Speltips: V85-genomgång till Mantorp 6/6

Omgången & banorna.

V85 går den här veckan på Mantorp med Ina Scots Ära som huvudlopp, som är ett fyraåringslopp med 200 tkr till vinnaren, så inget jättestort lopp men ändå anrikt. Lugnet efter stormen då det var Elitloppshelgen förra veckan och vilka lopp vi fick se med totalt överlägset världsrekord av Allegient i Elitloppets final som man aldrig kommer att glömma. Men även övriga dagar hade väldigt fina prestationer och en framgång för svenska travtränare som gjorde det bra alla tre dagarna där Harper Hanovers vinnare i Gaining Experience var riktigt häftig. Att vinna den typen av lopp med bara nio lopp innanför västen är unikt.

Vad gäller veckans bana, Mantorp så har dess oval ett upplopp på 177 meter och väldigt genomsnittligt vad gäller andel spetsvinnare och spårstatistik, så inte mycket annat än det korta upploppet som sticker ut här.

Inspelade tips & Andelar.

Vi gör inspelade tips till V75 på YouTube som du hittar länk till på trav.se och på FaceBook i både gruppen Sverige Spelar och FB-sidan Trav.se. Vi spelar oftast in torsdag och brukar släppas under torsdagen på Youtube men också i ljudformat där poddar finns.

Andelsspelsspel hittar ni länkar till under fliken ‘Andelar’ på hemsidan och det spelas numera en del butiksandelar från våra spelläggare hos dagensbastaspel.se

Bästa Spiken!

Jag väljer att spika i låg klass där det är en spårtrappa mellan Klass 2 och Klass 3 i avdelning sex och det blir en storfavorit i 6 Illuminato som har vettigt läge och det känns som det bara är galopp mot. Han ska vara klasser bättre än många i det här loppet och alla bör ha respekt för honom så bara galopp mot och jag tror han vinner loppet väldigt ofta här och spikar honom på allt.

Kompletterande spikar.

Tänkbar kompletterande spik i Gulddivsionen som avdelning fyra där ett par hästar delar på strecken och jag väljer att ta ställning för den som borde komma till ledningen.

I sjunde avdelningen är det Klass 1 över lång distans och där är 7 Global Evolution obesegrad felfri så över passande distans och då han blivit nedstruken ett spår så tror jag han är bara bäst där.

Gå Kort!

I första avdelningen kommer ett mycket starkt lås på två hästar, där övriga borde få väldigt svårt här och låset är givet där man får bra effekt om omgångens största favorit skulle ha en dålig dag, som hon verkligen visat att hon kan ha ganska ofta.

7 La Yuca blandar och ger och bränner en del som väldigt väldigt stor favorit men är så klart bästa hästen och visade form senast så hon ska rankas först då hon tål att göra en del då hon är i form.

3 M.T.Tomorrows Hope kommer till spets och kan leda loppet runt om så given utmanare.

Avdelning 1.

Här kommer redan omgångens största favorit ut i 7 La Yuca som blandar och ger som väldigt bra senast och helt under isen i starten före och voltstart med spår två på tillägg gör att jag vill gardera. Procenten blir nog för hög här och när bästa hästen sviker vinner oftast spetshästen så värt att ta med en i toppform på främre fållan.

3 M.T.Tomorrows Hope ska sitta i spets tidigt då det är tveksam form för övriga på grunddistansen men just den här är absolut toppform på och spår tre i volten är bra. Kort upplopp och 20 meter före favoriten gör att den här absolut kan leda loppet runt om och ska spelas tidigt så låset är mycket starkt här.

Övriga borde få väldigt svårt här och låset är givet där man får bra effekt om omgångens största favorit skulle ha en dålig dag, som hon verkligen visat att hon kan ha ganska ofta.

Avdelning 2.

Stodivisionen i ganska låg klass med hästarna fördelade på två fållor och på den här banan är det plusstatistik för hästar på grunddistansen i den här typen av lopp.

6 Showtime Zon har ett bra springspår och är loppets klara favorit men hon har haft lite tuffare att räcka när hon ställs mot tuffare motstånd och det är absolut upp i klass mot senaste starten. Inte alls givet att hon räcker här och hon är nog lite för stor favorit. Inte ens givet att hon kommer till spets trots ett bra spår och garderingen är på sin plats, men hon ska ändå rankas tidigt då hon skulle kunna spetsa och leda loppet runt, då formen är bra.

1 Global Good Enough håller jag ändå som första hästen i loppet då spelvärdet är bättre på henne än hos favoriten och hon har bästa spåret här och kan absolut vara ledaren. Det har varit rejäl formtopp på stallet senaste veckorna och man vinner med mycket nu så kuskplus på den här från bästa spåret måste innebära hög segerchans.

13 Master DunderBeda gör det ju bäst då hon får vara med där framme och fel läge nu men var ute i final senast och enklare mot nu så ska räknas på hårdheten hon fått i tuffa lopp en tid nu. Behöver så klart en del tur och kanske inte ska räknas jättetidigt då man kanske vill leta hästar att ranka upp på främre fållan i det här loppet.

8 Janica Zet ska kunna få rygg på ledaren om hon kan hålla ryggen på ettan och den kan köras i spets. Hon har utvecklats på slutet och gått med järnskor så intressant med rejäl lättning till barfota runt om nu.

9 May Day får Jepson upp och är en hemmahäst som nog verkligen siktats hit och trots ett dåligt spår borde hon vara långt framme till slut här. Stallkamraten 2 Sandysoul står bra till för MAD här och hon har gått bra med en del ändringar på slutet, hon fungerar bra barfota runt om och spår två är lite bättre än många tycks tro i voltstarten så ska kunna få ett bra lopp härifrån.

Avdelning 3.

4 Nilla Lane är väldigt startsnabb och är spetsbudet från ett bra spår men såg inte jättemodig ut till slut senast som jättefavorit. Nu möter hon tuffa hingstar och valacker över full väg och blir hon lite utmanad i inledningen kan det korta upploppet kännas långt över full väg, om en för snabb öppning kan sätta sig i benen här.

7 Kapten Nemo kan öppna väldigt snabbt och man laddar väl för att komma ner till plankan här och det kan ställa till det för favoriten. Man spände bågen och gick ut i Sweden Cup istället för Silverfinalen under Elitloppshelgen men det var för att vara ute över favoritdistansen och nu blir det åter full väg så även om man skulle spetsa är det inte säkert att man står pall hela vägen hem. Fick precis allt sparat senast och kan vara riktigt bra så kanske kan det gå om man kör i rygg på ledaren eller kommer till spets och får köra väldigt långsamt på mellanvarvet. 4% är för lågt även om det är fel distans och spår lite för långt ut kanske.

9 Tamacti Jun ska kunna fälla många till slut här och utan galoppen sent i loppet när man drog tussarna och han styrdes ut ett spår så kanske man hade varit tvåa senast. Enklare mot nu och dessutom får man kuskbyte så kanske tänder han till extra när han får Jepson upp.

6 Kipketer Mearas kommer med form och får Goop upp hit så intressant även om det är tufft mot så är det inte den värsta Silver och den här måste räknas.

8 Godfather gjorde det bra från lika kass utgångsläge senast i tuffare Silver så med ett par lopp i kroppen kan formen vara framflyttad. Behöver så klart tur från det här läget men procenten är klart tilltalande.

5 Fusion Aegra kan öppna snabbt och får MAD upp nu när man kommer hem från att blivit härdad i Frankrike. Hästen kan tända till på att vara hemma igen och den här ska kunna skrälla från vinnarhålet som startsnabb för vass kusk.

10 Maroon Day har vunnit mycket på sin startsnabbhet men har vunnit från bakspår flera gånger med så med lite sparat i mål senast kan han vara bra nu, även om det kanske var lite formtapp näst senast så litet frågetecken för formen. Kanke blir lite understreckad den här gången så tänkbar som singelprocentare om man målar på.

Avdelning 4.

Gulddivisionen och här är det jämnt spelat mellan två ekipage och då det är Mantorp är jag inne på att ta ställning för en lägesgynnad i 6 Before Takeoff som många trodde hårt på mot en viss Dream Maine senast. Nu är det enklare mot och BT borde kunna spetsa och leda loppet runt om som nedstruken till perfekta spår fem bakom bilen.

9 Barack Face blir så klart tuff att stå mot men nu blev det bakspår och man lär väl sikta mot andra uppgifter så inte alls givet att man kör för offensivt här. Det kan bli för långt fram i snabb avslutning den här gången och han fick det serverat senast. Visst är han riktigt bra och det är ett litet fält så det kan absolut gå men tycker att lika på strecken gör att jag vill ta ställning mot honom nu, med tanke på läget.

3 Macahan är en fin häst men det var väldigt länge sedan han vann lopp och senast blev det galopp så frågetecken för formen och kanske drar han streck i överkant här men om man garderar loppet brett ska han väl med på sitt fina läge och kunnande.

Avdelning 5.

Bronsdivisionen och här blir 4 Crowe Motion som ska kunna hitta ner i vettigt slagläge från toppspår och han kommer med visad form så ska kunna vinna igen.

3 De Chambeau kan spetsa och leda loppet länge då han visat höjning i sin nya regi så från ett bra läge med formen på topp ska han räknas tidigt.

5 Gimbo Grif kommer med ett lopp i kroppen för Gocciadoro och ska vara bättre nu och man snackar om honom som en rejäl häst som ska stå bra inne i Brons så från toppspår kan det vara riktigt ordning här.

10 The Flying Eagle får täta starter och fortsatt Jepson upp som var tvåa med honom senast och även om läget är sämre nu så är nog motståndet något enklare då han slipper mäta Silverhästar, så det kan gå trots bakspår.

11 Basic Structure är man så klart besvikna med läget för då man siktat hit och hästan ska stå bra inne i loppet. Ska ses med skrällchans tots läget då formen är bra och Örjan kör i flytet för dagen.

7 Magic Bourbon är en tänkbar skräll trots spår lite för långt ut bakom vingen men hästen är bättre än formraden ger sken av på slutet och Goop vinner mycket lopp för dagen.

Avdelning 6.

Se ”Bästa Spiken!”

Spårtrappa med Klass 2 mot Klass 3 och här är det nog en häst som kommer ut som är för bra för vilken som av klasserna så när 6 Illuminato får ett klart bra utgångsläge i den här trappan ska han väl bara köras framåt och vara bäst.

11 Montanaro gjorde det bra som trea med allt sparat senast mot två bra hästar för klassen och han fick inte chansen. Det var första gången i bike så med sparat då borde han kunna avsluta snabbt nu och ska räknas tidigt bakom den givna favoriten.

2 Happy Pride är startsnabb, ska gå första gången i bike, kommer från formstall och har Mats E upp så om favoriten skulle galoppera kan den här spetsa och leda loppet länge, kanske hela vägen.

Avdelning 7.

Klass 1 över lång distans med bilstart och här är favoriten 7 Global Evolution obesegrad felfri och två galoppmisslyckanden kom 2024 så verkar vara klart stabilare nu, även om det är få lopp att bedöma det på. Han är stark och rejäl så även om det är långt mellan starterna så kan det bara vara positivt att han kommer fräsch hit. Som nedstruken ett spår stiger chanserna och distansen talar till hans fördel så jag är inne på att han är bara bäst här och ska kunna spikas.

6 Mister Momo trodde jag på en del senast och blev inte besviken som härdad på Vincennes i vinter och ett par lopp i kroppen nu är han nog i absolut toppform hit. Nedstruken till perfekta spår fem bakom bilen och kanske kan han spetsa, men riskerar att få svar.

3 Newcomer Vici kan öppna snabbt med och har visat full form på slutet och höjning i sin nuvarande regi så ska tas på allvar här med tre raka segrar. Tuffare mot nu men kan störa Mister Momo i spetstriden och det gynnar ju bara favoriten här. Jag tycker nog att den här är lite överstreckad som tvåa på strecken och det borde väl Mister Momo vara.

4 D’artagnan Face blir intressant med lättning i balansen och ger barfota bak bra effekt så ska han vara med till slut som stark häst som ska kunna gå hela vägen in i mål på passande distans.

11 Great Ruler kommer från formstall och den här vann senast och står bra inne i Klass 1 på fin kapacitet. Barfota runt om är så klart bra maxning här med fortsatt Finn Tack-vagn på lång distans som ska vara bra för honom.

Avdelning 8.

Ina Scots Ära för fyraåriga ston och här är det öppet då favoriten 1 Moder Teresa Sisu ska gå med skor, inte startat sedan oktober och kanske kan bli över från sitt innerspår här. Visst är hon väldigt bra och kanske löser hon det även om hon skulle kunna vara lite segare i sin årsdebut utan maxat i balans. Jag väljer att gardera och hoppas att hon kan sitta fast här.

5 Ursula kan öppna väldigt snabbt bakom bilen och med fina spår fem måste hon kunna sitta i ledningen tidigt här. Kan leda loppet runt om.

8 Kobra Brick vann Breeders’-finalen och långa E3 för ston och är riktigt bra så när man maxar med barfota runt om lär man gå för det trots spår åtta bakom bilen nu. Sitter favoriten fast och den här är bra med två lopp i kroppen så kanske hon är bara bäst men spåret kan göra att det kostar och jag tar med ett par ekipage till.

12 Jaquelin Zet var tvåa i Drottningpokalen på första gången barfota runt om och hon har varit igång i år så när stallet visade ruggig form på många hästar under förra helgen ska den här passas trots läget.

6 Mama Mia Sisu har avslutat bra i loppen på slutet och nu blir det rejält kuskplus med Mats E upp. Hon kan öppna bra och ska kunna hamna bra till här och är en kul skräll.

Spelförslag.

  1. 3-6.
  2. 1-2-6-8-9-13.
  3. 4-5-6-7-8-9.
  4. 6 Before Takeoff
  5. 3-4-5-10-11.
  6. 6 Illuminato
  7. 7 Global Evolution
  8. 1-5-6-8-12.

1.800 rader som kostar 900 kronor.






Åldersgräns 18 år. Spela ansvarsfullt. Särskilda villkor kan tillämpas för bonusar. Spelar du för mycket? Besök eller ring stödlinjen.se, 020 - 81 91 00



Våra bästa travbonusar

100% upp till 1500 kr
9.1
18+. Endast nya spelare. Min. insättning 100 kr. 15x Omsättningskrav på insättning. 100% bonus upp till 1 500 kr + 64 kr på Expekt-Tipset. Min. 1,80 odds. Giltigt i 90 dagar från att villkor uppfylls. Regler & villkor gäller. Spela ansvarsfullt:stodlinjen.se | spelpaus.se.
100 kr gratis utan insättning
7.2
18+ Regler & villkor gäller | Spela ansvarsfullt: stödlinjen.se
100% upp till 500 kr
8.6
18+ | Regler & villkor gäller. Spela ansvarsfullt: stodlinjen.se | Spelpaus
100% upp till 600 kr
9.7
18+. Endast nya spelare. Min. insättning 100 kr. 6x Omsättningskrav. 100% bonus upp till 600 kr. Min. 1,80 odds. Giltigt i 60 dagar från att villkor uppfylls. Regler & villkor gäller. stodlinjen.se - spelpaus.se. Spela ansvarsfullt.
100 kr gratisspel
8.3
18+ | Fullständiga regler & villkor gäller. Spela ansvarsfullt: stodlinjen.se | Spelpaus

Privacy policy - Villkor

Jag har läst och accepterar villkoren
Jag vill ha veckovis nyhetsbrev

Privacy policy - Villkor

Återställ lösenord
Avbryt

18+. Endast nya spelare. Min. insättning 100 kr. 15x Omsättningskrav på insättning. 100% bonus upp till 1 500 kr + 64 kr på Expekt-Tipset. Min. 1,80 odds. Giltigt i 90 dagar från att villkor uppfylls. Regler & villkor gäller. Spela ansvarsfullt:stodlinjen.se | spelpaus.se.

Stäng

Nya travbonusar

LeoVegas

100% upp till 600 kr

Hämta bonus
18+. Endast nya spelare. Min. insättning 100 kr. 6x Omsättningskrav. 100% bonus upp till 600 kr. Min. 1,80 odds. Giltigt i 60 dagar från att villkor uppfylls. Regler & villkor gäller. stodlinjen.se - spelpaus.se. Spela ansvarsfullt.
Betsson

100% upp till 500 kr

Hämta bonus
18+ Regler & villkor gäller | Spela ansvarsfullt: stödlinjen.se
bet365

100% upp till 1500 kr

Hämta bonus
18+ Utbetalningar exkl. insatsen i spelkrediter | Regler & villkor gäller | Spela ansvarsfullt: stödlinjen.se