Speltips: V85, Kalmar, söndag 21 juni
V85-tips, Kalmar, 21 juni
Omgången
Midsommar och nu är vi alldeles strax in i sommartravsschemat. Traditionsenligt är det Kalmar som gäller och som vanligt är det på söndag som det smäller. God fortsättning och stort lycka till!
Inspelade tips & Andelar.
Vi gör inspelade tips till V85 på YouTube som du hittar länk till på trav.se och på Facebook i både gruppen Sverige Spelar och Facebooksidan Trav.se. Andelspel hittar ni länkar till under fliken ‘Andelar’ på hemsidan och det spelas numera en del butiksandelar från våra spelläggare hos dagensbastaspel.se
Bästa Spiken!
Många spikade 5 Clarissa senast. Jag tyckte nog att uppgiften såg knepig ut, då hästens kortloppsstatistik inte övertygat. Alls! Dessutom brukar hästen bli hängande från vingellägen på kortlopp så att det häxade den gången var inte överraskande, då man kunnat se det i parti och minut med liknande uppgifter dessförinnan. Jag tycker faktiskt att det var ett underbetyg till V85-spelarna att göra den till en sådan lampa.
Denna gång ser det mer angenämt ut. Litet fält, bättre distans och Magnus A Djuse upp. Superchans!
Gå Kort!
Många spikar 1 A Fair Day i V85-6 som är veckans gulddivison. Jag är inte lika övertygad, eftersom jag inte är så säker på att formen är på topp. 6 Barack Faceser jag som en bättre häst i grunden och denne är på väg upp i form, vilket jag inte är säker på att favoriten är.
Avdelning 1.
Bronsdivisionen inleder och klar favorit i 4 Gaudi Laksmy. Jag trodde hårt på honom i final senast efter att övertygat på Vincennes dessförinnan. Kom bort med galopp den gången, men är mycket bra för klassen. Gocciadoros hästar blandar dock och ger och nuvarande streckprocent är rejält i överkant. Förstahäst, men garderas utan större tvivel
10 Eyeofthetiger är nog bästa hästen här och har sin årsdebut avklarad. Står mycket billigt inne i klassen sett till kapacitet. Mycket tidig!
3 Ace Wibb har sett klart bra ut barfota runt om. God spetschans här och passas definitivt.
2 Landmark River varnar jag i princip alltid för och den här gör alltid bra lopp. Oerhört underskattad och i tidigare regier har den här visat upp god startsnabbhet. Spetschans, men är oavsett garanterad en hygglig resa och är tappad av spelarkollektivet. Som han visserligen brukar vara.
9 Nasdaq Newport tände till på ny balans senast och nu blir det barfota runt om. Tidig!
Avdelning 2.
Diamantstoet och här kommer omgångens bästa spik i 5 Clarissa. Jag tyckte det var en märklig streckprocent under elitloppshelgen, då hästen har en svag segerprocent just på kortlopp och nästan alltid har blivit hängande från de yuttre spåren. Rätt givet att det skulle bli trafikproblem med de förutsättningarna som rådde.
Bättre distans och kusk denna gång och dessutom ett liutet fält. Toppchans!
6 S G Empress kan vara farligaste motbudet. Gör det hur bra som helst för dagen mot absoluta stoeliten och är även hon gynnad av det lilla fältet, då hon brukar dra nitlotterna i spårtombolan.
Avdelning 3.
Lägsta klassen väntar och med det enmärklig favorit i 8 Fleetfoot S S. Visst, bra i två raka för Bergh men tuffare emot nu och dessutom mycket knepigt spår.
Jag tror mer på 6 Levi Wynn som verkligen hittat stilen och kan komma att skjuta genom klasserna. Här tror jag att Flemming Jensen kör offensivt och styrkan räcker och blir över i klassen.
5 Marilla kan öppna och har höjt sig rejält den sista tiden. Borttappad på strecken.
9 Maximus Vici har comebackat med den äran och har kapacitet för bättre sammanhang än detta.
Avdelning 4.
Stodivisionen över två volter som har 12 Tactital Lady som favorit.
Det känns ändå tveksamt. Det rör sig om en före detta kulltoppsaspirant som vunnit fina lopp för Nurmos, men mestadels från främre träffen. Jag tycker nog att rätt många hästar som sedermera lämnar Nurmos regi inte alls når samma höjder i andra delar av landet, och att den här ska vara favorit från tillägg känns ändå lite mystiskt
Jag väljer att gå kortare här, då loppet är rejält skiktat. Klar förstahäst tycker jag att 10 Madame Mearas är, som jag vet att stallet har höga tankar om . Inte riktigt fått ut sin kapacitet än, men gick klart bra på första barfota senast i en hård proposition för henne under elitloppshelgen sist.
Jag stänger loppet med 8 Flame som gått bra länge nu för formtränaren Robert Bergh. Kan göra loppen på egen hand och duger bra i detta sällskap.
En del streck även på 6 You To Awsaome men Svedbergs hästar har varit mycket upp och ner på V85 den sista tiden. Dessutom mycket ovan vid voltstart och långt ifrån säkert att hon brakar till spets denna gång.
Avdelning 5.
Näst lägsta klassen över kort distans och en bra uppgift för favoriten 4 Wannabe Zaz. God spetschans men tycker nog att hästen varit lite upp och ner hittills. Garderas!
10 Buddy Topline har börjar bra hos Bergh och är under utveckling. Tidig!
2 MacKenzie Bro har hög kapacitet men hamnar nog en bit ner i fältet från början. Ändå chans.
3 Magic Eagle har utrustningsändringar på gång och är klart underskattad
9 Bearra ska normalt inte räcka på rikstoton, men var ändå rappare senast med första gången med bike. Smygläge denna gång.
Avdelning 6.
Gulddivisonen och hela Småland ska väl jobba in 1 A Fair Day. Jag är inte riktigt lika säker, då formen är ett litet frågetecken för mig. Rätt trist intryck i Elitloppet senast och gången innan var den rätt tidigt slagen. Det är lätt att gå i fällan att beundras av "folkets häst" men det är ingen strategi för mig.
Jag tycker väl istället att 6 Barack Face är den bättre hästen i grunden av de två. På väg upp, medan favoriten går snarare åt motsatt riktning.
5 Tony Adams har man väntat väldigt länge på över denna distans på svensk mark. Har helt fruktansvärd fart inombords, inte minst ifrån början och det är inte långslökt att denna luggar favoriten på ledningen. Så snabb kan han vara.
2 Walmann har vuxit in i högsta klassen och kan få loppet här
Avdelning 7.
Klass I-försök och detta är det öppnaste loppet i omgången för mig.
1 Gomari är väldigt bra för klassen ochh siktas mot täten. Mycket bra chans om spets!
11 Mister Smartface har inte fungerat på slutet men har väldigt bra kapacitet för ett sånt här lopp. Körs bergis offensivt då han är sämre i rygg.
6 Las Vegas Sisu har inte imponerat nämnvärt på mig, men har bra spår för önskepositionen spets. Jag tror dock 7 Assar Rapid är en bättre häst och nu blir det maxningar i balansen. Jag passar bägge springspår!
10 MarTimo Sjöhammar kan vara luringen i loppet. Visade hög kapacitet för Anders Svanstedt men fick inte ut allt. Lite samma tendenser hos Robert Bergh men får världens bästa Jepson upp här.
Avdelning 8.
Silverdivisionen och här kommer dagens andra spik i 9 Savastano. Jag tycker han står oerhört billigt inne i nuvarande klass och slipper de riktiga kanonerna denna gång. Dessutom tycks streckprocenten inte dra iväg den här gången utan snarare tvärtom. Värdespik!
4 Indy Boy gör det bra hela tiden och är aldrig oäven för att triumfera den tunga vägen. Dock fel favorit denna gång, då han ställs mot en mycket bättre häst denna gång när han dessutom är rätt färsk i klassen.
2 Currency Artist har god spetschans och även om han inte vinner så ofta så har han ändå visat slagkraftig form i år.
5 Not For Sale är mycket bra för loppet, men svårbedömt om han verkligen håller samma nivå som hos Daniel Wäjersten
Systemförslaget
- 2,3,4,9,10
- 5 Clarissa
- 4,5,6,8,9
- 8,10
- 2,3,4,9,10
- 1,6
- 1,3,6,7,9,10,11
- 9 Savastano
3500 rader som kostar 1750 kronor
Åldersgräns 18 år. Spela ansvarsfullt. Särskilda villkor kan tillämpas för bonusar. Spelar du för mycket? Besök eller ring stödlinjen.se, 020 - 81 91 00
Våra bästa travbonusar