Speltips: 13 Miljoner i V86-Jackpot på Gävle 13/8.

Genrebild

Omgången och banan.

Jackpot på 5,4 miljoner extra i potten för åtta rätt så den potten väntas ge totalt 13 miljoner den här veckan. Sommartider på V86 med spelstopp vid 19:20 då alla åtta loppen går på Gävle den här gången. Upplopp på bara 178 meter här och en snabb bana. STL-försök fortsatt på spelformen så bra lopp och hög klass den här veckan med ett fyraåringslopp med bra hästar dessutom. Några riktigt stora favoriter i omgången men man får väl ändå se det som en klart spelvärd omgång då det är JP-kryddat den här onsdagen.

Inspelade tips & Andelar.

Vi gör inspelade tips till V75 på YouTube som du hittar länk till på trav.se och på FaceBook i både gruppen Sverige Spelar och FB-sidan Trav.se. Vi spelar oftast in torsdag och brukar släppas under torsdagen på Youtube men också i ljudformat där poddar finns.

Andelsspelsspel hittar ni länkar till under fliken ‘Andelar’ på hemsidan och det spelas numera en del butiksandelar från våra spelläggare hos dagensbastaspel.se Mitt andelsspel heter är pausat en period till, men borde kunna vara tillbaka ganska snart.

Bästa Spiken!

Jag väljer att spela med tre spikar den här omgången då jag ser en som i princip oslagbar i stjärnan 3 Francesco Zet i en väldigt billig Gulddivision mot ingenting där dessutom de värsta motståndarna fick sämre lägen än favoriten. Han lär bli storfavorit men spiken är given till vilken procent som helst här i avdelning sex på kupongen.

Mina övriga spikar är i avdelning två, 3 Ness Tjo Tyr som fick ett bra läge och nog bara är bäst här. I avdelning fyra står Raxhammars 6 Money Matters riktigt bra till i flerklasslopp där han är en riktigt bra Bronshäst och möter inte mycket den här gången så med stigande formkurva borde han städa av det här gänget och ska ha riktigt hög segerchans.

Gå Kort!

I tredje avdelningen kommer en väldigt stor favorit ut i 1 Keep Asking i ett fyraåringslopp och han ska ha hög segerchans men det finns ett vettigt motbud och då procenten skiljer välldigt mycket här är jag inne på att det kan vara ett vettigt lås i loppet.

Wäjerstens 6 Loxahatchee är startsnabb och från spår en bit ut i banan kan han öppna snabbt här så har favoriten en dålig dag kan den här rent av spetsa och leda loppet runt om.

Avdelning 1.

Ranking: A 2. B 11-12-1. C 5-10-6-9-4-8-7-3. D -

STL Stodivisionen där 1 Fashionable Dance är startsnabb och kanske kan hålla upp sitt innerspår, hon kommer med form och kan leda loppet runt om i så fall.

2 Naledi B. kan också öppna snabbt så med Kontio upp lär det bli laddning och körning. Tar hon sig förbi invändiga hästen kan det bli Naledi som leder runt om men det kan också bli utdragen körning här och jag väljer att strecka två hästar från usla lägen då jag inte litar på någon i favoritduon här.

11 Timotejs Nina får Jepson upp och blinkers på den här gången så givet att det är intressant. Hon har varit i tuffare gäng på slutet och går ner i lämplig klass nu så kanske bara är bäst här.

12 Just For Show har matchats mot kulltoppar på slutet och går verkligen ner i klass nu måste det vara vettig chans trots spår 12. Kuskplus med MAD upp gör det välldigt intressant som singelprocentare här.

5 Joelynn var ute i voltstart senast och nu åker en bike på så intressant från ett topopspår och aktuell vid fler streck.

10 Make My Trip V.S. gick med skor senast men här rycker man bakskorna, missgynnad av bakspår som startsnabb och varit struken sedan senast så frågetecken för formen och kanske lite överstreckad nu, men tänkbar vid många streck.

Avdelning 2.

Ranking: A 3. B 7-5. C 11-9-8-2-6-12-10-4-1. D -

3 Ness Tjo Tyr har vunnit 13/27 men var inte som bäst senast och kanske är det form på retur men jag väljer att tro att han ska kunna studsa tillbaka direkt så när han får körspö igen kanske han tänder till på det igen. han gick ändå en riktigt bra tid utan att vara på topp och skulle han vara lika bra eller bättre nu så slår ingen honom här. Han har varit oerhört bra och slagit hästarna han möter i dag gång efter annan och visst står ett par 20 meter bättre till men han har ett bra läge och går framåt med loppen själv så kan nog rekordsänka en del nu så jag spikar.

7 Svarte Petter är bra och var stark som tvåa bakom Ness Tjo Tyr men med spår en bit ut blir det till att traska framåt och försöka slå favoriten från dödens och kanske gynnar den långa distansen honom. Men man har ju snarare sett att lång distans med bilstart oftare gynnar spetshästen då det är tufft att få en sväng till i spåren samtidigt som det mer sällan blir speedryck i lopp på lång distans. Vill man gardera loppet är så klart Svarte Petter tidig då han står 20 meter bättre till än senast han mötte favoriten.

5 Blomsterprinsen vann en del i fjol och visade åter form senast så kanske är på g och läget är bra så given vid gardering. 11 Zargo var ute i hårt gäng senast och visade form senast så ner lite i klass nu och det kan vara en tänkbar skräll här. 9 Hibo Valle får Ulf O upp med rygg på en startsnabb i andraspåret så kan komma igenom vettigt och kan ha viss skrällchans då han nog går framåt med ett lopp i kroppen, efter lite längre mellan starterna inför senast.

Avdelning 3.

Ranking: A 1. B 6. C 9-7-5-4-3-8. D 2.

Se ”Gå Kort”

Fyraåringslopp där mångmiljonären och dyringen 1 Keep Asking ska vara storfavorit men han brände till 1,20 senast och har ett innerspår här så det finns på kartan att han inte kan hålla spets och då kanske han blir fast. Väldigt troligt dock att han spetsar och vinner här men till oerhört hög procent vill jag gardera den här gången.

Wäjerstens 6 Loxahatcheeär startsnabb med och spår en bit ut i banan gör att han kanske kan ta sig förbi om favoriten har en sämre dag. Den här har gått under 1.10-tider i dödens ett par gånger på slutet och även om han inte vunnit loppen har han inte gett upp och kämpat så favoriten får inte vara dålig för att hålla undan mot den här. Jag spelar med ett lås.

9 Fly Equos Jet tillhörde kulltopparna som treåring med sju vinster på 12 starter och en miljon intjänat. Inte riktigt fått till det i år men såg okej ut i skymundan senast, får rejält kuskplus och har ett fint smygläge med rygg på favoriten så kan bli lopp i vinnarhålet här kanske.

7 Olivia Bros var en absolut kulltopp bland ston som treåring med över två miljoner inkört den säsongen. Hon verkar börja hitta formen efter tredjeplats i Stochampionatskval för att sedan vinna ett enklare lopp senast är formen på gång men hon får väl svårt att räcka ändå.

Avdelning 4.

Ranking: A 6. B 9-5. C 7-2-8-10-3. D 1-4.

6 Money Matters riktigt bra till i ett lopp där bara tre Klass 2-hästar står på grunddistansen och Bronshästar på 20 meter tillägg ska ha bra chans att ta in det där frärsprånget. Rexhammars häst är en riktigt bra Bronshäst och möter inte mycket den här gången så med stigande formkurva borde han städa av det här gänget och ska ha riktigt hög segerchans. Spår tre i volten och riktigt bra inne på pengarna i klassen så när han möter enklare än senast och han tål att gå i spåren så är uppgiften riktigt bra och han är en bra spik.

5 Hidalgo Simoni får ÖK upp och han är bra med ett fint utgångsläge men till runt 20% känns det överstreckat den här gången då han är färsk i klassen och bara vunnit 5/43 med betydligt fler andraplatser. 2 Gladiator S kan leda loppet länge för Mats E. så tänkbar vid gardering så klart, i övrigt behlver man nog inte strecka någon av dom andra på startfållan även om man vill gardera loppet. 7 Cherieff Sund har sin enda årsseger för just MAD så bra med honom upp men han fick 150 tkr vid segern i Solvallaseriens final som skräll tidigare i år så snabba pengar i våras och i princip ny i klassen. Spår fyra och skor runt om sätter ned chanserna och han har bara vunnit 1/10 lopp i år. 9 Hagrid är startsnabb så ett springspår borde passa men samtidigt är det länge sedan han gjorde voltstartslopp och har en del galopper i historiken. Skulle han gå felfritt kanske han rent av kan sitta i ledningen efter en bit och då kan det bli intressant och kan rankas högt på spelvärdet.

Avdelning 5.

Ranking: A 4. B 8-7-5-1. C 10-3-2-9-6-12-11. D -

Klass 3-försök över kort distans, där 5 Römossan är klar favorit från toppspår men hon har torskat mot både 12 Ziva Bris och 1 Myrsjös Tage som båda är betydligt mindre streckade. Favoriten är ett sto i öppen klass och inte jätteofta dom vinner vanliga STL-klasslopp så en favorit i fara sammantaget.

4 Ikaros Brick går barfota runt om för första gången och sida vid sida mot favoriten kan den här nog vara först framme för att överta ledningen här och ska kunna leda loppet runt om. 1 Myrsjös Tage har slagit favoriten tidigare och kan öppna snabbt så kanske kan få ett fint lopp i vinnarhålet här och ska absolut kunna skrälla från rygg på ledaren.

8 Phantom le Soleil blev störd i senaste loppet oich får stort kuskplus hit i Jepson upp och ska räknas mycket tidigt då han verkar kunna gå snabbt på kort distans i bike och barfota runt om.

7 Lisandro Boko viner mycket lopp och ska gå första gången i bike och första gången barfota fram så intressanta ändringar gör honom väldigt intressant.

Jag streckar på många här och blir det hår körning kommer hästar från sämre lägen in i matchen.

Avdelning 6.

Ranking: A 3. B 5-10-7. C 6-1-9-8-4-2. D -

Se ”Bästa Spiken”

3 Francesco Zet är ensam elithäst i fältet och ska vinna loppet oerhört ofta så han spikas på allt, oavsett procent här. Han fick dessutom ett bättre läge än värsta motbuden så han blir oerhört svårslagen.

10 Jerka Sting har en väldigt snabb avslutning att tillgå och knackar på dörren till eliten men hittills inte räckt mot de bästa. Han visar bra form och det är tunnt bakom favoriten här så kommer Frasse bort är den här given trots sämsta bakspåret.

5 Coquaholy fick bäst spår av utmanarna och han är mycket bättre än formraden ger sken av. Toppspår och Goop upp gör att 1% är för lågt så skulle favoriten strykas skulle jag spela med den här tidigt på högt spelvärde. 7 Bengan är med en bra Guldhäst och tidig om favoriten kommer bort.

Avdelning 7.

Ranking: A 10-5. B 1-9-3-4-11. C 6-2-7-8. D -

Stolopp i ganska hög klass och 5 Nikita R. såg jag som överstreckad senast men bortglömd gången innan och hon var väl bara okej senast utan att få chansen. Nu blir hon väl åter övertsreckad men ses med vettig spetschans från toppspår med Goop upp så given på kupongen och rankas först men garderas.

1 Graces Bird utmanar nog favoriten rejält i spetsstriden och kan den här hålla upp innerspåret så körs hon nog där och även om man släpper kan det göra att det kostar lite för mycket för favoriten att komma till spets.

10 Domino Time Trot var väldigt bra i sin årsdebut då man låg lågt sedan har hon blivit påpassad på spelen men nu är hon bortglömd på strecken och ska passas väldigt tidigt på bra spelvärde och hennes höga kapacitet.

9 Selectiv Calling är härdad mot hingstar och valacker på slutet i öppna STL-försök men för tre lopp sedan var man mer spelad än favoriten då man möttes på Solvalla. Galopp då men ska nog inte skilja så här mycket i procent mellan dom. Stallkamraten 2 Solo Traveler står bra till men vinner inte så mycket lopp så kanske får svårt att sätta nosen först även nu.

4 Pure Diamond kan öppna snabbt från toppspår och hittar hon vinnarhålet kan Jepson skrälla med henne här till låg procent. 3 Quantity Of Time söker efter formen efter att inte ha startat sedan i juni men har MAD upp från ett bra läge så till bara 5% vill jag betala för henne i ett öppet lopp. 11 Never to Young missgynnas av bakspår som startsnabb men visat sig göra det bra ute i spåren med och slipper möta Eloida den här gången så enklar mot nu och ska kunna skrälla trots läget då formen är bra. 7 Caradja satt fast med sparat senast och kan få chansen nu. 6 Dino Cream kommer med form och får lite kuskplus hit så tänkbar skräll om det stämmer lite nu.

Avdelning 8.

Ranking: A 12-3. B 6-8-1-10-9. C 2-4-5-7-11. D -

Klass 1-försök och det har varit favoritbetonad omgång så risken finns att värdet är ganska lågt när man kommer fram till sista avdelningen här. Jag är då inne på att man vill ha en skräll här och streckar alla hästarna.

Loppets klara favoriten är 3 Ready West som kan öppna bra men inte alls givet att han spetsar och dessutom har hästen fler andraplatser än segrar vilket man sällan ska gilla. Kuskplus mot senast och kan vinna på andra sätt än från spets så tidig på form, läge, kusk och kunnande.

1 Keep Rolling F. är väldigt startsnabb så man kan nog svara upp favoriten speciellt med hjälp av den mellan som agera solfjäderseffekt mot favoriten. Kuskplus nu och man kan nog leda loppet runt om eler välja at köra i vinnarhålet här. 2 Who’s the Winner är startsnabb med och kan bidra till körning från start i loppet men man kanske nöjer sig med rygg på ledaren här om man kan krypa ner i rygg. 5 Vichel J.C. kan öppna snabbt och ledde runt om senast så kommer med form och kan den här hitta ner till plankan för lopp i rygg på ledaren kanske han kan skrälla. Även 7 Mr Spain kan öppna snabbt och söker position så det kan bli körning på många händer från start här.

12 Exuma Bi är nog bästa hästen men ett sto från bricka 12 med bilstart i öppen klass och inte givet att hon bara vill kliva förbi alla här. MAD kan nog få henne att kämpa bra och det är ett mosttsånd hon kan slå även med tuff resa så givet att hon är tidig här. Man säger inga ändringar men poängterar från stallhåll att det bra form och man har anmält med bike nu.

6 Pinapple är härdad på V75 men kanske spår lite för långt ut här men fått ett par starter i klassen och ska väl ha växt in i klass 1 med loppen. 8 Mister Kabuki fick också spår för långt ut men får kuskplus hit och kommer med två raka segarar hit så ska väl räknas trots läget. 10 Snabbchatt är bättre än formraden ger sken av då han matchats i tuffa gäng och ska stå bar inne i Klass 1 så räknas trots läget och trots frågetecken för formen. 4 Even Younger har fått tre lopp i kroppen och går framåt med det efter lång tävlingsfrånvaro innan det. Räcker i klassen och tål att gå en del i spåren och har ett bra läge nu. 9 Grand Circuit var hårt spelad i klassen i förra starten men bortglömd nu efter en lite sämre insats då. Startsnabba ryggar och bar smygläge gör honom intressant som totalt bortglömd.

Spelförslaget

  1. 1-2-11-12.
  2. 3 Ness Tjo Tyr
  3. 1-6.
  4. 7 Moniy Matters
  5. 1-2-3-4-5-7-8-10.
  6. 3 Francesco Zet
  7. 1-3-4-5-9-10-11.
  8. 1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12.

5.376 rader som kostar 1.344 kronor.






Åldersgräns 18 år. Spela ansvarsfullt. Särskilda villkor kan tillämpas för bonusar. Spelar du för mycket? Besök eller ring stödlinjen.se, 020 - 81 91 00



Våra bästa travbonusar

100% upp till 2000 kr
9.1
18+. Gäller nya spelare vid första insättningen. Regler & villkor gäller. Spela ansvarsfullt:stodlinjen.se | spelpaus.se.
100 kr gratis utan insättning
7.2
18+ Regler & villkor gäller | Spela ansvarsfullt: stödlinjen.se
100% upp till 1000 kr
8.6
18+ | Regler & villkor gäller. Spela ansvarsfullt: stodlinjen.se | Spelpaus
100% upp till 500 kr
9.7
18+. Gäller nya spelare vid första insättningen. Min. insättning 100 kr. Erbjudandet är giltigt i 60 dagar. Omsättningskrav 1 ggr. Ev. vinster är omsättningsfria. Regler & villkor gäller. stodlinjen.se - spelpaus.se. Spela ansvarsfullt.
Pengarna tillbaka på ditt första travspel
8.3
18+ | Fullständiga regler & villkor gäller. Spela ansvarsfullt: stodlinjen.se | Spelpaus

Privacy policy - Villkor

Jag har läst och accepterar villkoren
Jag vill ha veckovis nyhetsbrev

Privacy policy - Villkor

Återställ lösenord
Avbryt

18+. Gäller nya spelare vid första insättningen. Regler & villkor gäller. Spela ansvarsfullt:stodlinjen.se | spelpaus.se.

Stäng

Nya travbonusar

LeoVegas

100% upp till 500 kr

som ett gratisspel

Hämta bonus
18+. Gäller nya spelare vid första insättningen. Min. insättning 100 kr. Erbjudandet är giltigt i 60 dagar. Omsättningskrav 1 ggr. Ev. vinster är omsättningsfria. Regler & villkor gäller. stodlinjen.se - spelpaus.se. Spela ansvarsfullt.
Betsson

100% upp till 500 kr

Hämta bonus
18+ Regler & villkor gäller | Spela ansvarsfullt: stödlinjen.se
bet365

100% upp till 1500 kr

Hämta bonus
18+ Utbetalningar exkl. insatsen i spelkrediter | Regler & villkor gäller | Spela ansvarsfullt: stödlinjen.se