Speltips: Dagens Dubbel - Romme & Kalmar 26/9

V86-super days jippot inleddes bra för egen del där dagens dubbel satt till nästan 30x. Hulte Annika serverades precis den styrning som hon behövde för att segra. Stor eloge till Marcus Lillius som gjorde allting rätt i loppet. I andra avdelningen så avgjorde Fawaz Mil efter en fin spurt. Där hade vi turen på vår sida då My Honky Tonk Man öste på i dödens och var heroisk i nederlaget. Den bevakas noga till kommande starter!
Dagens dubbel skall återigen synas i texten nedan. Jag önskar samtliga en trevlig läsning och en underbar helg som stundar.
DD-1 - Romme - 2140m Auto
2 Limoncello Boko är en häst jag lyfte tidigt som en kandidat till sprintermästaren p.g.a. startsnabbheten som hästen besitter. Han fick ett tufft försök med flera topphästar i kullen och kunde dessvärre inte ta sig till final. Efter det har han gjort det bra med en seger och tagit pengar i rätt så bra gäng. Spets står skrivet i sten här men jag är osäker till att han står pall hela vägen om det blir lite tryck under vägen. Då spelprocenten är höga så anser jag att man bör ta med några. Örjan-effekten uteblir denna gång.
Hoppas på lite körning inledningsvis och en som skulle profitera rejält på det är 8 Caughtredhanded som har styrka nog att fälla samtliga till slut. Hästen har trots allt varit ute i Harper Hanovers där han inte gjorde bort sig med en sjätteplats mot dom franska kanonerna bl.a.
Det ser lättare ut nu än vad han mött på slutet och jag tar med den tidigt till löjligt låga %. Mats E Djuse förstärker i sulkyn vilket gör att jag rankar denna överst p.g.a. spelvärde.
3 Fetter Tir drar en del streck och det är i mina ögon lite märkligt trots dom goda rapporterna. Som jag ser det blir det dödens här om man tänker ladda för han tar inte sig förbi favoriten invändigt på egen hand. Skall sägas att han vann från just dödens senast men den gången hade Falco dell'Est inte sin bästa dag.
Denna blir utanför min kupong då flera mindre betrodda lockar mer av mitt intresse.
6 Edima fick aldrig se dagens ljus i sin senaste start vilket var synd då hästen har ruggig form. Kolla intrycket näst senast när Rikard N Skoglund körde där hästen vann med flera längder mot V75-aktuella hingstar och valacker. Nu är det åter samma kusk vilket är ett plus för denna underskattade häst för sammanhanget. Tidig är ordet.
10 Gordon Brodde är en kantboll som jag eventuellt tänker betala för. Hästen blev fast med en del sparat senast där motståndet i mina ögon var bättre överlag än dagens. Han var trots allt struken inför den senaste starten så nog borde den genomköraren flyttat fram positionerna nog att segerstrida. Roligt topp 5 spel men kan segerstrida vid maxklaff.
DD-2 - Kalmar 2140m Volt
13 Tui Southwind var man på plats och såg i dennes senaste start på Jägersro. Snacka om en fin prestation efter en dryg inledning i spåren fram till dödens. Hästen gick verkligen hela vägen in i mål och löste en tredjeplats till slut. Tycker att det är inte på något sätt svårare nu utan snarare tvärtom. Spelarkollektivet är inne på denna och då är det inte lika kul att singelstrecka. Det finns även en annan jag håller högre som häst vilket gör att jag låser med den.
9 Carmita Silvio blir den andra som utgör mitt lås. Nu när man skriver är hon sjättehandare vilket är totalt fel. Känslan är att den trendar uppåt vilket den även tål. Det går fort i trav men folk glömmer bort att denna kom fyra i StoChampionatet ifjol men även att hon hoppade bort bra med pengar över upploppet i stoderbyt samma år. Formen är det inget fel på och jag hoppas Wilma Karlsson räds ingen och kör offensivt. Värdespik på V86 ifall spelprocenten hamnar under 10%.
Lilla schaset blir 12 Tamburine Tile som blir en del betrodd. Kvarstår spelprocenten som det är nu alternativt trendar uppåt då kliver jag på allt. Väl medveten att hon inte fick fritt senast men jag ställer mig frågande ifall hon hade utmanat om segern ändå. En vinst på 23 starter är heller inget att skryta om direkt. Hon är rolig att ha med som kantboll som exempelvis senast till upp emot 100x som vinnare men inte som andrahandare.
1 The Rising Hope kommer jag att bevaka noga med tanke på att Carl Joan Jepson förstärker i sulkyn. Kan ha fel här men vill minnas att jag lyssnat på en podd som Oskar Svanberg gästade och hyllade denna. Hästen är dock svår och galopperar väldigt ofta men som dock börjat att sköta sig på slutet(ta i trä). Vore kul om denna tog hand om ledningen och körde där vilket bäddar för en framskjuten placering fast ingen seger då ovanstående hästar är bättre.
DD-förslag
DD-1: 2-6-8
DD-2: 9-13
Raka dubbeln som lockar mig mest är 8-9.
Åldersgräns 18 år. Spela ansvarsfullt. Särskilda villkor kan tillämpas för bonusar. Spelar du för mycket? Besök eller ring stödlinjen.se, 020 - 81 91 00
Våra bästa travbonusar







