bra varenda gång utan att det röner särskilt mycket uppskattning från kollektivets sida, men så brukar det vara med mindre tränare
Jag avslutar streckandet med italienaren 3 Falco Dell´Est som nu har ett lopp i kroppen och som maxas med sylvasse Jepson.
8 Joint Chief tycker jag däremot blir överstreckad. Inte så startsnabb och lär hamna bland de sista och att han sedan ska runda ett helt fält på en, för honom, opassande distans är inget jag går igång på. Det räcker liksom inte att varit ute i hårda gäng när förutsättningarna är helt fel.
Avdelning 3.
Ranking: A 6 B 10-8-7-3 C 1-4-2-5 D
Ånyo ett mindre fält på Jägersro, en företeelse som dessvärre tillhör vanligheterna. 8 Dart Kronos betrodd här och det känns rätt då den här verkligen hittat stilen och forna dagars galopper är som bortblåsta.
Dock är jag inte så säker på att hästen bara går ut och vinner här. Detta är ett rätt öppet lopp i min mening och har ändå spår längst ut på vingen.
Tipset istället till 6 Lindstedt Boko som omgärdats av ett gott rykte men underpresterat på banan. Dock ett klart fall framåt senast på barfotabalans och här finns faktiskt en chans att komma till ledningen.
10 No Doubt har fel läge men har ett par lopp i kroppen och här är jag inne på att det är fartmässigt bästa hästen.
3 Remburs R D blåste till spets på Åby för tre starter sedan i första starten med jänkarvagn. Helt annan fart från början än vanligtvis och har samma typ av spår nu och samma vagn nu aviserat. Jämn och stabil och räknas i öppet lopp.
7 That´s So Clever är jämn och säker utan toppar, men intressant med nytt huvudlag till denna start. Dock väl hårt streckad med tanke på hur sällan hästen levererar.
Jag är inte heller så sugen på 4 Global Difference som nu har ett par segrar i raden men brukar få det tufft när motståndet hårdnar.
Avdelning 4.
Ranking: A 11 B 2-6-10-3-4 C 12-8-9-5-1-7 D
Lågklassigt stolopp där en av fjolårets dominanter återkommer i 11 Ecurie Brodda. Hästen gör årsdebut och ska inte vara i någon toppform direkt utan siktar på de stora loppen. Avslutade dock förra året med ett par galopper och möjligt att hästen blev lite sliten.
Normalt sett borde det vara givet att gå på gardering då hästen kommer bli favorit och inte är på formtoppad och dessutom startar från ett bakspår. Här är jag dock inne på att det skiljer för mycket i kapacitet och hästen står fortfarande väldigt billigt inne i sin nuvarande klass. Dessutom har Stall Nurmos varit försiktig i retoriken med andra årsdebutanter som sedan visat sig vara väldigt förberedda. Magnus A Djuse kör för första gången, och det är ju en kusk man gärna vill använda sig av i sina spikval.
2 Karusell har höjt sig i år och kan pipa iväg bra från start. Hetaste motbudet!
6 Åse Tim är en häst som jag fastnat för. Har ett härligt flyt i steget och nu blir det första gången i bike. Given!
10 Kenza W är en flyfotad norska som duger även på svenskt territorium.
3 Miss Legende är tillbaka på svensk mark och gjorde faktiskt rätt vettiga insatser mot kulleliten ifjol. Kan bli bortglömd!
Avdelning 5.
Ranking: A 5 B 6-2-9-4 C 7-10-8-3 -12 D 11-1
Det finns en hel del fart och talang hos många av ekipagen i den femte avdelningen. Men dessa har det gemensamt att de inte riktigt fått ut det i sina respektive starter den senaste tiden. Jag förespråkar således bred gardering.
Tipset ändå relativt tveklöst till Kolgjinis nytillskott 5 Duplantis Pellini. Här finns det fart men stilen i debuten var mycket tveksam och nu möter han hårdare motstånd. Måste vara mycket bättre nu men på rent kunnande är det svårt att bortse från honom som favorit.
4 Nevermind River har varit ute en del på V75 och även här finns det kapacitet. Har dock strulat till det för sig med galopp, som senast, och gången innan var han mer än lovligt svag på V75. Det är aviserat första barfota runt om denna gång, men tappar alltid värdefull mark från början. En av flera, men jag är inte helt övertygad då formen känns sådär.
2 Incitanus Sotto har gjort två starter för Lövgren och är en maffig typ. Den här har mer pengar att tjäna. Tidig!
Eftersom det finns en osäkerhet kring flera av de betroddas status för dagen, så väljer jag att stormvarna för formtoppade 6 Gladys R som verkligen utvecklats i år. Visst är det betydligt tuffare emot nu, men min spetsfavorit här och lär få en behaglig resa denna gång och då kan det faktiskt räcka.
9 Lives Matter har varit en gruvlig besvikelse och sprungit med handbromsen i ett tag. Det är synd för det finns fart i massor. Lite utrustningsändringar till denna start och det är intressant på lågt streckad.
10 Jack Link har knallform men det är att gå upp rejält i klass på kort tid. Inte så länge sedan den här huserade i breddlopp och det är trots allt knepigt med ett bakspår. Rankas ner!
7 Duncan Laurence har inte övertygat på mig, men intressant med första starten för Johan Untersteiner.
Avdelning 6.
Ranking: A 1 B 4-10-7-14 C 11-9-1-12-13-6-2-15-5 D
Ett tilläggslopp och här kommer omgångens just nu mest streckade häst ut, där 1 Plucky Swamp kommer att bli massiv favorit! Massiv! Och även om procenten kanske trendar nedåt något, så blir hästen väldigt stor.
På V86 så tål man dock större favoriter bättre än på många andra spel och här är det så att hästen helt enkelt är alldeles för bra för sin nuvarande klass. Jag tror hästen redan nu är bättre än alla hästar som den står 20 meter före och då är det väl rimligtvis inte försvarbart att gardera?
Nej, inte i sak egentligen! Men däremot så är jag principiellt emot att helt gå igång på orutinerade hästar till en streckprocent som ligger på en sådan nivå som nu är fallet. Hästen har trots allt bara gjort 8 starter hittills och jag har faktiskt hittat ett par streckvärda motbud!
Motbudet från tilläggsvolten hade kunnat vara 14 Dear Wise As som är lovande och visat toppform. Laddas dock mot kommande V75-start och voltstart har varit knepigt för den här som nu riskerar vingel om det ens blir felfritt.
Jag tror tuffaste konkurrenten istället finns på startvolten i form av 4 Mustang Norrgård som kretsen håller högt. Galopp direkt i årsdebuten och fick inget riktigt lopp. Gynnas dock stort av invändig strykning och här finns faktiskt viss spetschans. Räknas oavsett och det här är ett kul motbud!
7 Timecatcher har kapacitet, men avslutade fjolåret med raka galopper. Årsdebut nu och ska kunna hitta ner i banan från sitt springspår och duger absolut om favoriten kommer bort.
10 Kite Runner har tänt till barfota och får nu Magnus A Djuse upp. Monumentalt kuskplus och räknas tidigt och det här får bli mitt tredjestreck i loppet.
Avdelning 7.
Ranking: A 6 B 7-4-1-8-12-3-2 C 5 D 9
Ett stolopp med spårtrappa över kort distans ringar in Jägersros del av V86-spelet. Spårtrappan som företeelse har vi avhandlat mängder med gånger i både inspelat och skrivna tips, och känslan är väl fortfarande att spelarkåren behandlar dessa lite för mycket som “vanliga” lopp. Och det är något vi kan se även i streckfördelningen till detta lopp.
Min givna vinnare i loppet är 6 Victoria L L som höjt sig enormt i år och nu ska utrustas med en jänkarvagn för första gången i ett renodlat stolopp på svensk mark. I ett litet fält tror jag hon vinner loppet tillräckligt ofta för att jag ska spika
Jag vill dock varna för 7 Breidabliks Kahlua som gick i bike för första gången på mycket länge senast. Fick då en väldigt dryg inledning, men över mål var det oerhört mycket krafter kvar. Toppintryck och bara ston emot nu!
4 Dancing Days är härdad på V75 och gjort det bra i skymundan varje gång. Dock tränarkört nu och Stephanie J Werder vinner väldigt sällan.
1 Perfect har läge för ledning men tufft inne här och lite för mycket andrapris,
8 Countess Face är såklart bästa hästen, men nu börjar det bli dags att visa det på tävlingsbanan. Den här kommer förmodligen aldrig bli så bra som man trott och det går bara inte att strecka hästen i all evighet och hänvisa till ren kapacitet.
12 Marabou Brodda står bra till och har faktiskt höjt sig i år. Vinner dock sällan och inte optimala förberedelser till denna start.
Avdelning 8.
Ranking: A 6 B 9-8-13-11-12-15-2 C 4-1-14-7-5-10-3 D
Vi avslutar med ett långlopp utspritt över tre volter. Mycket stor favorit är 6 Observe´em och hästen har varit kanonbra i år och avslutade förra året med en dödensseger mot stayerspecialister inom V75. Naturligtvis fin chans, men möter också ett helt koppel med specialister på den här lopptypen, där man också får ett väldigt bra streckvärde. Så jag garderar!
9 From The Hip drog fram favoriten i sin årsdebut och lär vara bättre nu och procentuellt skiljer det för mycket.
8 Picobello är min roliga spaning i loppen. Hästen är inte att lita på men gör det ofta väldigt bra över de här lite drygare distanserna. Har en mycket stark slutrunda allt som oftast, och detta indikeras inte av tidig streckprocent.
Från bakersta tilläggsvolten hittar vi en kvartett som jag streckar, då dessa brukar göra väldigt bra ifrån sig i denna lopptyp. Särskilt intressant är 13 El Vego Khalifa som gör det bra varje gång och nu förstärks med Magnus A Djuse.
11 Drill har varit hårt betrodd på V75 i stayerlopp, men nu är den istället helt tappad. Räknas!
Jag garderar på!
Systemförslaget
- 6,9
- 2,3,4,9,10
- 3,6,8,10
- 11 Ecurie Brodda
- 2,4,5,6,9
- 1,4,10
- 6 Victoria L L
- 2,6,8,9,11,12,13,15
4800 rader som kostar 1200 kronor.
Åldersgräns 18 år. Spela ansvarsfullt. Särskilda villkor kan tillämpas för bonusar. Spelar du för mycket? Besök eller ring stödlinjen.se, 020 - 81 91 00
Våra bästa travbonusar







