Speltips: V64 & DD-tips till Romme 30/5

Tuppen

Vilken helg vi har bakom oss, man längtar redan tills nästa elitloppshelg..
Ingen ide dock att grubbla över vad som varit utan vi blickar framåt mot en V64-omgång som Romme är värd för.
Mest fokus blir det i vanlig ordning på dagens dubbel samtidigt som det kommer finnas en kortare analys längre ned i texten kring övriga lopp.

Andelar tills en systemförslag finns på vår hemsida under fliken "andelsspel"

Lycka till med spelen och trevlig helg!

DD-1 - 2140m Auto

7 Danceinthedark F. spikade jag senast till väldigt låga spelprocent. Det var verkligen synd att man inte vann det loppet då hästen gjorde jobbet och var riktigt nära på att ge en "guld och gröna skogar". Nu är den favorit och det ogillar jag rent spontant. Finns några faktorer som kan fälla den i detta loppet och den främsta faktorn är kusken. Då detta är ett ungdomslopp så kan det bli en oväntad körning och då kan det bli lite väl tufft att förvänta sig att hon bara vinner även om formen är väldigt bra. Nedstruken ett hack nu och gör så att jag ändå tror mest på den och kanske spikar den på DD alternativt viktar mina insatser åt den.

2 Ninepoints Winner har en rad som är skrämmande men utgångsläget är bra nu och hästen kan öppna bra för sammanhanget. Gillar att skorna åker på då det kan göra så att det blir ett felfritt lopp och då ska den räknas. Victor S Sundgren har kört hästen med bravur förut och detta ekipage ska helt klart räknas här.

12 Run Riddle har återigen det sämsta utgångsläget men man skall komma ihåg att han haft spår 12 förut och gjort det väldigt bra. Denna lyfte jag som skräll på Bjärke men då blev det strul tidigt och galoppen kom dessvärre. Nu växlar man ner med vanlig vagn + skor på hovarna men på grundkapacitet ska han räknas ändå. Till nuvurande spelprocent streckar jag honom.

Högt streckad för stunden är 8 Sanoroc News som blir mitt schas i denna avdelning. Hästen kan inte öppna så bra och riskerar att hamna väldigt långt bak på grund av det. I mina ögon blir det väldigt svårt med en pallplats och till nuvurande spelprocent så ratas den.

DD-2 - 2640m

11 Never Mind'em spikade jag senast och hade fått samtliga rätt om den vann då. Tyvärr blev det galopp och vi får ta omtag här nu. Det känns som om spelarkollektivet glömt bort hur bra denna hästen är egentligen och när biken åker på igen så vill jag ta betalt. Personligen glömmer jag aldrig när denna kom 4:a i UET Gran Prix mot stenhårt motstånd som hade rundat detta gänget hur lätt som helst. Spik.

8 Marre's Dreamboy är i grunden en bra häst men det var ett bra tag sedan vi fick bevittna det. Direkt blek i årsdebuten och spår långt ut gör så att jag rankar ner den men vid gardering så ska den med på lappen trots att den är favorit i detta nu.

10 Jax Journey var det bra snack kring inför senast men galoppen kom tidigt och vi fick inte se något resultat på det positiva snacket. Tycker att bakspår är ett minus men framför allt är distansen något som passar flera hästar i detta fältet. Är mera streckad just nu är min spik och det tycker jag är fel. Litet schas.

6 Ebano d'Arc kan vara en skräll att ha med på någon spelform. Har inte visat något detta året men gjorde det bra ifjol i skymundan och kan köras offensivt här med 'MAD' i sulkyn. Anmäld med jänkarvagn och det är ett plus som gör den aktuell vid gardering. Frågetecken för form dock då hästen varit sjuk men spelvärd till 3-4% just nu.

DD-förslag:

DD-1: 2-7-10-12
DD-2: 11 Never Mind'em

Investerar mest på raka DD:n i form av 7-11.

V64:an i övrigt:

V64-1:
Visst kan 12 Head of State var ett spikförslag men samtidigt landar dom flesta där och hästen riskerar att bli överspelad således. Läget är heller inte det lättaste och jag tror inte han rundar samtliga om mina motbud får bestämma i ledningen. Skrällen i loppet är 9 Herbie Peak som är borttappad enligt dom tidiga spelarna. Den här var jäkligt fin när den tävlade på Jägersro och kommer den upp i samma nivå hos Goop så är den aktuell framöver också.

V64-2:
Sjukt klurigt lopp där jag förstår favoritskapet på 11 Bourbon Split men han är ingen att gå på från detta läget i ett jämnt lopp. Streckar ett par här där 9 Pure Lana rankas högst med tanke på skorycket runt om för andra gången där första resulterade i en galopp. Schaset får bli 12 Nice View C.G. som kommer med två raka men detta loppet vinner den ej.

V64-3:
11 Love Bites blir min andra spik i denna omgången och det är bl.a. baserat på att man annars får ta nästan samtliga i detta fältet. Hästen är anmäld med barfota runt om för första gången och det är alltid spännande på en Love You-avkomma. Hästen har visat att den tål jobb med en seger på V86 utvändigt om ledaren och hon gjorde det relativt bra mot tuffare motstånd än detta i sitt senaste lopp. Spiken är lite av en chansning med tanke på läget men hon sticker ut i mina ögon gentemot övriga för dagen.

V64-4:
Lite väl högt streckat är 2 Maj Mollyn för stunden men det kanske blir rätt när väl starten närmar sig. Dom tidiga spelarna är rätt ute med dom man skall gardera med och jag kommer att ta med 6-7-10-12 och stänga detta loppet med fem streck.
Rankar 7 Läckra Lizzie överest med tanke på höjningen som barfota runt om har inbringat.

V64-systemförslag:

V64-1: 2-8-9-12
V64-2: 6-8-9-10-11
V64-3: 11 Love Bites
V64-4: 2-6-7-10-12
V64-5: 2-7-10-12
V64-6: 11 Never Mind'em

400kr - endast vinst vid 6 rätt.






Åldersgräns 18 år. Spela ansvarsfullt. Särskilda villkor kan tillämpas för bonusar. Spelar du för mycket? Besök eller ring stödlinjen.se, 020 - 81 91 00



Våra bästa travbonusar

100% upp till 2000 kr
9.1
18+. Gäller nya spelare vid första insättningen. Regler & villkor gäller. Spela ansvarsfullt:stodlinjen.se | spelpaus.se.
100 kr gratis utan insättning
7.2
18+ Regler & villkor gäller | Spela ansvarsfullt: stödlinjen.se
100% upp till 1000 kr
8.6
18+ | Regler & villkor gäller. Spela ansvarsfullt: stodlinjen.se | Spelpaus
100% upp till 500 kr
9.7
18+ År - regler & villkor gäller, stödlinjen.se. Erbjudandet gäller nya spelare. Min. insättning 100 kr. 8x omsättningskrav till min odds 1.80. Bonusen är giltig i 60 dagar.
Pengarna tillbaka på ditt första travspel
8.3
18+ | Fullständiga regler & villkor gäller. Spela ansvarsfullt: stodlinjen.se | Spelpaus

Privacy policy - Villkor

Jag har läst och accepterar villkoren
Jag vill ha veckovis nyhetsbrev

Privacy policy - Villkor

Återställ lösenord
Avbryt

18+. Gäller nya spelare vid första insättningen. Regler & villkor gäller. Spela ansvarsfullt:stodlinjen.se | spelpaus.se.