Speltips: V64-systemet Östersund 29 augusti
V64-1: 8 Baby’s Baby tog en billig vinst från ledningen senast men visade också att hon var löpsugen igen och lopp i kroppen har säkert fört fram formen rejält. Om hon är på topp är dock tveksamt och vi har heta motbud. 13 Udo gjorde ett topplopp utvändigt ledaren senast och står verkligen på tur för vinst snart. 6 Vilma Spring fick en nyttig genomkörare senast och det är en häst med mycket bättre kunnande än vad raden visar. 5 O.M.Annie Marje är ett skrällbud i nya regin. Kuskbytet till Kaj Widell är extra intressant denna gång. 1 Zenia Miniata gjorde inget väsen om sig senast men vid segern tävlade hon i ledningen och nu med läge för spets igen kanske hon bjuder till lite bättre.
V64-2: Orutinerade treåringar och favoriten 6 Kavata har galopperat i alla lopp utan ett. Visst har hon visat bäst fart och hon står också gynnsamt till i loppet för att få full utdelning. Att hon är favorit är inget att säga om men att lita på henne som spik känns tufft. 8 M.J.’s Frost har släppt till på slutet och tog en vattentät seger näst senast. Drog hårt i ledningen senast och såg länge ut att greja en ny seger men fick släppa en för bra motståndare förbi sig. Han är under fin utveckling. 9 Hibo Viking är kanske den finaste hästen och även den med störst potential. Vann debuten i snygg stil men har sedan strulat och galopperat när kraven ökat. Farlig att glömma bort här.
V64-3: Ovanligt låg klass på loppet för att visas på V64. 10 Major Vici är det stora undantaget och det här är en treåring som kommer att låta tala om sig framöver. Han var tillbaka efter sommaruppehåll senast och intrycket var att han verkligen hittat rätt. Gjorde ett mycket bra lopp som knappt slagen av en vass vinnarhäst och gav sig aldrig heller i en tuff slutstrid. Lopp i kroppen nu och då han tidigare mest agerat starkt men nu även hittat växlar i snabbhet så tar vi klar ställning. Distans och läge känns som klara plusvarianter och spiken är given.
V64-4: 3 Ghost Keeper borde ha en straffspark om man ser till hästen utstrålning men även om han presterat på en rätt bra nivå är vi inte helt säkra på om inställningen är den rätta. Han gick okey efter en paus senast men kan bättre och har med fina förutsättningar en bra chans i kväll. 2 Falkon Bris är rolig som motbud. Han har tidigare blixtrat till med några riktigt vassa insatser och de två senaste loppen från utvändigt ledaren har varit med plus i kanten. Spännande om det kan bli spets denna gång. 5 Hope And Dreams drog upp spurten senast och visade att det är en häst som kommer att vinna lopp inom kort.
V64-5: Väldigt öppet på förhand och det lopp som kräver flest garderingar på V64-spelet. Att ston är gynnade med 20 m extra måste noteras och hela gänget på startvolten känns intressanta. Mest spännande är 3 Torpa Olea som tillsammans med Rickar N Skoglund hittat nya växlar på slutet. Fullföljde starkt i Östersund på rekordet med full fart över mål och satt fast med sparade krafter mot de bästa stona nu senast. Med klaff på bitarna kan det vara dags denna gång. 2 Karlängs Lill hade en bra placering på gaffeln senast men galopperade i stället. Tidig här. 7 Fylking har sett fin ut länge och fick äntligen utdelning på sin kapacitet senast. Åter lång distans och med vinnarkusken från senast.
V64-6: 1 Tip Jar spelas till favorit och efter V75-seger senast från ledningen och en smickrande programrad blir det en nyckelhäst att förhålla sig till. Han var klart alertare första gången barfota runt om senast men måste tävla med skor bak denna gång och det är också troligt att han inte kan hålla upp innerspåret. Vi tar i stället ställning för 9 Chenin Blanc som är en bättre häst än favoriten och då hon kan visa upp sina toppar räcker det i betydligt tuffare sammanhang än detta. Hon var också finfin vid segern näst senast men resan till Visby tog ut sin rätt och hon fungerade inte där. Nu genomgången av kiropraktor och fina träningsrapporter talar mycket för att hon kan visa sitt bästa igen. Lägg även till att det blir optimalt barfota runt om. Spik!
Stora systemet:
V64-1: 1,5,6,8,9,13 (15-7)
V64-2: 6,8,9 (4-10)
V64-3: 10 (2-9)
V64-4: 2,3,5,6,10 (12-7)
V64-5: 1,2,3,4,5,7,9,10,11,12,14,15 (13-8)
V64-6: 9 (4-1)
Insats: 1080 rader
Lilla systemet:
V64-1: 6,8,13 (9-5)
V64-2: 6,8,9 (4-10)
V64-3: 10 (2-9)
V64-4: 3 (5-2)
V64-5: 1,2,3,4,5,7,9,10,11,12,14,15 (13-8)
V64-6: 9 (4-1)
Insats: 108 kr
Åldersgräns 18 år. Spela ansvarsfullt. Särskilda villkor kan tillämpas för bonusar. Spelar du för mycket? Besök eller ring stödlinjen.se, 020 - 81 91 00
Våra bästa travbonusar







