Speltips: Skrivet material till V75 med 50 miljoner i Jackpot 11/10.

Banan & Omgången.
Solvalla är värd för denna veckas omgång av V75 med som vanligt spelstopp vid 16:20 och sju lopp på kupongen. Snart dags för andra upplägg kring lördagarna med V85 på ingång ganska snart men fortfarande ordinarie V75 ett par veckor till.
Solvalla är en genomsnittlig tusenmetersbana utan konstigheter men den här tävlingsdagen är allt annat än genomsnittlig och kanske den bästa travdagen som körts i Sverige. Det med tanke på helheten där alla håller väldigt hög klass med flera storlopp och det inleds med en V65-omgång med spelstopp redan 14:00. STL-finaler, fyra grupp 1-lopp i UET-finalen i öppen klass med 2,8 miljoner till vinnaren, Eurpopaderbyt med 2,4 miljoner till vinnaren samt både Kriteriet och Oaks. I övrigt mycket penningstinna lopp hela dagen gör att det lockat elithästar från övriga Europa och det är en oerhört häftig travdag den här lördagen.
Sporten står i fokus den här tävlingsdagen så klart men det är riktigt bra spelvärde då ingen lyckades få sju rätt förra veckan och jackpotten gör att en sjurättspotten ligger kring 50 miljoner då 23 miljoner rullade vidare hit.
Bästa Spiken!
I andra avdelningen startar hästen som jag tror har högst segerchans i omgången men det är omgångens största favorit men till bara runt 55% är det på tok för lågt på 14 Ideal du Rocher som mest troligt kliver runt det här gänget. Det är verkligen inte Sveriges bästa stayers han ställs mot här och då borde han bara vara huvudet högre då han tävlar mot elit och hästar precis under eliten i Frankrike. Det mest intressanta är att han inte fungerade alls i förra regin men höjt sig avsevärt i fyra starter för Duvaldestin och den här valacken får inte gå ut i dom största loppen men lär hävda sig bra i övriga lopp.
Gå Kort!
I UET Elite Circuit Final med 2,8 miljoner till vinnaren har man fått kvala in genom att plocka poäng i många stora lopp under året och det är en väldigt fin final trots att inte alla kvalificerade dyker upp. Tre hästar sticker ut vad gäller procenten och det är i sin ordning, dom är klart bättre än övriga i loppet.
3 Don Fanucci Zet är loppets favorit och kan leda runt om.
6 Inexess Bleu är riktigt bra och tål att gå i dödens här och har riktigt bra vinnarskalle.
9 Idao de Tillard har kanske högst kapacitet av alla och går barfota runt om för andra gången i livet så han kan vinna trots bakspår här.
Video-tips & Andelar.
Vi har inspelade tips på YouTube som du hittar via länk på trav.se och i gruppen på FaceBook, eller sök efter kanalen Trav.se på YouTube. Inspelade materialet finns även som ljudfil där poddar finns. Det är i nuläget bara inspelat material till ordinarie lördagsomgångar och det kommer ut torsdag kväll varje vecka.
Andelsspelsspel hittar ni länkar till under fliken ‘Andelar’ på hemsidan och det spelas numera en del butiksandelar från våra spelläggare hos dagensbastaspel.se där ni hittar tidiga poddens system. Där spelas 20 andelar för runt 100:-/andel i systemet. Man kan köpa fler än en andel om man vill ha större del i systemet.
Avdelning 1.
Ranking av aktuella: A 1. B 5-2. C 12-3-6-10-11-4-7-9-8. D -
Europa derbyt och här är det ett riktigt bra lopp där favoriten varit bra länge och det borde så klart kunna bli en något sämre insats någon gång för 1 Dream Mine även om kanske inget tyder på det då han såg riktigt fin ut i kvalet hit. Han kan spetsa och leda runt om men innerspåret har fällt större favoriter på den här banan och från toppspår kanske 4 Preacherman kan ta sig förbi och spetsa för att släppa till någon annan. Visst kan favoriten komma ut och vara den som tar över i så fall och han är fortfarande favorit till att hålla upp sitt innerspår men kostar det mycket kan många bra avlösa varandra utvändigt och se till att tempot hålls uppe. Längre upplopp än senast och inte givet att han står mot alla till slut även om det blir ledningen.
5 Far Wise As vann sprintermästaren i tidigare regi och såg allt bättre ut för sin nya tränare senast och går den här framåt ytterligare kanske han bara är bäst här för vasse Jepson som kan servera honom ett bra lopp. Mycket tidig för mig.
2 Bullet The BlueSky gör det bra hela tiden och är en absolut kulltopp som kan få en bra position här då andra kanske vill göra jobbet.
12 Frank Gio krokade ihop senast men kunde ändå kvala in på en topptid och är riktigt bra så räknas trots läget.
10 La Yuka är lågt streckad och vann Stochampionatet utan att gå i botten och senast gick det väldigt snabbt över upploppet så sitter hon bra på det inför sista svängen den här gången kan hon spurta förbi alla till låg procent.
6 First of Mind gick med vanlig vagn i kvalet hit och det var en comeback så går nog framåt med loppet i kroppen och nu blir det amerikansk vagn. Väldigt låg procent på den här som har tjänat mycket pengar och så klart är väldigt bra.
Avdelning 2.
Ranking av aktuella: A 14. B 10-11-13. C 12-3-8-1-15…
Se ”Bästa Spiken”
I andra avdelningen startar omgångens största favorit men till bara runt 55% är på tok för lågt på 14 Ideal du Rocher som kom till Duvaldestin i somras och vann lopp direkt efter att det strulat i tidigare regi och nu har man hittat rätt på den här. Han måste ha väldigt hög segerchans då det dessutom inte ens är sveriges bästa stayers i loppet och det är verkligen ett lopp han ska kunna vinna utan ens behöva vara på topp.
Bakom är det tunnt men givet att tvåan på strecken 13 Call Me Gleipner är intressant att se i andra starten för Reden här men inget spelvärde alls som delad tvåa på strecken.
11 Masserati Hall älskar distansen och går hea vägen in i mål men som vanligt är det hög galopprisk men Goop upp nu. Formstall och väldigt låg procent gör honom intressant om favoriten skulle komma bort.
Avdelning 3.
Ranking av aktuella: A 6-9. B 3. C 5-12-2-1…
Se ”Gå Kort”
I UET Elite Circuit Final med 2,8 miljoner till vinnaren har man fått kvala in genom att plocka poäng i många stora lopp under året och det är en väldigt fin final trots att inte alla kvalificerade dyker upp. Tre hästar sticker ut vad gäller procenten och det är i sin ordning, dom är klart bättre än övriga i loppet.
3 Don Fanucci Zet är loppets knappa favorit då han mest troligt kommer till ledningen tidigt här och blir hästen att slå men han har matchats en del i enklare lopp på slutet och tuffare mot nu. Kan så klart leda loppet runt om men kan också få rejäl press och kanske är han som allra bäst på kort distans nu när han blivit lite äldre.
6 Inexess Bleu är riktigt bra och får inte vara med i största loppen i Frankrike som valack men den här radade upp nio raka segrar i eliten på Vincennes innan det blev ett galoppmisslyckande näst senast. Nu har han återupptagit segarandet igen med vinst senast och kommer med form hit. Bra läge att bara köras framåt från och kan kanske till och med slå favoriten från dödens. På tidiga systemen var den här bortglömd som klart minst spelad i trion av betrodda men nu trendar han uppåt och kanske kommer ikapp DFZ i strecken till slut så inget bra spelvärde då han lär få göra grovjobbet i dödens en bit här. Jag tror ändå mest på honom.
9 Idao de Tillard är den med högst kapacitet men verkar vara svår att hålla fräsch och drar på sig en del småskador så går säkert framåt mycket med comebacken senast avklarad. Nu är det bakspår och det tufft att vinna den här typen av storlopp om man tvingas göra en del ute i spåren men denhär tål absolut det och gick mycket i spåren då han vann PDA i år. Det var första gången barfota runt om och så blir det nu igen så mycket trolig vinnare här.
Avdelning 4.
Ranking av aktuella: A 3-9. B 1-8-11.C 5-7-10-2-4-6-12. D -
Svenskt Trav-Oaks som är största loppet för treåriga ston i Sverige och här känns det väldigt jämnt så jag väljer att strecka ganska många märrar här.
3 Bonsse Garde kommer stall som har bra snurr på sina treåringar, vilket vi inte minst såg i onsdags då Fredrik Wallins två hästar i Oaks-consolation vann och var tvåa en bit före övriga i det loppet. Den här varnade jag för tidigt i korta E3 där hon var bara bäst trots resa i dödens så tål offensiva upplägg och trivs i dödens vilket är en väldigt bra egenskap som inte alls alla ston har.
1 Gifted Kronos laddas från sitt innerspår och håller man upp innersniffen här kan hon så klart leda loppet runt om och ska vara hårt betrodd.
9 Slipstream Zon kan hitta rygg på ledaren och få ett bra lopp i slipstreamen på Gifted Kronos så kommer luckan kan den här absolut vinna loppet för topptränare som får allt mer att säga till om i storloppen för unghästar. Jepsons val före favoriten till och med så säger en hel del om att man tror på den här.
11 Kobra Brick har varit bra länge och vunnit långa E3 så en absolut kulltopp som hamnade på bakspår här efter att ha haft bricka 12 i kvalet hit men ändå lyckades kvala in. Nästan lika illa med läget men visat att hon tål att göra en del och kan vinna med lite tur med resan härifrån.
8 Moder Teresa Sisu står det vanlig vagn på i anmälan men Nurmos säger jänkarvagn i intervjuer så förmdligen någon typ av hybridvagn eller felanmält helt enkelt. Gått en del med öppet huvudlag och nu blir det väl något mer stängt beroende på värmningen. MAD upp på Nurmostränat som siktats bara mot detta av alla treåringslopp hittills och fördel att vara på hemmaplan mot att flera andra reser en bit som orutinerade ston och det spelar roll.
5 Ursula går första gången barfota runt om och första gången med open eye-huvudlag så maxat hit och ett bra spår. Hon var bra i kvalet hit där norsken bara åkte ner på ena sidan så trots störningsmoment vann hon på ett bra sätt och kommer med full form.
Avdelning 5.
Ranking av aktuella: A 12. B 11. C 5-7-8…
Diamantstoets Final med spårtrappa där åter 12 Clarissa har en bra proposition och kan visa sig vara bara bäst så ett klart tänkbart spikbud här och vi spikade henne i inspelade genomgången i torsdags. Läget kan ju häxa men många borde vilja köras på innerspår här och det är ganska få hästar som kan vinna loppet. Vid gardering är det ganska billigt så jag provar att ta med dom jag tror kan vinna loppet och då blir det stängt på fem streck.
11 Olly Håleryd är väldigt bra och lite ursäktad då hon blev het och la bort krafter senast så är nog bättre i den här typen av lopp när hon ska gå på själv när det passar så att säga. Hon trendar kraftigt uppåt och är en av två som höjer sig en heö del här och det går att spela med ett tråkigt lås på henne tillsammans med Clarissa men jag väljer att ta med några där framme också.
7 Kaffeåchampagn har höjt sig hela året och vi har inte sett botten i den här så med framspår kan hon få ett försprång mot värsta konkurrenterna och hon slog ju Olly lätt senast man möttes. Det roliga den gången i Sto-SM var att hon var 2,5% nu är hon alldeles för hårt spelad men kan vara ytterligare förbättrad med mini-comebacken i kroppen och kan köras riktigt offensivt tidigt här för att skaffa sig ett bra försprång mot favoritduon.
5 Nilla Lane är startsnabb från ett toppspår så sitter mest troligt i spets. DEn här har höjt som äldre och tjänat mer som femåring redan än som fyraåring och det är utveckling i henne så hon kan nog rekordsänka en bit från spets här men kan också vinna från rygg på ledaren om någon bra ställer frågan tidigt.
8 Iceland Falls kommer från formstall och går framåt med comebacken senast avklarad men så klart hunnit bli nio år och vinner inte så ofta men MAD upp nu och under 3% gör att hon är den femtehästen som kan vinna loppet. Hon kan dessutom laddas från start och kanske kan hon sitta i rygg på ledaren efter bit här.
Avdelning 6.
Ranking av aktuella: A 5. B 4-1-9-3. C 10-2-6-11-7-12-8. D -
Svenskt Trav-Kriterium är största loppet för treåriga hingstar och valacker där det är en väldigt jämn kull och jag är inne på att man ska gardera loppet brett.
Jag tror mest på 5 Nightlife In som stannat på under 15% och jag trodde verkligen han skulle stiga lite så stort spelvärde på Jepsons styrning från ett bra utgångsläge. Den här har startat på och utvecklats med loppen och är den som vann det senaste storloppet för treåringarna i korta E3-finalen men såg ännu bättre ut i kvalen hit. Kanske den som imponerade mest i uttagningsloppen hit och kommer bara Jepson ner i vettigt slagläge fäller han nog alla till slut, skulle man ladda för fullt kanske han kan spetsa till och med.
3 Wise Guy vann långa E3 och Treåringseliten under Elitloppshelgen, men i det senare nämnda loppet fick han det serverat och han brände som storfavorit i comebacken näst senast. Nu är det dessutom skor på bak så en favorit i fara här men bra nog att vinna ändå.
1 Omega River ska man ladda vad som går med och här blir det första gången barfota runt om så det kan väl höja galopprisken en hel del ihop med att det är spår ett bakom bilen som kan vara lurigt här. Han trendar kraftigt uppåt på strecken så blir kanske favorit till slut och då är spelvärdet kallt. Han är ändå det givna spetsbudet och kan leda loppet runt om så jag rankar honom tidigt.
4 Knoxville kommer med sex raka segrar och testades barfota runt om första gången senast vilket var bra och vissa menar ju på att bäst effekt på barfota runt om kan man få vid just andra starten på den balansen. Det bygger på en teori om att dom känner sig för och testar lite, så kan tycka att det känns ovant första gången, men vågar lita mer på det andra gången så att säga. Normus och MAD på Solvalla från toppspår för häst som bara siktats hit i år, så den här kan vara riktigt bra hit. Kan bli någon typ av skygglappar i huvudlaget nu istället för att alltid gått med öppet så det kan ge bra effekt och står det vanlig vagn är det nog någon typ av hybrid för Nurmos säger jänkarvagn i intervjuerna.
9 Eol provade också barfota första gången i kvalen hit och var bra med sparat så lång distans såg ut att passa honom bra. Nu får man dessutom ett litet kuskplus så kan få ytterligare höjning på det och har ett bra smygläge här till väldigt låg procent.
10 Pure Count har varit bra i nästan alla sina lopp och inte långt efter kulltopparna i stora loppen man testats i. Stall som har riktigt bra form på övriga treåringar för dagen så den här kan vara lite bättre nu än tidigare med, så till under två procent är det mycket intressant. I försöket hit var han utrustad med rycktussar för första gången men det snöret rycktes aldrig så intressant med den växeln sparad till den här starten.
Avdelning 7.
Ranking av aktuella: A 2. B 7-6. C 8-12-5-10-3-4-9. D 11.
Här blir 2 Icebreaker Pellini klar favorit i Silverdivisionens final och det med rätta då det är spetsbudet och den här trodde ändå Jepson skulle kunna ge Jobspost en match från ledningen i somras. Efter en riktigt bra andraplats då har han vunnit två lopp där han först gick i ledningen för att senast få det serverat där han inte skulle vara som bäst och kördes med bakskor. Nu är det åter maxat och jag tror att tränaren åter har ställt i ordning till det här loppet, så jag är inne på att i så fall är han bara bäst och leder loppet runt om. Han vinner loppet varanan gång och streckad till runt 50% så inget större värde men en spik som går i ledningen och sitter ofta är en bra spik ändå.
Bäst spelvärde i loppet måste bara 7 Petho ha och glöm placeringen senast då han kördes för passivt från kön på Färjestad och där är det svårt att ta längder till slut men det gjorde han och var åter bra i skymundan med sparat i mål. Då var det vanlig vagn och nu åker biken på så som en häst som ofta är tränarkörd är det stort kuskplus då Goop kör så klart och den här är nästan alltid topp-tre i sina lopp, oavsett läge och motstånd. 4% är bara märkligt och jag rankar den här högt.
6 Competivo varnade jag för senast då det var första gången MAD upp och man körde banrekord så som stark kan den här gå bra igen för MAD. Inget bra spelvärde då han ska ligga runt tio procent och det var senast han var bortglömd av kollektivet. Stallkamraten 12 Kingen Mearas var mer spelad än Competivo senast man möttes och nu är det under 2% på den här som är bra, men så klart startar från ett riktigt dåligt läge, för tredje gången i rad.
8 Savastano gick väldigt snabbt senast trots skor och man fortsätter så, men nu är det verkligen tufft utgångsläge för den här och det kan bli för svårt att komma till i loppet men med tur kan det gå så klart.
Systemförslagen.
Stora systemet.
- 1-2-3-5-6-10-12.
- 14 Ideal du Rocher
- 3-6-9.
- 1-3-5-8-9-11.
- 5-7-8-11-12.
- 1-3-4-5-9-10.
- 2 Icebreaker Pellini
3.780 rader som kostar 1.890 kronor.
Lilla systemet.
- 1-2-3-5-6-10-12.
- 14 Ideal du Rocher
- 6 Inexess Bleu
- 1-3-8-9-11.
- 12 Clarissa
- 1-3-4-5-9-10.
- 2 Icebreaker Pellini
210 rader som kostar 110 kronor.
Åldersgräns 18 år. Spela ansvarsfullt. Särskilda villkor kan tillämpas för bonusar. Spelar du för mycket? Besök eller ring stödlinjen.se, 020 - 81 91 00
Våra bästa travbonusar







