Speltips: V75-tips med Hugo Åbergs Memorial, Jägersro 29 juli

Jägersro tornet

V75-tips med Hugo Åbergs Memorial, Jägersro 29 juli.

V75-Omgången.

Sommartravet börjar lida mot sitt slut, men kvar är en av sommarens riktiga höjdpunkter, Hugo Åbergs memorial. Förutom detta lopp flertalet andra högkaratiga lopp på V75-kupongen som brukligt denna sista tisdag i juli.

Videotips.

Vi har inspelade tips på Youtube som du hittar via länk på trav.se och i gruppen Sverige Spelar på Facebook, eller sök efter kanalen Trav.se på Youtube. Det nspelade materialet finns även som ljudfil där poddar finns.

Bästa Spiken!

I V75-6, Hugo Åbergs memorial så är det jämnstreckat mellan 1 Mellby Jinx och 8 Don Fanucci Zet, men här kommer jag att ta ställning och spika 8 Don Fanucci Zet som är bättre än någonsin.

Hästen är trimmad för detta lopp och amtidigt så tror jag att värste konkurrenten, 1 Mellby Jinx kan vara märkt av det tuffa lopp den fick i Elitloppsfinalen. Det har varit lugna upplägg efter det men det är långt ifrån någon garanti att hästen är tillbaka på topp när det dessutom rör sig om en häst som är relativt färsk i den yppersta eliten. Sådant har vi sett prov på förr, och jag väljer att spika den hårdare hästen.

Gå Kort!

Omgångens sparlopp återfinns i V75-1 i Diamantstoet där läckre 6 Olly Håleryd mestadels alltid startar med mycket god chans. Blir dock stor favorit och har ju bränt både en och två gånger på slutet, så därför väljer att gardera med 4 Nortolanda som gör det jättebra gång på gång och som bland annat föll med flaggan i topp under elitloppshelgen, där hon drog fram nämnda favorit.

Avdelning 1.

Ranking: A 6 B 4-3 C 5-7-1-8-10-2-9 D

Diamantstoet över kort distans inleder omgången och det här blev ett riktigt fint lopp.

Favorit, och rättmätig sådan blir 6 Olly Håleryd som kan allt när hon är på topp. Riktigt bra häst för loppet, men tycker nog att hon gjort ett par lite sämre insatser på slutet, så jag vill ändå gardera med en häst.

Och denna häst är 4 Nortolanda som gör topplopp mest hela tiden, utan att få det där riktiga erkännandet. Drog fram favoriten under elitloppshelgen och var strålande, precis som hon var under Kungapokalshelgen, där hon spurtade ettrigt bakom East Asia. Det borde vara dags för pricken över i:et, och blir det så nu så har jag ingen lust att befinna mig “på läktaren”.

1 Kilimanjaro Face kommer från seger i Stosprintern och var toppfin då. Nu är det dock upp en nivå och möter bättre djur än sina kullkamrater, och om man ska vara ärlig så var det en rätt klen upplaga hon vann i. Får svårt och rankas ner här.

3 Nova Mahiron är i så fall hetare, då hon gör det bra gång efter annan och fick läget nu även om spets kan bli svårt att nå här. Börjar ändå bli härdad i Stoeliten och ska inte nonchaleras.

5 Esperia Font är inte långt efter de bästa här i kvalitet, men har förtvivlat svårt att få till det i år. Magnus A Djuse är dock svårt att räkna bort för dagen, då han vinner med de mesta.

Avdelning 2.

Ranking: A 7 B 8-3-1-2-6 C 9-5-4 D

Prix Cagnes-Sur-Mer, ett jättefint fyraåringslopp över kort distans. Stor, stor favorit blir 7 Keep Asking och det är inte svårt att förstå efter den senaste tidens uppvisning. Enormt fin senast i Finland och ser ut att vara en häst utöver det vanliga. Här blir dock procenten i överkant, och det ska inte skilja så mycket som procenten antyder att det ska göra, och det är inte alls någon sjävklarhet att han bara vinkas fram till spets. Given förstahäst och bra chans är det dock oavsett löpningsförlopp!

8 Luke The Spook blir allt fel för i Sprintermästarfinalen senast men intrycket över upploppet var förtjusande. Inte så säker på att detta är en så himla mycket sämre häst än favoriten, och säkert iordningsställd inför hemmabanans största dag för året.

1 Follow Him var duktig i debuten för Maria Törnqvist och här ligger vägen öppen för spets. Tidig! Kan utmanas från början av 3 L´amourPourBlanca som gjorde det bra i Sprintermästaren och från ledningen har den överraskat förr i den här typen av lopp.

2 First Time Roc har matchats mot äldre den senaste tiden och inte gjort bort sig. Har bra hårdhet för loppet och inte avsågad trots att distansen nog är aningen för kort.

6 From Free D L har startsnabbheten som vapen och kommer han till ledningen tycker jag inte att han ska vara chanslös trots stenhårt motstånd.

Avdelning 3.

Ranking: A 2 B 11-9-4-10-5-6-7 C 8-1-3-12 D

Ett silverdivisionsförsök som ser ut att bli mycket jämnt streckad, mellan två ekipage som dragit likaledes fina lägen, och som även imponerat på sistone.

4 Savastano är knapp, knapp favorit just nu. Behöver i och för sig inte vara fel, men är anmäld med skor och jag tycker nog att det varit en stor skillnad jämfört med när han körts barfota. Dessutom upp i klass även om jag inte tror att det kommer bekomma honom det minsta.

Jag väljer ändå att tippa 2 Boscha Diablo främst, som har en riktigt fin säsong bakom sig. Fick ge sig mot Jobspost från täten sist men det är ingen skam för dagen. Borde ha en god möjlighet att köra sig till tätpositionen och då är det hästen att slå i “nedförsbacken”.

11 Dilva Jet kanske många har ledsnat på efter ett antal magplask under året. Jag tyckte nog ändå att hästen var förbättrad senast, och det var första gången med barfota runt om för i år. Det blir samma nu och dessutom en jänkarvagn och vi vet hur högt Gocciadoro håller den här.

9 Flottila satt fast med rubbet i loppet som Savastano vann senast. Rejäl höjning på den här i år och spåret behöver inte vara fel denna gång.

5 Lucifer Boko har tidigare haft det knepigt på V75 men riktig höjning nu hos Gustav Johansson och jag tror inte hästen är avsågad från ett perfekt spår.

10 Isseymiyake Secret har visat klar uppåtform mot likaledes hårt motstånd som nu. Rygg nu på trolig spetshäst i 3 Nugget Zon underlättar jobbet denna gång och kan sitta “rätt” på det direkt.

7 Kaxig In går från klarhet till klarhet tycker jag och den här hästen är ordentligt underskattad. Senast visade han rejält utvecklad startsnabbhet men från det här spåret känns det som man bara backar direkt och då är det jättetufft att vinna V75-lopp på Jägersro.

Avdelning 4.

Ranking: A 3 B 5-10-6-4-2-1 C 7-8-9 D

Breeders Course för treåriga hästar, återigen över kort distans och denna gång är det stonas tur. Åter en riktigt stor favorit i 3 Glamour Queen som imponerade under Elitloppshelgen och ånyo senast igen. Barfota runt om nu och rimlig chans med Magnus A Djuse upp, men jag tycker hon blir för stor favorit och garderar.

5 Greta Jet tycker jag är hetaste motbudet. Barfota runt om denna gång precis som under Elitloppshelgen då hon svarade för en vass slutrunda i skymundan. Bättre läge än på länge och hett bud!

10 Ursula var rejält förbättrad senast på första bike. Det lär gå undan igen precis som det gjorde senast och bakspår behöver inte vara fel.

6 Mimosa To Martini gör det bra precis varenda gång och är mycket snabb ut från början och från ett spår lite längre ut blir inte jag förvånad om det blir spets då hon är väldigt accelerationsstark.

4 Universal Tile är också startsnabb och satt fast i ett liknande gäng senast. Klart på gång nu och första jänkarvagn är intressant, men det är precis stenhårt emot.

1 Amy Barosso är en fin typ som övertygade sist, men här är jag långt ifrån övertygad om att hon kan försvara innerspåret och då blir det chansartat.

2 Gaga Lady strular ofta till det för sig men är en riktigt fin typ om det klaffar. Passas!

Avdelning 5.

Ranking: A 10 B 4-11-5-3-7-8 C 1-2-6-12-9 D

Ett bronsdivisionsförsök och här är det jämnt streckat mellan 4 Big Ben Pellini och 8 Easy Di Girifalco och det är väl i detta lopp jag tycker att det finns ett värde att gå emot, då jag inte tror särskilt på någon i denna duo.

4 Big Ben Pellini gör det bra varje gång utan att ha det där lilla extra. Jag tycker trots allt att han har lite svårt den sista biten och får nu Per Linderoth istället för Carl Johan Jepson och det måste ses som ett rätt stort minus. Jagar tät men jag är långt ifrån övertygad över att det bär dit, och om så blir fallet, att det håller hela vägen.

8 Easy Di Girifalco svarade för ett heroiskt lopp i V75-final senast, men samtidigt måste det vara ett litet underbetyg till konkurrenterna att man kan vinna på ett sådant sätt. Det luktar liknande tung resa denna gång och denna gång är både motståndet bättre och banan Snabbare.

Jag är istället helt inne på 10 Fashion Monger som jag väljer att spika. Helt övertygad om att detta är bästa hästen i fältet och det har blivit både en och två växlar sedan man började köra barfota runt om. Senast blåste han bara till från sistaplats på V75 och det ska bara inte gå att vinna på ett sådant sätt mitt i sommaren. Jag tror detta handlar om en häst som kommer braka upp i Gulddivisionen inom en relativt snar framtid och nuvarande streckprocent förstår jag ingenting av. Bank!

11 Cross Lane har jag följt ett tag, men har inte satt en fot rätt den sista tiden. Kanske blir passivt upplägg denna gång från minusläge och en av flera främst.

5 Nilla Lane är en riktig hedershäst men mycket tuffare motstånd nu och långt ifrån säkert att hon kommer till tät denna gång.

Avdelning 6.

Ranking: A 8 B 1-9-4-3-10 C 7-2-6 D

Kvällens huvudnummer med klassiska Hugo Åbergs Memorial i Jägersros mytomspunna skymning. Två hästar sticker ut procentuellt och jag kommer ta ställning för den jag tror är lite bättre för dagen.

Och detta blir 8 Don Fanucci Zet som var helt heroisk från utvändigt ledaren i Årjängs stora sprinterlopp. Nu blev det bricka 8 för tredje starten i rad men är i alla fall nedstruken ett hack denna gång. Hästen verkar dessutom ligga på en bättre träningsdos inför denna start, då han inte var maximalt tränad inför sin senaste start, och sedan blev det ett rätt blekt lopp för att vara Hugo Åbergs. Jag tror hästen har bra chans att vinna loppet även om det strular på vägen och väljer att spika.

1 Mellby Jinx är ju såklart det hårdaste motbudet. Dock har hästen inte riktigt sett lika vass ut i två rena preparelopp efter att hästen fick gå rejält i botten i sin elitloppsdebut. Jag tror han spetsar här men sedan är jag ändå lite osäker om det kanske kostade lite mer än det smakade i Elitloppet. Detta är ju ett känt fenomen och han dalade trots allt rejält genom fältet i elitloppsfinalen, vilket inte var konstigt med tanke på det lopp han fick. Dock är det långt ifrån säkert att han är tillbaka på topp, och med denna misstanke vill jag gå emot och spika den, i mitt tycke, hårdare hästen som dessutom är bättre än någonsin.

9 Daim Brodda möter väl egentligen övermakten, men att det är absolut knallform går inte att förneka. Rygg på Mellby Jinx från början och det kan bli vinstgivande.

4 Bedazzled Sox blir bara bättre och kan profitera på högt tempo denna gång.

3 Dancer Brodde visslade till spets senast och visst är det chans på det igen, även om jag tror att hästen är ännu lite snabbare från en bit mer utåt i banan och nog är det snabbare invändiga hästar denna gång jämfört med senast.

Avdelning 7.

Ranking: A 14-4 B 5-11-12-6 C 10-3-15-8-9-2-13-7 D

Som avslutning blir det traditionstyngda Malmö Stads pris över 3140 meter. Ett riktigt klassiskt långlopp och årets upplaga ser riktigt kul och svårlöst ut.

Men nog är det svårt att ge tipset till någon annan än 14 Immortal Doc. En enorm utveckling den senaste tiden har sett hästen göra rent hus i stayerloppen och vinna med krafter kvar mest varje gång. Nu tycker jag dock att detta lopp ser aningen klurigare ut rent motståndsmässigt och jag vill gardera.

11 Baron Tilly gör det kanonbra varje gång, men nu är det upp flera klasser i motstånd och står rätt tufft till på sin fålla. Jag tycker han ligger lite för högt i streckprocent, men ändå ett tidigt bud.

4 Hobart är kanske mitt roligaste skrällbud i hela omgången. Hästen har tänt till barfota och gick starkt bakom Baron Tilly senast och står nu 20 meter bättre till.

5 Harpy är distansgynnad och denna gång ser det lämpligare ut än på ett bra tag. Mycket tidig!

6 Striking Eagle var inte långt efter Immortal Doc i Halmstad och svarade senast för en svettig avslutning från kön på V75. Absolut knallform!

3 Hankypanky Pinkman verkar många tro på denna gång men har blandat och gett i prestationerna och är inte så säker på att denna uppgift passar som hand i handske.

12 Coquaholy har varit uppsnackad i detta lopp förr. Nu undrar jag om formen är lika bra, men hårdheten räcker långt. Passas, men vill ändå flagga för att det är mest på gamla meriter!

10 Let Me In gör det bra precis hela tiden i denna typ av lopp och kan få perfekta smygloppet denna gång.

Systemförslaget.

  1. 4,6
  2. 1,3,7,8
  3. 2,4,9,10,11
  4. 1,2,3,4,5,6,10
  5. 10 Fashion Monger
  6. 8 Don Fanucci Zet
  7. 3,4,5,6,10,11,12,14,15

2520 rader som kostar 1260 kronor.






Åldersgräns 18 år. Spela ansvarsfullt. Särskilda villkor kan tillämpas för bonusar. Spelar du för mycket? Besök eller ring stödlinjen.se, 020 - 81 91 00



Våra bästa travbonusar

100% upp till 2000 kr
9.1
18+. Gäller nya spelare vid första insättningen. Regler & villkor gäller. Spela ansvarsfullt:stodlinjen.se | spelpaus.se.
100 kr gratis utan insättning
7.2
18+ Regler & villkor gäller | Spela ansvarsfullt: stödlinjen.se
100% upp till 1000 kr
8.6
18+ | Regler & villkor gäller. Spela ansvarsfullt: stodlinjen.se | Spelpaus
100% upp till 500 kr
9.7
18+. Gäller nya spelare vid första insättningen. Min. insättning 100 kr. Erbjudandet är giltigt i 60 dagar. Omsättningskrav 1 ggr. Ev. vinster är omsättningsfria. Regler & villkor gäller. stodlinjen.se - spelpaus.se. Spela ansvarsfullt.
Pengarna tillbaka på ditt första travspel
8.3
18+ | Fullständiga regler & villkor gäller. Spela ansvarsfullt: stodlinjen.se | Spelpaus

Privacy policy - Villkor

Jag har läst och accepterar villkoren
Jag vill ha veckovis nyhetsbrev

Privacy policy - Villkor

Återställ lösenord
Avbryt

18+. Gäller nya spelare vid första insättningen. Regler & villkor gäller. Spela ansvarsfullt:stodlinjen.se | spelpaus.se.

Stäng

Nya travbonusar

LeoVegas

100% upp till 500 kr

som ett gratisspel

Hämta bonus
18+. Gäller nya spelare vid första insättningen. Min. insättning 100 kr. Erbjudandet är giltigt i 60 dagar. Omsättningskrav 1 ggr. Ev. vinster är omsättningsfria. Regler & villkor gäller. stodlinjen.se - spelpaus.se. Spela ansvarsfullt.
Betsson

100% upp till 500 kr

Hämta bonus
18+ Regler & villkor gäller | Spela ansvarsfullt: stödlinjen.se
bet365

100% upp till 1500 kr

Hämta bonus
18+ Utbetalningar exkl. insatsen i spelkrediter | Regler & villkor gäller | Spela ansvarsfullt: stödlinjen.se