Speltips: V85 på Eskilstuna 17/1.

Omgången & banorna.

Den här veckan är på Eskilstuna när V85 rullar vidare och då pratar vi om kortare upplopp och en utpräglad spetsbana, men nu är det vinter och då kan så klart lite mer hända. Vi ser ofta lite konstiga innerspår som kan ge mjölksyra och mer fäste en bit ut i banan gör att kö-hästarna sällan är chanslösa just den här årstiden.

Ett par stora favoriter i omgången där jag tror hårt på den ena och försöker med en gardering av den andra och i övrigt är det ganska öppna lopp över lag så jag tycker att det är en klart spelvärd omgång den här veckan.

Inspelade tips & Andelar.

Vi gör inspelade tips till V85 på YouTube som du hittar länk till på trav.se och på FaceBook i både gruppen Sverige Spelar och FB-sidan Trav.se. Vi spelar oftast in torsdag och brukar släppas under torsdagen på Youtube men också i ljudformat där poddar finns. Den här veckan spelade vi in redan sent onsdag kväll så inte så mycket utrustningsinfo eller procent som stämmer jättebra i loppen men vi fick ihop ett system och en bra genomgång.

Andelsspelsspel hittar ni länkar till under fliken ‘Andelar’ på hemsidan och det spelas som butiksandelar från våra spelläggare hos dagensbastaspel.se

Bästa Spiken!

I sjätte avdelningen kommer omgångens största favorit ut i Silverdivisionen där 6 Mellby Knekt står oerhört bra inne i en Silver på vintern. Han fick chansen i ett försök till Elitloppet i fjol och gjorde senast comeback där han var bra tvåa bakom Epic Kronos och går en ljus säsong till mötes här. Här står han med tre ben i mål och skulle han inte köras till spets av egen kraft så lär han bli framvinkad då alla borde ha mycket stor respekt för honom och nöja sig med rygg på ledaren. Detta är en väldigt trolig vinnare och stark spik.

Gå Kort!

I Gulddivisionen och avdelning tre är 3 Bosha Diablo storfavorit och stiger i procenten och kommer han till ledningen är det kanske bara över men i princip alla med framspår är startsnabba här så det kan kosta att hamna i ledningen då kanske alla vill gå ner på innerspåret och rada upp sig. Jag är inne på att det är läge att gardera även om han är min klara förstahäst i loppet.

1 Eolo Jet kan gå olika sorters lopp och även om det är tal om mini-comeback tror jag att han kan vara bra direkt här och han möter absolut inte det värsta guldgänget den här gången. MAD upp från innerspår där han kan välja lite, att antingen försöka svara upp innerspåret eller söka position i rygg på favoriten kanske. Borde ha segerchans minst i paritet med streckprocenten.

Avdelning 1.

2 Pearl di Quattro kan vara en favorit i fara här om man inte kommer till ledningen tidigt, där det inte alls är givet att man blir framvinkad om det är 1 Karin B. som spetsar här. Den senare har ju bästa spåret och en vass körsven så borde vara givet att man ska kunna spetsa och leda lopppet runt om.

Hästarna från spår 3, 5 och 6 är väl också tänkbara att komma ner till plankan tidigt för lopp i vinnarhålet eller tredje invändigt, alla tre är aktuella om man garderar loppet brett här och alla tre är mer troliga att tänkas släppa ledningen till favoriten så favoriten ska väl ha rimlig chans att komma till ledningen efter en bit trots allt.

14 Ecuador Broline tycker tränaren är en likvärdig chans som favoriten och kanske överdriver man lite men hästen är bra för klassen även om hon vinner lopp ganska sällan. Hon ju härdad i en del lopp bland kulltoppar som treåring och som nybliven fyraåring nu borde hon stå bra inne i klassen.

15 Yatzy Töll visar bra form i två starter efter strykning med vinst senast och kan vinna igen även om läget är tufft med bakspår på tillägg här.

13 Joelynn är behandlad sedan senast och kommer fräsch hit och är van att vara ute i lite tuffare lopp än detta.

12 Grazhopper känns överstreckad som två på strecken här och den här har bara gjort elva starter och tagit alla sina segrar från ledningen så helt fel läge nu. Det kan så klart gå men flera betydligt mer intressanta att garderar med här.

Avdelning 2.

Tänkbar spik i 6 Bruce Braylon som är nedstruken till ett perfket spår fem bakom bilen här och den här kan öppna bra så klart troligt att den här kan köras till spets och leda loppet runt om. Var inte ens favorit i loppet på tidiga systemen men har en bra körsven för sammanhanget och ett lämpligt lopp för den här så jag är inne på att man ska kunna spika honom till klart rimlig procent.

Avdelning 3.

Se ”Gå Kort”

Gulddivisionen över medeldistans där formstall Untersteiners har klara favoriten i 3 Bosha Diablo men han seglar iväg i procenten och så mycket bättre är han inte så det kan vara läge att gardera honom den här gången.

1 Eolo Jet var ju överraskande startsnabb i somras då han lyckades fånga upp Y Not Diamant i körningen för att försvara dödens i ett lopp på Åby för att sedan vara totalt överlägsen. Nu kanske han få hjälp av solfjäderseffekt där alla startsnabba och kanske kan han svara alla eller få ett perfekt lopp i vinnarhålet. Oavsett måste segerchansen vara bra då han tävlat mestadels med skor i livet och han tål olika upplägg så i ett litet fält kan han antingen leta sig ut eller köras på innerspår och hoppas på luckor till slut.

Starkt lås där man ändå tar bort en ganska hårt betrodd i Guld där ofta favoriten blir lite överstreckad och det gång efter annan är bra spelvärde på den som är tvåa eller trea på strecken, men det går sedan sällan utanför dom tre mest streckade i den klassen.

För den som vill gardera med fler hästar så är det ett par aktuella där 6 Kinky Boots är relativt ny i Guld men visat att han trivs bra på vintern och haft vass form en längre tid. Men också 5 Phoenix Photo kan vara aktuell vid gardering då han har bästa spåret, är startsnabb och gjort det klart bra med skor i de senaste två starterna som till synes ganska formstark i vinter.

Avdelning 4.

Är nog mer öppet lopp än procenten antyder och när det är Klass 2 mot Klass 3 ska det ju vara svårare att ta in 20 meter tillägg men just här kan det nog gå och man ska nog strecka en del från tillägget här. Tidiga favoriten 2 J.H.Oliver har bara vunnit ett lopp i livet och det var enklare motstånd senast och nu är det inte ett inte helt enkelt spår två så inte alls givet att man bara kommer till ledningen direkt här. Visst kan det gå och man får kuskplus nu men garderingen är nog på sin plats här. Stallkamraten 14 Leglini har gått förbi på strecken nu och har varit klart bra och härdad i klassen då han gjort två STL-lopp i rad på slutet. Blir kanske lite överstreckad den här gången men duger i loppet.

15 Sundancekid är med härdad med ett par starter i STL och står bra inne i loppet då han trivs på lång distans och vunnit ett par lopp på distansen. Finntack-vagn på som på slutetoch ska ha klart bra chans att fälla alla till slut här.

11 Hip to be Square mötte en för bra häst för klassen senast men gått bra flera gånger på slutet utan att få ha vunnit. Debut på distansen och kommer med form så intressant då man bara kan köra rakt fram i sitt andraspår på tillägget här och ska kunna hamna vettigt på det, tidig.

13 Chippen Dee är härdad i STL-lopp på slutet och haft en del dåliga lägen så med lite tur kanske han kan vara långt framme nu då han fungerade bra på distansen näst senast och har fortsatt MAD upp här.

5 Fakir Vendil har kallt spår men skulle han komma iväg hyggligt så är han stark till slut och gör intressant debut på distansen i det här loppet. Han gått utrustad med rycktussar på slutet men dom har inte ryckts ännu så intressant växel till nu.

1 Nema Problema kan gå med första gången rycktussar och första gången norskt huvudlag här så från bästa spåret med extra växlar planerade hit kanske man kan skrälla från rygg på ledaren här.

Avdelning 5.

5 Follow Him går upp i klass nu men vinner man Klass 1-final från bricka 12 så duger man nog i Bronsdivisionen med och givet att han ska rankas tidigt här men är ingen favorit jag vill hålla i handen. Känslan är att stallet haft lite nedåtform på slutet och den här har inte gått lopp sedan början av oktober och borde behöva lopp i kroppen så favorit i fara här.

4 Going Cash ska kunna komma till spets från ett bra spår men lång distans kanske inte är gynnsamt för honom men jag rankar honom ändå först och hoppas att han inte blir för het vid laddning här. Kan leda loppet runt om.

10 Global Commission är lika bra som favoritduon och trendar uppåt på strecken så blir nog inte så spelvärd från bökigt läge men ska ha toppchans trots bakspår här. Två strykningar i loppet gynnar honom och distansen passar bra här, tidig.

2 Quick Bo kan sitta i vinnarhålet här och kommer han ut sedan så är han i bra form för att vinna det här med ÖK upp.

Ingen känns helt chanslös i loppet och det behöver inte vara fel att strecka alla här och hoppas på skräll då det finns att anmärka kring hos favoriterna helt enkelt.

Avdelning 6.

Se ”Bästa Spiken!”

Silverdivisionen där 6 Mellby Knekt är överkvalificerad efter att ha varit ute mot bland andra Epic Kronos senast (häst som tillhör Sverige-hoppen i självaste Prix d’Amerique) och innan det stod Knekten i under 7 ggr pengarna i ett Elitloppsförsök mot bland andra Don Fanucci Zet, Borups Victory och Honeck. Inget sådant motstånd nu och comebacken avklarad så går nog framåt sedan senast och står med tre ben i mål. Stark spik.

Avdelning 7.

Här gillar jag ett par som stigit rejält i procenten senaste dagarna och det kanske inte blir något spelvärde i 7 Franky Bahia som kan köras offensivt direkt från sitt framspår här och han står bra inne i Klass 1. 11 Snabbchat var totalt bortglömd på strecken på tidiga systemen men han trivs bra på distansen och gjort det bra från dåliga lägen på slutet och ska duga bra här.

3 Gliding Eagle har hunnit bli åtta år och kanske inget positivt att man är kvar i Klass 1 då men MAD som kör verkar gilla honom och känner av utvecklingen så tänkbart streck men ingen jag vill gå på som klar favorit här.

2 Fuliggine Pal står bra till i loppet på både pengar och läge för formstarkt stall där hon inte är något undantag. Mats E fortsatt upp och hon kan öppna bra så ska kunna sitta riktigt bra på det här och ska räknas med bra chans och spelvärdet är klart bra då hon sjunkt en del på procenten här.

5 Mago Launcher har gått i spets nio gånger där han vunnit åtta lopp och varit tvåa en gång. NU ska han stängas in mer i huvudlaget, gå i amerikansk vagn och startar från toppspår. Han ska absolut kunna spetsa och leda loppet runt om över passande kort distans här. Bra procent.

Avdelning 8.

4 Melby Minerva är rätt favorit från perfekt läge med toppkusk och givet att hon ska räknas med riktigt bra chans i det här stoloppet. Inte givet att man kommer till ledningen och det kan så klart göra att det häxar lite så jag är nog inne på att man kan gardera loppet även om det är stark favorit här.

3 I love Faux Depart är väldigt startsnabb och här kanske man vill köra i ledningen då det är ett passande lopp på bana där ledningen är mycket värd. Iskalla lägen på slutet och därmed missvisande formrad och ska ha bra chans här både i spets eller om man väljer rygg på ledaren om man släpper.

10 Finance Lady Par har gått bra i alla sina starter på slutet och mött bra hingstar och valacker i senaste tre loppen så givet att det är plus att gå ner och möta bara ston i ordinarie klass här. Bike på nu och står bra inne i loppet så ska räknas tidigt vid gardering här.

9 Denali Doc är ute över rätt distans nu men så klart missgynnad av bakspår men kan få ett bra smyglopp och för lågt streckad så intressant till under en procent.

7 Ellen Ripley ligger man lågt kring efter att ha varit struken men den här står riktigt bra inne på pengarna och duger fint i loppet så kan överraska här till låg procent.

1 Pearl Kayz går bra mest hela tiden och har hög segerprocent så ska räknas tidigt för Goop här.

5 Ackuratess ska gå första gången med bike här och kan öppna så från riktigt bra spår bakom bilen ska han nog räknas ganska tidigt men inget bra spelvärde på den här då prcenten nog är i överkant.

Spelförslag.

  1. 1-2-11-12-13-14-15.
  2. 6 Bruce Braylon
  3. 1-3.
  4. 1-2-5-11-13-14-15.
  5. 2-3-4-5-6-10.
  6. 6 Mellby Knekt
  7. 2-3-5-7-11.
  8. 4 Mellby Minerva

2.940 rader som kostar 1.470 kronor.






Åldersgräns 18 år. Spela ansvarsfullt. Särskilda villkor kan tillämpas för bonusar. Spelar du för mycket? Besök eller ring stödlinjen.se, 020 - 81 91 00



Våra bästa travbonusar

100% upp till 2000 kr
9.1
18+. Gäller nya spelare vid första insättningen. Regler & villkor gäller. Spela ansvarsfullt:stodlinjen.se | spelpaus.se.
100 kr gratis utan insättning
7.2
18+ Regler & villkor gäller | Spela ansvarsfullt: stödlinjen.se
100% upp till 500 kr
8.6
18+ | Regler & villkor gäller. Spela ansvarsfullt: stodlinjen.se | Spelpaus
100% upp till 600 kr
9.7
18+. Endast nya spelare. Min. insättning 100 kr. 6x Omsättningskrav. 100% bonus upp till 600 kr. Min. 1,80 odds. Giltigt i 60 dagar från att villkor uppfylls. Regler & villkor gäller. stodlinjen.se - spelpaus.se. Spela ansvarsfullt.
100 kr gratisspel
8.3
18+ | Fullständiga regler & villkor gäller. Spela ansvarsfullt: stodlinjen.se | Spelpaus

Privacy policy - Villkor

Jag har läst och accepterar villkoren
Jag vill ha veckovis nyhetsbrev

Privacy policy - Villkor

Återställ lösenord
Avbryt

18+. Gäller nya spelare vid första insättningen. Regler & villkor gäller. Spela ansvarsfullt:stodlinjen.se | spelpaus.se.

100% upp till 500 kr

+ 100 freespins

18+ Regler & villkor gäller. Spela ansvarsfullt: stodlinjen.se