Speltips: V75 på Halmstad 5/7.
V75-tips till Halmstad 5/7.
Omgången & Banan.
V75 går den här lördagen på Halmstadtravet 16:20. På torsdagens V75-omgång korades Sprintermästaren, i hemmatränade Far Wise As från Riordans stall som kördes av Carl Johan Jepson. StoSprinterns final låg som DD 1 och V75 avdelning 6 där det är Kolgjinis som är kretsen kring den klara favoriten Kilimanjaro Face som vann loppet enkelt då man körde första gången barfota runt om och Adrian stod för styrning.
Ibland har ju StoSprintern gått på lördagens omgång men nu är det en ganska profillös lördagsomgång utan fulla fält, men för den sakens skull ser det ändå inte så enkelt ut och det är bra spellopp på kupongen. Inga jättefavoriter och det finns absolut chans till hög utdelning den här lördagen.
Video-tips & Andelar.
Vi har inspelade tips på YouTube som du hittar via länk på trav.se och i gruppen Sverige Spelar på FaceBook, eller sök efter kanalen Trav.se på YouTube. Inspelade materialet finns även som ljudfil där poddar finns. Det är i nuläget bara inspelat material till ordinarie lördagsomgångar och det kommer ut torsdag kväll varje vecka.
Andelsspelsspel hittar ni länkar till under fliken ‘Andelar’ på hemsidan och det spelas numera en del butiksandelar från våra spelläggare hos dagensbastaspel.se där ni hittar tidiga poddens system. Där spelar vi 75:- per andel med 20 andelar och bygger systemet i inspelade materialet på torsdag eftermiddag så gillar ni det kan ni köpa andelar i det systemet. Man kan köpa fler än en andel om man vill ha större del i systemet.
Bästa Spiken!
I sista avdelningen brukar jag ju försöka leta anledningar att gardera bara för att jag vill bygga mina system så, generellt sett, men nu tycker jag att det är klart bra favorit i 8 Eloida och jag spikar henne spåret till trots. Det är en spårtrappa och jag är nöjd med att hon fick framspår med sina 2 miljoner på kontot och jag ser henne som väldigt bra för det här loppet. Hon har tre lopp i kroppen nu och har körts försiktigare än många andra hästar från Gocciadoros stall och byggt form med loppen så nu är det nog läge att bomba när motståndet är det rätta och den här kan nog vinna loppet från dödens. MAD lär köra i tid,förmodligen direkt.
Gå Kort
I femte avdelningen som är ett klass 1-försök spelar jag med tre streck och hoppas att det räcker.
7 Dark Photon Face kommer nog att köras offensivt men det finns viss galopprisk och spår långt ut kan göra att det häxar för honom så jag vill gardera loppet.
10 Eminent Kronos är liksom favoriten kvar i för låg klass och den här kommer från riktigt plusintryck då han vann trots bricka 12 och skor på i sin senaste start. Nu blir det lite bättre läge och barfota runt om på hemmaplan, så givet att det måste vara toppchans då detta kanske är fältets bästa häst.
1 Ivan Mauger kan öppna snabbt och skulle favoriten göra bort sig kan den här leda runt om men annars blir det väl ett bra lopp i rygg på ledande favoriten, om man väljer det upplägget.Han fick lite mer fart i benen i förra starten och kan absolut vinna nu.
Avdelning 1.
Ranking: A 6. B 11-10-8. C 5-4-2-7-9-12-1. D 3.
11 Kumla Fromentro är en vettig favorit då det är enkelvolt på grunddistansen så hon får ett riktigt springspår på sin tilläggsfålla och då vet vi alla att PU är vass, speciellt på hemmaplan. Han ska kunna sända den här på ett bra sätt och även om hästen inte är jättesnabb så borde man kunna hamna bra på det med ett extra anlopp här. Hon kommer med toppform och passar på distansen så absolut toppchans, då hon är ett år äldre än sina konkurrenter och många fyraåringar som förmodligen har helt andra lopp i siktet, så kan hon verkligen gå för det här, men jag rankar ändå en annan före.
Det är hela fyra hästar från Untersteiners stall i loppet och bästa hästen är nog 6 Global Futurity som Johan kör själv och här blir det barfota runt om för första gången. Han leder volten och borde kunna ta sig ut omgående men innerspåret kan så klart bli en fälla.
10 Format Kronos får Jepson upp och trots spår fem i volten kan den här säkert komma iväg bra. Härdad på V75 i två raka starter där och tål lite jobb så distansen passar.
8 Monsieur Chocolate var bra på Vaggeryd vid dött lopp och står kvar i klassen med mest pengar i loppet så givet att den här står perfekt inne i loppet. Goop upp och spår tre i volten är bra så med full form är den här mycket tidig.
5 Bold Silvio har ingen häst utanför sig och kan ta lite extra plats så kanske att den här kan komma till ledningen trots spår fem. Fått lite mer fart i benen med ett par starter på kort distans och intressant debut i längre lopp nu. 3% är lågt.
4 Olympus Steel ligger man lite lågt med men det är på tok för låg procent här och det skiljer bara en klass mellan startfållorna och då står ofta dom på start bra inne i loppet. Ska det skrälla i loppet så är det nog den här som ska kunna överraska rejält.
2 Bubble Marke kan öppna vettigt och får ÖK upp här så kommer den här ner till plankan kan man ju få ett bra lopp i vinnarhålet eller tredje invändigt och den ska kunna skrälla om luckan kommer.
7 Baron D. Sox gillar långa distanser och var bra som trea på 14-tid över tre tusen meter senast och ska kunna hamna vettigt på det i andraspår på sitt tillägg. Tänkbar vid många.
Avdelning 2.
Ranking: A 6. B 3. C 9-1-7-8. D 10-4-2-5.
6 Tuppen mättes upp till startsnabbhet i klass med yttersta eliten under Elitloppshelgen och då med långsammare startbil än i Elitloppsförsöken (där man kör två km/h Snabbare än i vanliga startbilslopp) så ännu större bedrift. Att då favoriten här i 3 Hugo Boss Shadow ska kunna öppna snabbare håller jag för osannolikt. Visst har även han visat startsnabbhet i tidigare regi och inte riktigt fått chansen att tryckas av på slutet men jag är då inne på att brukar man inte öppna snabbt så är det kanske inte så enkelt att bara ställa om till det.
Tuppen å andra sidan har siktats hit, är åtgärdad sedan senast och kommer väl förberedd, här borde man verkligen vilja gå all in. Han har vunnit V75 den här dagen i fjol och trivs på sin hemmabana så i biken bör det kunna gå riktigt snabbt i ledningen för den här. Tuppen har växt in bra i Brons så när det nu är kort distans, hemmaplan och Johan Untersteiner upp på Peter Arnqvists springare bör det kunna bli spets och slut här. Kul spik som inte ens är favorit.
Favoriten riskerar att hamna i rygg på ledaren, som är en bra position för många men kanske inte så roligt för omgångens största favorit som då utelämnas till att ha tur att få en lucka. Alternativet är att ta dödens i ett lopp som det förmodligen kommer att gå snabbt i så då får man kanske ett tungt lopp igen.
9 Selective Calling har matchats i tuffa lopp på Solvalla och ska duga bra här så i ett mindre fält kanske bakspåret kan spela lite mindre roll än annars och hon ska absolut kunna skrälla om favoritduon kör mot varandra.
Vid gardering är 1 Global Enjoy så klart ganska tidig då han kan ha tänt till och fått självförtroende efter ett par raka segrar i monté. Den här har dock bara en seger för sulky men ska inte bedömas allt för mycket på sin historik då det är ny regi sedan i november och han har faktiskt ett par positiva andraplatser på Solvalla i ganska tuffa lopp för klassen.
Mycket skiktat lopp där flera känns chanslösa och vill man gardera loppet kommer man nog långt på att strecka alla fyra nämnda men jag tar som sagt ställning och spikar här.
Avdelning 3.
Ranking: A 5. B 1-6-2-4. C 7-9-8- D 3.
Gulddivision som inte drog mycket anmälningar och vi får en lite överstreckad favorit i 2 Holecomb Zet som jag rankar ner en del på dåligt spelvärde den här gången. Han kan öppna bra men inte alls givet att han tar sig förbi invändiga hästen och inte heller givet att han kan svara ett par från spår en bit ut. Favorit i fara.
1 Oscar L.A. rankade vi upp rejält på Tingsryd vid segern senast för Ulf O och nu får man MAD och bike på. Den här har kunnat öppna snabbt vid få tillfällen då man laddat från start i tidigare regi. Jag är inne på att MAD kan väcka upp honom i provstarter och kanske kan han hålla spets med hjälp av ‘solfjäderseffekt’ med startsnabb favorit utvändigt. Oavsett borde han kunna få ett bra lopp på innerspåret och med litet fält så kan det spricka upp och jag spelar med honom tidigt på allt.
Från toppspåren fyra och fem som startar två som kan öppna rejält bakom bilen och det är väl trots allt mest troligt att 5 Dancer Brodde kommer till ledningen och blir då hästen att slå. Han har bara gått snabba tider och var bra som tvåa i Sweden Cup mot tuffare motstånd än nu och han borde väl vara favorit här på hemmaplan.
4 ThereIsNoLimit har toppspår med och kan öppna bra men man kanske inte lägger lasset från start med honom och det intressanta här är att man får Jepson upp nu. Fast med sparat senast på låg 9-tid och får den här ett lopp i draget måste han kunna skrälla.
6 Devilish Hill var storfavorit mot Holecomb Zet då man möttes på Färjestad 8/4 och den här skulle ha fått en plats i Elitloppet om det hade blivit seger då. Nu var det årsdebut och han har inte riktigt visat att han duger mot äldre elit ännu men 6% är på tok för lågt då det var formintryck senast. Han var då trea i Oslo Grand Prix med sparat bakom Kentucky River och Önas Prince så han ska väl kunna ta klivet in i eliten under sommaren och jag rankar honom högt på bra spelvärde här.
Avdelning 4.
Ranking: A 12. B 2-7. C 4-6-9-1-5-11-10-14-15-3. D 8.
12 Fashion Monger har stigit lite på strecken här i Wången Cup-finalen och ska vara favorit till runt 30% men det är en spårtrappa där det inte skiljer jättemycket på hästarna och då är läget riktigt kallt. Skulle man få någon strykning i andra ledet så han kommer ner något spår så hade det blivit mer intressant och kanske en tänkbar häst att gå på här då det var riktigt bra senast med första barfota runt om. Stallet går som tåget och det är ensam A-häst här, trots spåret.
2 Attitude Superb står väldigt bra inne där framme och fick en vass lärling här så när man maxar det mesta måste det vara en vettig chans. Christoffer tycker att det är stallets bästa chans för dagen och han stiger på strecken här så kanske inte blir så spelvärd till slut. I bike, med lättning och norskt huvudlag kanske den här rent av kan spetsa för att bara släppa till Patriot Zon som kan dra undan i spets, så luckan finns.
7 Patriot Zon är loppets spetsfavorit då han kan öppna väldigt snabbt en bit ut i banan och givet att han kan ta sig förbi Attitude Superb i starten. Kan leda runt om men kastade in handduken rejält från spets senast då han legat på i loppet och lagt bort en del krafter. Lite frågetecken för formen och han ligger väl där han ska i procent runt tio.
4 Jula Menuncio fick väl lite för tufft upplägg senast och är ursäktad. Han har en bra lärling upp och ett bra spår så kan hitta en vilsam löpning i främre träffen och ska kunna överraska lite här då stallet håller absolut toppform för dagen. Vanlig vagn anmält men är en FinnTack-vagn han gick med senast också.
6 Zigzag Zagazoo var delad favorit på tidiga systemen men han sjunker och kanske landar på mer rimlig procent kanske. Men då spelvärdet på honom är uselt är jag inne på att man ska ta ställning mot honom och plocka bort honom från systemet. Han har segrar i enklare gäng och har haft problem att räcka så fort det är lite tuffare mot så klart överskattad av tidiga spelarna. Han är dock inte alls chanslös och kan öppna vettigt så för bra lärling kan han absolut sluta långt framme här.
11 Noa Transs R. har bara gått ett par starter totalt i amerikansk vagn så intressant här och det kan ju bli tryck i lärlingslopp i bland, då går den här hela vägen in i mål. Räcker kanske inte till seger men tänkbar att spela topp-5 eller liknande.
Avdelning 5.
Ranking: A 10. B 7-1. C 9-4-2-6-3-5-12-8. D 11.
7 Dark Photon Face är en ganska bra favorit men läget är vad det är och om man blir hängande i spåren in i första svängen så finns viss galopprisk. Tänkbart att den här körs offensivt direkt och kan spetsa efter en bit och då skulle mycket vara vunnet, men det känns inte säkert att gå på en häst med så pass mycket galopper i historiken så för mig blir det gardering och jag väljer att ranka ett riktigt formkort som etta här.
10 Eminent Kronos är liksom favoriten kvar i för låg klass och den här kommer från riktigt plusintryck då han vann trots bricka 12 och skor på i sin senaste start. Nu blir det lite bättre läge och barfota runt om på hemmaplan, så givet att det måste vara toppchans.
1 Ivan Mauger fick tryck av Fantom Jet i sin senaste start och höll bara godkänt på en tio-tid så tar han loppet på rätt sätt kanske han kan spetsa och rinna undan den här gången, om favoriten skulle göra bort sig. Annars kan det ju bli lopp i vinnarhålet här och den här duger bra här med lopp på innerspåret.
2 Nastadaq Newport gillade jag i ännu lägre klasser och jag spelade med honom som skrällbud då men blev lite besviken. Nu har han vunnit några billigare lopp men det brukar ta emot mot bättre hästar på V75 och procenten är på tok för hög den här gången. Han kan öppna bra men ska inte kunna ta en längd på invändiga och kan inte svara favoriten heller så kanske lopp i tredje invändigt eller andra utvändigt och det kan så klart gå men tror bara inte att han räcker.
9 Djingis Khan hade tur vid segern på V75 då fältet sprängdes en del och han kunde komma igenom på ett bra sätt. Efter det har det varit svårt från dåliga lägen men senast var det formintryck i snabb avslutning och nu får man Jepson upp så med startsnabba ryggar kan den ha tur med positionerna igen kanske och en tänkbar skräll här.
4 Hellacopters gör det bra mest hela tiden så när han kommer med form och får ett fint utfångsläge så kanske han kan överraska här.
Avdelning 6.
Ranking: A 7. B 8-3-6. C 10-2-1-9-5. D 11.
7 Jikken har fått tre lopp i kroppen med sparade krafter och nu är det väl läge att gåför det lite mer då det inte är en jättetuff Silverdivision för att vara mitt i sommaren. En strykning invändigt och det är en vettig position.
8 Humanity Pellini är också gynnad av invändiga strykningen och här kan man nog ladda från start. Jag trodde verkligen den här skulle stiga i procenten men han är märkligt lågt streckad fortfarande och har betydligt högre segerchans än procenten antyder.
3 Kyrie Eleison har fått ett bra läge och som tränarkörd på slutet är det stort plus med MAD upp hit. Hästen stannade i senaste starten men såg bra med sparat gången före och här borde MAD kunna bjuda honom ett lopp i ryggar och då kan det smälla till över upploppet.
6 Smile Silvio visade formintryck senast och har perfekta spår fem bakom bilen i och med strykningen. Han hade en misslyckad fyraåringssäsong och tjänade sina pengar som treåring men har kommit igång som äldre nu och har inte gjort så mycket lopp och har framtiden för sig.
10 Let me In har tjänat över 700 tkr i år och höjt sig rejält. Han är kraftigt gynnad av lång distans och fäller nog många till slut här. Störd till galoppen senast så ingen galopp man kan ta hårt på alls och Goop får en chans till bakom honom nu.
Innersta spårens två hästar är båda femåringar med ganska få starter totalt där det var positiva intryck för båda i förra starten. 1 Isseymiyake Secret och 2 CallMe Gleipner var tvåa och trea i mål på Kalmar bakom King of Everything och före flera av dagens motståndare så båda måste ses med vettiga chanser från bra lägen.
Avdelning 7.
Ranking: A 8. B 5-9-7. C 12-6-4-3-1-11-10-2. D -
Se ”Bästa Spiken”
8 Eloida kördes för passivit i comebacken för tre starter sedan och fick sparat för att sedan möta övermakten i Not for Sale och Eclipse As näst senast och det gick inte att ta något från kön mot hongstar och valacker då. Senast avslutade hon bra som tvåa med sparat i mål och nu borde man köra offensivt och ska kunna vinna det här med olika upplägg, jag tror att hon bara är bäst och spikar.
5 Dutchess Sun är en häst jag gillar men hon fick inte alls den höjning man hade hoppats på när hon flyttades till Wäjersten. Fick också snabba pengar i fjol och gick upp i klass men känns inte som hon hittat samma tryck som hade under sommaren i fjol. Hon har redan hunnit göra sju lopp i år och inte ens tjänat 100 tkr på dom loppen tillsammans men visade form senast och får kuskbyte nu så från bra läge ska hon räknas som första motbud mot min spik.
9 Marabou Brodda är också tidig vid gardering, hon matchas ofta i tuffa lopp som mestadels tränarkörd och även Ecce inte alltid gör rätt rent taktiskt på V75 så är det ändå lite intressant med annan kusk på henne nu igen. Formen är nog bättre än vad raden ger sken av på slutet då hon mött ett par som helt enkelt varit för bra.
4 Staro Raili är en märr man gillar och från ett bra utgångsläge är det upplagt för att hon ska kunna spetsa men då hon inte startat på väldigt länge kanske man inte ger sig in i någon utdragen spetsstrid här och det kan bli 6 LaFerrari Dimanche till ledningen. Den senare går med samma tunna skor som vid V75-segern tidigare i år. Hon har dock fått tuffa lopp gång efter annan och skulle nog behövt kort distans för att vara riktigt segeraktuell här, även om hon kan rinna undan från spets om hon får sitta ifred där framme.
3 Darlington Fame kan med öppna snabbt och är det så att man kör passivt med Staro Raili i comebacken så är det den här som kan spetsa eller köras i vinnarhålet. Tänkbar vinnare i så fall men det är flera startsnabba så lite ovisst trots allt och jag tycker väl att runt 12% är lite i överkant här.
7 Gabi Kyvsgård kommer med form och är väl Danmarks bästa sto för dagen då man vann överlägset senast och var nära att slå Emoji i starten före. Fäller många till slut här och kan vinna loppet om man inte hamnar allt för långt ner från det här dåliga utgångsläget.
12 Cathrinelle var favorit i ett liknande lopp den här tävlingsdagen i fjol men ett oväder drog in och kuskarna visste inte vem som var först och kanske hade hon vunnit utan den störtskuren. Hon radade sedan upp flera bra insatser över sommaren och kanske hittar hon tillbaka till den sommarformen snart igen. Hon är bra och procenten är för låg men samtidigt söker hon ju efter formen och läget är kallt så jag förstår att det kan bli svårt då hon trivs som bäst när hon får vara med lite längre fram i fälten.
Stora spelförslaget.
- 2-4-5-6-7-8-10-11.
- 6 Tuppen
- 1-2-4-5-6.
- 2-4-7-12.
- 1-7-10.
- 1-2-3-6-7-8-10.
- 8 Eloida
3.360 rader som kostar 1.680 kronor.
Lilla spelförslaget.
- 6-8-10-11.
- 6 Tuppen
- 1-2-4-5-6.
- 2-12.
- 7-10.
- 3-7-8.
- 8 Eloida
240 rader som kostar 120 kronor.
Åldersgräns 18 år. Spela ansvarsfullt. Särskilda villkor kan tillämpas för bonusar. Spelar du för mycket? Besök eller ring stödlinjen.se, 020 - 81 91 00
Våra bästa travbonusar







